Příznivci Lubny husajnové před soudem v Chartúmu. Dnes si vyslechly rozsudek ženy, které byly zatčeny spolu s novinářkou.

Příznivci Lubny husajnové před soudem v Chartúmu. Dnes si vyslechly rozsudek ženy, které byly zatčeny spolu s novinářkou. | foto: AP

Súdánský soud vyměřil 20 ran bičem za „nevhodné oblečení“ dalším ženám

  • 4
Další dvě ženy si v Súdánu vyslechly rozsudek kvůli "nevhodnému oblékání". Za nošení kalhot mají dostat 20 ran bičem. Policisté je zatkli v červenci v charúmské kavárně společně s novinářkou Lubnou Husajnovou. Ta má už proces za sebou, bičována nebyla a z vězení ji "vykoupila" asociace súdánských novinářů.

"Ve světle předložených důkazů měly obě ženy na sobě kalhoty, aniž měly závoj. Soud je proto shledává vinnými v souladu se zákonem o veřejném pořádku," prohlásil soudce Hasan Muhammad Alí v případě dvou Súdánek. "Stanovený trest je 20 ran bičem pro každou a pokuta 250 súdánských liber (100 dolarů). Pokud nebude pokuta zaplacena, bude to znamenat měsíc ve vězení."

Policie obě ženy zatkla společně s novinářkou Husajnovou v kavárně v metropoli Súdánu. Husajnová si verdikt za stejný přečin vyslechla už začátkem září, bičována však nebyla. Poté, co odmítla zaplatit pokutu 200 dolarů, skončila ve vězení. Částku za ni ale později zaplatila asociace súdánských novinářů, Husajnovou tak z vězení propustili, což se jí ale nelíbilo, protože rozsudek neuznávala a chtěla se proti němu odvolat.

Žena zavřená za nošení kalhot je volná

Pokutu za ni zaplatili novináři

Kromě tří odsouzených žen, policisté zadrželi ještě dalších deset žen v kalhotách. Některé se přiznaly k nevhodnému oblečení a dostaly deset ran bičem. Další se ale rozhodly kontaktovat právníky. Zřejmě ne všechny byly muslimky, některé pocházely z křesťanského a animistického jihu, takže nošení kalhot pro ně není nevhodné z náboženského hlediska.

Sudánský trestní zákoník stanoví trest maximálně 40 ran bičem pro kohokoliv, kdo "se dopustí nevhodného aktu, aktu, který porušuje veřejnou morálku, nebo nosí nevhodné oblečení". Zákon ovšem nespecifikuje kalhoty jako nevhodné oblečení. Zákon tak nechává na policistovi, aby rozhodl, co je "nemravné" oblečení.

Lubna Husajnová"Tento rozsudek dokazuje, že si nejsme všichni před soudem rovni... Budu pokračovat v boji proti tomuto zákonu," prohlásila Husajnová, která se dnešního jednání také zúčastnila.

"Bylo nás 13 žen zatčených na stejném místě. Deset bylo souzeno na policejní stanici a byly tam i zbičovány. Já jsem byla souzena u soudu v severním Chartúmu a k bičování jsem odsouzena nebyla... Dnes soud ve východním Chartúmu odsoudil dvě děvčata k bičování," komentovala celou záležitost. "V mém případě bylo u soudu několik diplomatů, dneska žádný," zdůraznila.

Loni v pětimilionovém státě Chartúm, nejlidnatějším v Súdánu, zatkli policisté téměř 43 tisíc žen kvůli "prohřeškům" v oblečení. V Chartúmu nejsou minisukně či vypasované oblečení běžně k vidění. Muslimky tu nosí barevnou tuniku zvanou tob nebo dlouhou sukni a halenu. V menší míře tu nicméně denně lze spatřit i ženy v kalhotách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video