Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studují na škole, která úředně vůbec neexistuje

  8:35aktualizováno  8:35
Studenti soukromé střední školy v Praze 5 nedávno zjistili, že vlastně nestudují na střední škole. Ministerstvo školství ji totiž v červnu 1999 vyřadilo pro nedostatky zjištěné inspekcí ze sítě státem uznaných škol. Škola tedy nesmí vydávat státní certifikáty, třeba maturitní vysvědčení. Absolventi nedosáhnou vyššího vzdělání: oficiálně mají i nadále jen základní. Škola nedostává dotace. Navíc nejsou její studenti sociálně ani zdravotně pojištěni. Toto břímě spadne na rodiče.

Majitelé Soukromé střední odborné školy umění a managementu - manželé Vašíčkovi - se proti vyřazení odvolali, ale neuspěli. Nadále však veškeré důvody vyřazení své školy odmítají a dál se chovají, jako by se nic nestalo. "Naše spory s ministerstvem se táhnou od roku 1994. Bojujeme jen se záští a osobní zaujatostí některých ministerských úředníků," tvrdí Milan Vašíček. Ten v současné době vede s ministerstvem hned čtyři soudní řízení.

Otevřené soudní kauzy nic nemění na tom, že škola už téměř rok a půl nemá zmocnění poskytovat státem uznané vzdělávání. Vašíčkovi přesto letos na jaře uspořádali přijímací zkoušky do prvních ročníků a přijali téměř šedesát nových studentů. Například na obor grafik v reklamní praxi vybrali 28 dětí ze sta uchazečů.

"Byli jsme šťastni, že dcera uspěla. S ředitelem školy jsme sepsali smlouvu o studiu na střední škole... Aniž by nás upozornil, že škola dle platných zákonů už střední školou není. Zaplatili jsme 29 400 korun školného," líčí matka studentky Alena Knapová.

Podle Pavla Zeleného, ředitele Ústavu pro informace ve vzdělávání, neměl Vašíček vůbec právo takové smlouvy uzavírat: "Vědomě uváděl rodiče v omyl. Sliboval jim něco, na co nemá oprávnění. Je to nehorázné." Dcera paní Knapové už přešla na jinou školu. "Nyní čekáme, jak se vyjádří soud. A zvažujeme podat na ředitele žalobu, protože nás neinformoval o skutečném stavu věcí," tvrdí Knapová.

Odejít se chystá i student Michal Rössler: "Ředitelka říkala, ať vydržíme, že spor vyhrajou. Ale já tu nehodlám čekat, jak dopadne nějaký soud. To se může táhnout roky a výsledek je nejistý. Kdo by mi pak vrátil ten čas tady?" ptá se student. Ze třídy už podle něho odešlo anebo se chystá odejít dvanáct z osmadvaceti žáků. Ředitel takové číslo popírá. "Odešlo jen pět žáků a většina jich jde proto, že rodiče nemohou přijít o sociální dávky," prohlásil Vašíček.

Naprosto odmítá, že by jakkoliv pochybil, když letos přijal nové studenty. "Vždyť jde o děti v prvním ročníku! Než se dostanou k maturitě, může být všechno jinak. Verdikt vrchního soudu očekáváme začátkem příštího roku, zřejmě v lednu. Pak budou na ministerstvu padat hlavy!" Podobně smýšlí i řada rodičů, kteří jsou na straně Vašíčka.

"Děti jsou v prvním ročníku, není důvod odcházet. Chápu, že je pan Vašíček přijal - měl snad zatím, než soud přijde na to, že ministerstvo pochybilo, zkrachovat?" uvedl například Libor Sotýnek, jehož dcera na školu letos nastoupila. "Je to mimořádná situace. Ale jak mi to pan Vašíček vylíčil, nemá spor co do činění s úrovní či kvalitou školy," říká.

Také Vašíček tvrdí, že jeho škola je velmi kvalitní, což dokládá například tím, že obdržela certifikát o zařazení školy do Systému přidružených škol UNESCO.
"Do něj ovšem může být zařazena jakákoliv škola, kde se dbá třeba o ekologickou výchovu či výchovu k toleranci. Rozhodně nevypovídá o kvalitě školy," namítá Pavel Cink z ministerstva školství. Ten už také upozornil francouzskou centrálu na vyřazení školy ze sítě a to, zda má taková škola v systému setrvat.

Čím se vlastně škola provinila? Jednatel Vašíček tvrdí, že pouze tím, že měl odvahu postavit se ministerstvu. Víc nechce říci, aby nebyl nařčen, že se snaží ovlivnit rozběhnuté soudní spory.

Na ministerstvu jeho teorii odmítají: "Školní inspekce tam našla řadu nesrovnalostí. Šlo například o to, že přijal studenty ke studiu na vyšší odborné škole, ale přitom neměl oprávnění takové vzdělávání poskytovat. Byly tam také nesrovnalosti v hospodaření, pohrával si s počty studentů, od nichž se odvozují dotace," řekl jeden z úředníků, který si nepřál zveřejnit jméno. "Pan Vašíček bohužel podává žalobu na každého, kdo se o něj jen otře.

Mám strach být jmenován," uvedl tento důvěryhodný zdroj. Vyjádřit se nechtěli ani další lidé, kteří mají s kauzou co do činění. "Teď běží soud, není vhodné bavit se o detailech. Ta škola prostě neplnila podmínky, které jsou nutné, aby mohla být zařazena do sítě," uvedl Vilém Suk ze správního odboru.

Nevyřízené účty má se školou také radnice Prahy 13, která škole pronajala budovu. "Dluží nám za nájem, vodu, teplo a podobně. Jenom za vodu a teplo je to 120 tisíc korun," tvrdí mluvčí Petr Krajánek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí...

Na financích končí náměstek pro hazard. Zvážím právní kroky, říká

Ondřej Závodský

Noví ministři už začali obměňovat své spolupracovníky. Například na resortu průmyslu a obchodu skončí čtyři náměstci. Z...Najdete na iDNES.cz