Do Aun Schan Su Ťij (30.3.2016).

Do Aun Schan Su Ťij (30.3.2016). | foto: Nyein Chan Naing, AP

Su Ťij obešla ústavu, Barmě bude vládnout z funkce státního poradce

  • 18
Vůdkyně barmské Národní ligy pro demokracii Do Aun Schan Su Ťij bude pravděpodobně zastávat v nové vládě pozici odpovídající funkci premiérky. Její strana ve čtvrtek předložila parlamentu návrh na vytvoření nové pozice „státního poradce“.

Podle čtvrtečního návrhu Národní ligy pro demokracii (NLD) se má Su Ťij stát „státním poradcem“. Mluvčí strany uvedl, že pozice státního poradce je podobná funkci premiéra a vůdkyni NLD dá větší pravomoci ve vládě.

Mluvčí zároveň dodal, že tato nová funkce nebude vyžadovat žádnou změnu ústavy, jen souhlas parlamentu. V pátek má o návrhu jednat horní komora parlamentu. NLD má v obou komorách většinu.

Podle serveru BBC je možné, že vytvoření této nové pozice je jen snaha ochránit bývalou politickou vězenkyni před obviněním, že jedná v rozporu s ústavou a má příliš velkou moc. Su Ťij byla zatím pověřena řízením ministerstva zahraničí, školství, energetiky a na starosti má ve vládě také prezidentské záležitosti.

Su Ťij bude vládnout nepřímo

Sama Su Ťij kandidovat na prezidentku nemohla, protože ústava znemožňuje ucházet se o prezidentskou funkci lidem, jejichž rodinní příslušníci mají cizí občanství. Oba její synové jsou britskými občany, stejně jako byl její zesnulý manžel.

Novým barmským prezidentem se stal její blízký spolupracovník Tchin Ťjo. Nositelka Nobelovy ceny míru ale již prohlásila, že bude „nad prezidentem“ a že zemi bude vládnout nepřímo.

Podle návrhu zákona má být funkce státního poradce vytvořena pouze na příštích pět let. Su Ťij je v návrhu uvedena jako nejvhodnější kandidátka. Agentura Reuters uvedla, že návrh zákona umožní Su Ťij „kontaktovat veškerá vládní ministerstva, organizace i jednotlivce a jednat s nimi“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video