Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Su Ťij je po 24 letech v Evropě. Turné zahájila na ženevské konferenci

  13:46aktualizováno  13:46
Do Aun Schan Su Ťij je poprvé od roku 1988 v Evropě. Představitelka barmské opozice na konferenci v Ženevě uvítala snahu mezinárodního společenství otevřít Barmu po letech vojenské diktatury světu.

Na konferenci Mezinárodní organizace práce (MOP) zdůraznila, že demokratizaci v Barmě podporuje nejen mezinárodní společenství, ale i samotní Barmánci. Laureátka Nobelovy ceny za mír také vyzvala k investicím do Barmy, ale i ke zlepšení ochrany barmských pracovníků.

MOP se rozhodla umožnit Barmě znovuzapojení do činnosti organizace, čímž uznala nedávné demokratické reformy v této asijské zemi. Su Ťij Evropu navštívila poprvé po 24 letech. Ve svém projevu v sídle MOP řekla, že při příjezdu do Ženevy zažívala pocit, jako by se vrátila do své rodiny. Ocenila, že mezinárodní společenství se velmi snaží otevřít Barmu světu a je prý na Barmě, aby "odpověděla správným způsobem".

Zrušení sankcí vůči Barmě podle Su Ťij pomůže rozvoji ekonomiky, což posílí i rozvoj demokracie založené na lidských právech. "Nejsme jen rodinou národů, jsme i rodinou lidí," zdůraznila politička. "Chtěla bych, abyste o Barmě nepřemýšleli jako o národu, ale jako o lidech," dodala.

"Povzbuďte své země"

Su Ťij jinak hovořila především o konkrétních otázkách týkajících se trhu práce a pracovního práva, včetně problematiky nucené práce nebo pracovní migrace, která se týká i mnoha Barmánců v sousedním Thajsku. Zdůraznila především potenciál mladých lidí a vyzvala svět k investicím do Barmy, která je bohatá například na nerostné suroviny. "Prosíme, povzbuďte své země, aby nám pomohly budovat novou společnost," vyzvala Su Ťij zástupce 185 zemí v MOP.

Vůdkyně barmské opozice na ženevské konferenci zahajuje historické turné po Evropě. Do 30. června navštíví ještě Norsko, kde v roce 1991 měla převzít Nobelovu cenu za mír, Británii, kde v 80. letech studovala a provdala se, Irsko a Francii.

Evropu opustila v dubnu 1988, kdy přicestovala z Británie, aby se postarala o nemocnou matku. Su Ťij pak strávila dohromady 15 let v domácím vězení. Na svobodě je od roku 2010 a teprve nedávno jí byl vystaven cestovní pas. Se svou Národní ligou pro demokracii (NLD) se loni zúčastnila doplňovacích parlamentních voleb, které vyhrála.

Barma byla do loňska v rukou vojenské junty a civilní vláda nyní provádí postupné reformy, které západní svět podporuje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz