Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štvanice chátrá, investor nic nezměnil

  9:51aktualizováno  9:51
Holešovice - Pochybnosti, které se v roce 2000 objevily kolem vítězství německé firmy Meridian- Spa v soutěži o osmaosmdesátiletý pronájem lukrativního pozemku, ostrova Štvanice, se nadále prohlubují. Přestože Němci vyhráli už v polovině předloňského roku a vzápětí slibovali rychlý začátek prací, dodnes se nic neděje. Smlouva mezi městem a firmou MeridianSpa byla podepsána až poslední den roku 2001.

Radní Filip Dvořák, který byl předsedou výběrové komise a v médiích vystupuje jako obhájce vítězného projektu, nevidí ani dnes žádný důvod k pochybnostem.

"Nemyslím si, že jsme smlouvu připravovali dlouhou dobu vzhledem k tomu, na kolik let je smlouva na pronájem Štvanice podepsaná," tvrdí Dvořák. "Nechtěli jsme to uspěchat, bylo by to na úkor kvality."

Vítěz byl vybrán rychle a jen z mála zájemců
Jestliže Dvořák nechtěl podle svých slov spěchat, je zvláštní, že se soutěží a vyhlášením vítězů spěchal velmi rychle. A to navzdory některým pozoruhodným okolnostem.

DATA O STADIONU
1930 - na Štvanici začala výstavba zimního stadionu
6. 11. 1932 - stadion otevřen
1947 - čeští hokejisté vybojovali
titul mistrů světa, stadion ale od
60. let začal chátrat
1991 - v pronájmu Bohemians,
na několik let přestal sloužit
veřejnosti
říjen 1997 - výběrové řízení
na dočasného správce zimního
stadionu - vyhrál APeX
listopad 1999 - výběrové řízení
na pronájem celého ostrova
Štvanice, vítězem  MeridianSpa,
ke konci roku 2001 podepsala
firma s městem smlouvu
Vítězství německé firmy bylo velmi těsné (z devíti členů hlasovalo pro společnost MeridianSpa pouze pět zástupců města). Do výběrového řízení se navíc přihlásili jen tři zájemci. Kromě firmy MeridianSpa ještě australská společnost, která chtěla vybudovat obří akvárium se žraloky. Trio doplnil český zástupce - občanské sdružení APeX, které má v současnosti na Štvanici v pronájmu zimní stadion a jehož hlavním cílem bylo stadion zrekonstruovat.

"Nechápu, že soutěž nezrušili. Australany magistrát vyškrtl, protože jejich nabídka údajně nebyla v souladu s územním plánem," stěžuje si Petr Doležal, jednatel firmy APeX.

"Ve stejný den, kdy magistrát vyhlásil podmínky soutěže, nabídli pro stadion jinou plochu, takže nám naznačili, že stadion chtějí zbourat. Zbyl vlastně jen jeden zájemce. O vítězi bylo jasno. Vždyť Němci běhali po Štvanici s geodety, ještě než tu soutěž magistrát vyhlásil. To není veřejná soutěž," dodává Doležal.

A v neposlední řadě: vítězný návrh firmy MeridianSpa byl v rozporu s podmínkami soutěže, které vyhlásil magistrát. "Počítáme s výstavbou budovy s ubytovací kapacitou sedmdesáti pokojů, na místě stadionu vybudujeme podzemní garáže pro dvě stě až tři sta aut," připouští Vladimír Erlebach, jednatel firmy MeridianSpa. Přitom o hotelu není v podmínkách magistrátu ani slovo a parkovací plochy povoluje jen ve střední části ostrova! "Konzultovali jsme to s našimi právníky, co se týče parkování, je to prý v pořádku," sdělil Erlebach.

"Magistrát udělal německé firmě spoustu ústupků," zlobí se Doležal. "Pokud jim povolil hotel a garáže, měl to výběrové řízení nazvat komerční využití Štvanice, o komerci jsme se v podmínkách soutěže nedočetli."

"Magistrát udělal chybu," přiznává s odstupem času kandidát na pražského primátora za Unii svobody Michael Hvížďala, který při soutěži pro německou firmu nehlasoval. "Vadilo mi i to, že na Štvanici bude stát hotel a parkoviště, s tím jsme původně nepočítali. Magistrát jednal spíš ve svém zájmu než v zájmu Pražanů. Námitky smetl ze stolu, přitom výsledek byl tak těsný, že jsem si říkal, ať se klidně počká a výběrové řízení se udělá znovu. Měla následovat veřejná diskuse, těch pět lidí, kteří hlasovali pro, mělo vysvětlit, proč byla německá nabídka nejvýhodnější, a pak to mělo projednat zastupitelstvo za přítomnosti veřejnosti," dodává Hvížďala.

Obává se, že na Štvanici nevznikne oáza klidu, jak si představoval magistrát, ale komerční centrum, které nebude pro většinu Pražanů dostupné. "Podle mých informací je Meridian průměrná německá hotelová firma. Pokud chce do projektu investovat velké peníze, a ty si půjčí od bank, musí se to na cenách projevit."

Magistrát udělal ve smlouvě německé firmě řadu ústupků
Také smlouva nahrává více vítězné firmě než radnici. Zatímco východní část ostrova bude podle ní přístupná pro širokou veřejnost, z požadavků města pro západní část přívlastek "široká" zmizel. Ceny na východní části, kde by měla vyrůst sportoviště, musí firma MeridianSpa konzultovat s magistrátem, o cenách na západě bude rozhodovat sama.

"Nechceme zbohatnout," tvrdí Erlebach z firmy MeridianSpa, která počítá s investicí více než jedné miliardy korun.

