Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Suché řeky urychlují globální oteplování, spouštěčem jsou přívalové deště

  18:00aktualizováno  18:00
Vědci nedávno přišli s překvapujícím zjištěním. Vysychající toky jsou nejen důsledkem klimatické změny, ale samy mohou k ohřívání planety dramaticky přispívat. Jsou totiž zdrojem skleníkových plynů, kvůli nimž se ze Země hůře uvolňuje teplo, a dochází tak k oteplování. Na nové studii se podílel i tým českých vědců.

Vyschlé Labe v Ústí na snímku z 19. července 2018 | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Chtěli jsme vyčíslit, o kolik naroste celkový objem oxidu uhličitého z celosvětové říční sítě, když do něj započítáme i vysychavé toky. Dospěli jsme k závěru, že to může být až o 152 procent více,“ představuje výsledky hydrobiolog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Pařil. Na studii spolupracovali vědci z celého světa, Pařil vedl český výzkumný tým. 

Vědci tedy zjistili, že se z vysychajících koryt může uvolňovat větší množství oxidu uhličitého než z vod, které permanentně tečou. Doposud totiž všechny studie zkoumaly jen tyto nepřetržitě tekoucí vody. Případně docházely k závěru, že podíl emisí skleníkových plynů z vysychavých toků je zanedbatelný.

„Mohlo se proto zdát, že vysycháním koryt oxidu uhličitého ubývá a my si tak můžeme dovolit více emisí z průmyslu nebo zemědělství. Tak to ale není,“ upozorňuje vědec. Právě nastavení emisních limitů v průmyslu je jedním z důvodů, proč hydrobiologové stav říční sítě sledují.

Stav řek během letošního léta

Problém však není v suchém korytě jako takovém. Oxid uhličitý se začne uvolňovat v momentě, kdy se koryto opět zaplaví. Typicky přívalovým deštěm. Uvolňování emisí způsobují bakterie, které se po zaplavení vodou rychle aktivují a rozloží v korytě nashromážděné větve, listí, rostliny nebo další materiál.

Extrémní sucha trápí Česko už čtvrtým rokem. „Ve srovnání s dlouhodobým průměrem pro měsíc září je teď Vltava v Českých Budějovicích na 44 procentech svého průtoku. A evidujeme, že některé drobné potoky úplně vyschly. To je případ třeba Ratiborského potoka nebo přítoku Berounky – potoka Klíčava,“ vyjmenovává příklady vysychajících toků mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Odborníci z projektu Biosucho, který mapuje toky ohrožené vyschnutím, zjistili, že v Česku hrozí vyschnutí zhruba třetině menších toků. Právě potoky a menší říčky – nikoli velké řeky – přitom tvoří většinu říční sítě v Česku.

Česko jako Středomoří

Výzkumníci v čele s Pařilem měřili hodnoty emisí v povrchových vodách v Bílých Karpatech, Hostýnských vrších či na Znojemsku. Tyto oblasti si vybrali hlavně proto, že jižní a východní Moravu dlouhodobě sužuje sucho nejvíce. 

Celkově se na studii kromě českých vědců podíleli experti z dalších 22 zemí ze šesti kontinentů. Závěry letos publikovali v prestižním přírodovědeckém časopise Nature Geoscience. 

Vysoké hodnoty emisí naměřili vědci ve vyschlých korytech pouštních toků, což bylo pro ně samé překvapením. Spočítali, že jedním zaplavením takového toku z přívalového deště, v němž se organický materiál kumuloval několik let, může zvýšit objem emisí celkově z říční sítě až o 10 procent. 

Česko se lépe připraví na nedostatek vody, vzniknou komise pro sucho

Jako vzorky pro mezinárodní studii hlavní výzkumné laboratoře IRSTEA ve francouzském Lyonu posloužily větve, listí nebo rostliny sesbírané v suchých korytech, a to z toků z celého světa. Pařil nicméně poukazuje na to, že vysychání toků není nic neobvyklého. Napříč světem vysychavé toky dokonce převažují. Teď jich však přibývá.

„V naší zóně mírného klimatu panuje obecná představa, že je to něco nepřirozeného. V potoce by přece měla být voda. Avšak říček a potoků, které historicky nikdy nevyschly, je spíše menšina,“ doplňuje vědec. Česko se tak podle něj přibývajícími vyschlými toky může do budoucna začít podobat středomořským státům. 

Organismy z českých toků Pařil porovnává s těmi z francouzských vod. Jeho nejnovější zjištění ukazují, že tamní organismy jsou vůči suchu odolnější, protože ve Francii je sušší klima. 

„Zejména na jihu Francie existuje fenomén vysychání už dlouho a organismy jsou tomu přizpůsobené a dokážou se s ním vyrovnat. U nás je vysychání toků v takovém rozsahu poměrně nové, takže je to někdy o náhodě, který organismus v potoce přežije,“ říká.

Mizení ryb, raků i perlorodek

Pařil teď sleduje vliv vysychání na organismy, které ve vodě žijí. Nejen na ryby, ale především na vážky, jepice a chrostíky, které – jak s úsměvem poznamenává – mohou lidé znát z Ferdy Mravence. 

Zvláště ryby suchem trpí značně. Ve zbytkových tůních mají jen málo kyslíku, kvůli čemuž hromadně hynou. Dokonce v důsledku dlouhodobého stresu někdy nepřežijí ani to, když je někdo z vody vyloví a vrátí zpátky do vody.
Výsledkem několikaletého vysychání může být dokonce to, že některé organismy z toků úplně zmizí. Kromě ryb se to týká třeba raků a škeblí. 

„Je to příklad chráněné perlorodky. Vyskytuje se kromě Šumavy v několika potocích na Ašsku, které však vysychají. Ochranáři je proto musí přenášet do zavodněných úseků, aby jejich populace vůbec přežily,“ uzavírá Pařil, jenž se této problematice věnuje dlouhodobě.

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu (05/2018)

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Česko zasáhne silný vítr, na horách může mít až sílu orkánu, varuje ČHMÚ

Ilustrační snímek

Česko v neděli a pondělí opět zasáhne silný vítr, který na horách může dosáhnout i síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy,...

Šojdrová má v Řecku hledat syrské sirotky. Stát by jim pomohl, ale mimo Česko

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) dorazila k premiérovi Andreji...

Lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová může začít v Řecku hledat syrské sirotky a stát jí pomůže kontaktem na řecké...

České řeky jsou nejčistší za sto let, přibylo však mikroplastů

Ilustrační snímek

Velká inventura čistoty vodních toků ukázala obrovské zlepšení – české řeky jsou nejčistší za dlouhé roky, patrně za...Najdete na iDNES.cz