Nicola Sturgeonová představuje svou vizi Skotska po brexitu ve skotském...

Nicola Sturgeonová představuje svou vizi Skotska po brexitu ve skotském parlamentu v Edinburghu (20. prosince 2016) | foto: Reuters

Skotové kvůli brexitu tlačí na Londýn, chtějí více pravomocí

  • 56
Skotsko chce i po odchodu z Evropské unie zůstat na jednotném trhu, a to i v případě, že Velká Británie trh opustí. Prohlásila to skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Podle ní zůstává na stole i případné vyhlášení nezávislosti.

„Možnost nezávislosti musí zůstat na stole,“ prohlásila Sturgeonová. Mluvčí britské premiérky v reakci na to řekla, že druhé referendum o nezávislosti Skotska by se konat nemělo a že Skotové se jasně vyjádřili v roce 2014, kdy nezávislost odmítli.

Cesta k brexitu

Sturgeonová si v dokumentu nazvaném Skotské místo v Evropě přeje, aby její země zůstala na jednotném trhu EU a v daňové unii EU. A to třeba zvláštními dohodami, jaké mají s Unií například Faerské a Normanské ostrovy.

Skotská premiérka také požaduje, aby Skotsko získalo větší pravomoci s cílem své zájmy dobře hájit. Zdůraznila, že je hlavně třeba převést nové pravomoci z britského na skotský parlament, a to i v otázkách imigrace, vývozů a dovozů. To podle premiérky umožní, aby Skotsko mohlo mít po brexitu vlastní vztah s EU.

Podle skotské vlády není důvod, proč by Skotsko nemohlo zachovat svobodu pohybu, a to i v případě, že zbytek Británie zavede po brexitu pro občany EU hraniční kontroly. Právě zachováním svobodného pohybu podmiňuje Brusel přístup na společný trh.

„Svoboda pohybu prospívá ekonomice, občané EU nesmírně prospívají našim univerzitám, byznysu i společnosti. A užitek z něj mají i miliony Britů žijících a pracujících v Evropě,“ uvedl podle webu The Guardian představitel Skotské národní strany Stephen Gethins.

O vystoupení Spojeného království z EU rozhodli britští voliči v červnovém referendu. Ve Skotsku, které má svou regionální vládu a parlament, ale hlasovalo 62 procent voličů pro setrvání v EU.

Úřad britské premiérky upřesnil, že vláda má jednat o návrzích Skotska v lednu. Britský ministr financí Philip Hammond ale začátkem měsíce řekl, že je nerealistické, aby nějaká část Spojeného království jako Skotsko získala v očekávané dohodě Británie a EU o brexitu zvláštní podmínky.

Skotsko také minulý měsíc oznámilo, že se vloží do právního případu kolem spuštění procesu vystoupení z EU. Podle dřívějšího oznámení Sturgeonové by o zahájení tohoto procesu měl kromě britského parlamentu rozhodovat i ten skotský. Zatím není jasné, zda budou britští poslanci o tom hlasovat, soud jim sice takovou pravomoc přiznal, vláda se ale odvolala. Mayová chce jednání s EU zahájit nejpozději koncem března 2017.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video