"Vstup na východní sportoviště bude převážně bezplatný, na západ budeme prodávat měsíční permanentku za cenu zhruba čtyř hodin squashe. V ceně budou tělocvičné programy, bazén, sauna. Zvlášť se platí solárium, masáže a restaurace. Podle mě si to budou moci dovolit všichni včetně důchodců a studentů. V Německu to tak funguje," prohlašuje.

V současné době stojí hodina squashe v průměru dvě stě padesát korun, takže dnes by permanentka vyšla zhruba na tisíc korun. Lidová cena se však za čtyři roky určitě vyšplhá. Tím spíš, že MeridianSpa počítá s návratností investic za patnáct až dvacet let.

Ještě před definitivním rozhodnutím o výsledku výběrového řízení varoval členy komise ředitel Útvaru rozvoje města Karel Hejtmánek. "Projekt neplní zadání. Návrh společnosti MeridianSpa musí být přepracován." Jeho námitky zůstaly nevyslyšeny. I proto, že radní Dvořák podle zápisu z jednání tvrdil, že není nutné nic dopracovávat.

"Překvapilo mě to. Dlouho vystupoval, jako že chce zachovat sta- dion. Několikrát to pronesl i na radě města," vzpomíná Hvížďala.

Co změnilo Dvořákův názor poté, co se objevila německá firma MeridianSpa? "Nikdy jsem netvrdil, že zachování Štvanice je v zájmu magistrátu," namítá radní Dvořák. "Potřebovali jsme upravit ostrov jako celek, vytvořit oázu klidu, která bude přístupná pro Pražany. Firma MeridianSpa se zavázala, že to udělá. Podle smlouvy jsem o tom přesvědčen. APeX chtěl po nás investici sto sedmdesát pět milionů. Kdyby přišel s tím, že zachovají halu, opraví ji a zároveň by nechtěli ani korunu, firma MeridianSpa by neměla vůbec šanci."

Jaké má radnice záruky, že firma MeridianSpa vybuduje skutečně ostrov pro Pražany? "Ten komerční objekt na západě neotevře dřív než ten východ. Pokud stavbu nestihne nebo nebude podle smlouvy, hrozí jí sankce nebo i výpověď. Kontrolu zajistí úředníci i kontrolní útvar. Magistrátu bude MeridianSpa předkládat ke schválení jednotlivé body ze smlouvy," sdělil Dvořák.

Část smlouvy, v níž jsou jednotlivé etapy i náplň výstavby popsány, však radní odmítl poskytnout. "Určité části smlouvy jsou neveřejné, dokud nebude schváleno územní rozhodnutí," tvrdí radní Dvořák.

Legendární stadion má zmizet

Legendární stadion na Štvanici, kde čeští hokejisté získali v roce 1947 titul mistrů světa, nechá magistrát zbourat. Tento hokejový stánek, který hostil čtyři světové šampionáty a na němž trénovala slavná česká krasobruslařka Ája Vrzáňová, by měl zmizet nejpozději v polovině roku 2004.

Místo něj vyrostou na největším pražském ostrově lázně a pod nimi velké parkoviště. "Mrzí mě to, vždyť jsem tam začal hrát hokej," říká Stanislav Konopásek, jeden ze členů zlatého týmu. "Sem jezdí turisté z Kanady a nevěří, proč budeme bourat takový stadion, tedy vlastní tradici," rozčiluje se Petr Doležal, jednatel firmy APeX, která má stadion v pronájmu. Čtvrtou sezonu na něm provozuje veřejné bruslení a žákovský hokej.

"Vím, že naše lázně poskytnou daleko lepší služby více lidem než tenhle stadion," tvrdí Vladimír Erlebach, jednatel německé firmy MeridianSpa, která vyhrála výběrové řízení magistrátu. V projektu slibovala, že udělá anketu, aby zjistila, co si občané na ostrově přejí. Z toho však sešlo. "Zeptáme se teď, abychom zjistili, co občané chtějí mít na východní části za sportoviště." Proč se německá firma nezeptá, jestli chtějí občané zbourat stadion? "To není otázka pro nás, to je otázka magistrátu."

"Mně je to velmi líto, že se ten stadion zbourá," tvrdí radní Filip Dvořák, který v médiích vítězství německé firmy nejhlasitěji obhajoval. "Jiné řešení, které by bylo pro městskou kasu šetrné, neexistuje. Alternativa je, že opravíme ten stadion jako starožitný kus nábytku, ale v tu chvíli je to neefektivní. Štvanici je uměle prodlužován život, měla být po padesáti letech odklizena. Tehdy podle stavebního povolení, kdyby se město chovalo řádně, tam měly vjet buldozery a odklidit to. Navíc se nikdo neozval, abychom stadion zachránili. Za bruslící veřejnost mluvil jen APeX."

Co udělal pro záchranu Štvanice hokejový svaz? "O Štvanici nic nevím," řekl lakonicky předseda Karel Gut. "Nemáme peníze na jeho záchranu, žijeme ze dne na den."

Zatím zůstane stadion v pronájmu společnosti APeX. Jak dlouho ještě? "Od magistrátu máme slíbeno, že dokud firma MeridianSpa nesežene stavební povolení, to znamená zhruba do roku 2004," plánuje Doležal. Teoreticky však může magistrát vypovědět společnosti APeX smlouvu třeba zítra, pak by se do třiceti dnů musela vystěhovat. "To bychom se určitě bránili. Vyřizování územního rozhodnutí a stavebního povolení může trvat ještě dlouho. Nechceme, aby tu dva roky byla holá mýtina. Dokud stojí stadion, má cenu bojovat."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz