Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sucha budou pokračovat

  11:54aktualizováno  11:54
- Už téměř měsíc trvající sucha jsou sice uprostřed jara překvapivá, meteorologové je přesto nepovažují za výjimečná. Sucho způsobuje problémy zemědělcům, ale i chovatelům zvířat. Podle meteorologických předpovědí se počasí v nejbližších třech týdnech nezmění. V předpovědích se počítá pouze s místními přeháňkami nebo bouřkami a ani teploty výrazně neklesnou.Aktuální předpověď počasí najdete ZDE.

Teplé a suché počasí připravuje zvířata o potravu

Názor analytika České spořitelny Davida Marka:
"Pro objem, ale i kvalitu, letošní produkce bude klíčový vývoj počasí v nejbližších dnech. Čím déle bude trvat suché počasí, tím větší budou ztráty zemědělských výrobců. S tím samozřejmě roste pravděpodobnost růstu cen potravin. Ten ovšem není neomezený, protože vždy tu je možnost dovozu zemědělských produktů či finálních potravinářských výrobků ze zahraničí. V případě déle trvajícího sucha by se následky mohly projevit nejen v inflaci, ale i v obchodní bilanci. Právě díky možnosti dovozu předpokládám v případě katastrofického scénáře růst cen potravin v meziročním porovnání pouze v řádu procent."

Vedení brněnské zoologické zahrady se obává, že kvůli suchu jim bude chybět seno, kterým ošetřovatelé krmí kopytníky. Zdrojem sena jsou totiž zelená prostranství v zoo a asi 20 hektarů v okolí. "Pokud nezaprší, tráva nevyroste a zoo bude muset seno koupit nebo doufat, že ho dostane darem od některého ze zemědělců," řekl ČTK ředitel zahrady Martin Hovorka.

Brněnská zoologická zahrada spotřebuje ročně asi 80 tun sena. "Nevíme, jak se počasí vyvine, a přivítáme proto od zemědělců dar v podobě sena," uvedl Hovorka. "Nejmenší dávka od jednoho dárce by vzhledem k drahé přepravě neměla vážit méně než tunu," dodal.

Vysoké teploty posledních dnů zvířata nijak neovlivňují. "Mnohá z nich pocházejí z Afriky, kde jsou mnohem větší vedra. Nutné je pouze to, aby zvířata měla dostatek tekutin. K vodě mají neomezený přístup a mohou se kdykoli napít," upřesnil Hovorka.

Zahrada chová asi 1000 zvířat 220 druhů.

Sucha budou dál ničit úrodu a lesy
Tentokrát přišla sucha opravdu brzy: kdyby udeřila o pár týdnů později, měly by rostliny více času se dostatečně vyvinout. "Hrách kvete, přestože má sotva pět centimetrů," naříká předseda zemědělského družstva v Unčovicích na Olomoucku Ivo Škrabal.

Ovocnáři a pěstitelé obilí už předpovídají menší úrodu, obavy o zasazené stromy mají lesníci. "Pokud do týdne nezaprší, mohou být místy velké škody," řekl mluvčí ministerstva zemědě

Předpověď počasí
Podle meteorologů nelze očekávat brzké ochlazení - ledoví muži letos nepřijdou. Nejnovější předpovědi na třicet dní však počítají s tím, že se teploty přece jen budou postupně snižovat a budou přicházet přeháňky. Květen sice zůstane horký, ale v první červnové dekádě má být přes den jen osmnáct až čtyřiadvacet stupňů.

lství Pavel Kovář.

Dlouhotrvající suché a teplé počasí je pro zemědělce pohromou
Na ministerstvu zemědělství se nejvíce obávají o drobné rolníky, kteří jsou na jedné úrodě existenčně závislí.

"Pro podnikatele, který do svého majetku investoval, je to velice vážné, protože jeho podnik to může přivést do konkursu," říká mluvčí ministerstva Pavel Kovář.

Podle ředitelky úřadu pardubické okresní agrární komory Jarmily Vlasákové suchem nejvíce strádají zemědělci hospodařící na písčitých lehkých půdách, kterých je hojně například v Polabí. "Největší škody jsou na obilovinách, usychá řepa, poškozeny jsou i porosty kukuřice. Když nezaprší do pár dnů, bude to opravdu problém," uvedla Vlasáková.

Ministerstvo hodlá od vlády získat finanční podporu pro suchem silně postižené oblasti.
Rozpočet ministerstva zemědělství je však tak napjatý, že samo potřebnou částku mít nebude."Zatím není situace tak vážná," tvrdí Kovář.

Ředitel Zemědělského družstva Libčany na Královéhradecku Miroslav Vodička se obává i o ovocné stromy. "Hrozí, že stromy shodí část plodů, aby ty zbývající stačily zásobit vodou. Strom se tak brání proti nedostatku vláhy," poznamenal Vodička. Pohromou by pro ovocnářsky orientované družstvo byl příchod bouřek. "Obáváme se, že z nynějšího abnormálního tepla přijdou bouřky a krupobití. To by umlátilo nebo poškodilo plody," dodal ředitel.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz