Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studovat v Oxfordu? Stačí mít peníze

  18:45aktualizováno  18:45
Sen některých Čechů studovat na prestižní evropské univerzitě se může od 1. května snadněji vyplnit, ale jen s dostatkem peněz. Hranice okolo země sice hned nezmizí, ale určitě padnou na poli studií. Vstupem do EU se odstraní všechny dosavadní překážky, které komplikovaly přijetí na evropské školy.

Od 1. května budou mít Češi stejné právo studovat třeba v Oxfordu či na berlínské univerzitě jako občané Británie či Německa. Odpadne tak složité vyřizování studentských víz či jiných povolení.

Čeští studenti budou moci absolvovat nejen několik semestrů, ale hned celé studium. Stačí tedy splnit požadavky k přijetí (většině evropských škol stačí výsledky předchozího studia) a disponovat jazykovými znalostmi. Jenže případné placení školného a zejména životních nákladů a také studijních pomůcek zůstává stále na studentovi.

"Principiálně se toho tolik nezmění. I dnes totiž mohou naši studenti studovat po Evropě," míní ředitel vysokoškolského odboru ministerstva školství Josef Beneš.

Už nyní vyjíždí za studii do ciziny v rámci evropského programu Socrates na tři tisíce Čechů a tisíc studentů míří z ciziny k nám. Děje se to na základě dohod jednotlivých škol. Ministerstvo školství těmto studentům vyplácí měsíční příspěvek ve výši deset tisíc korun.

"Neočekáváme, že by počet našich studentů v zahraničí nějak výrazně narostl, problém totiž není ve školném, ale ve výši životních nákladů v zemích EU," dodává Beneš. Co se školného týče, jedinou výraznější změnou podle Beneše bude úprava poplatků za vysoké školy v Británii. Nyní platili naši občané víc než Britové - například 5 až 6 tisíc liber, a britští jen jeden až dva tisíce. To se nyní srovná.

Ve většině ostatních států byly podmínky už nyní stejné, navíc se vesměs neplatí, protože naši studenti se obvykle hlásí na veřejné vysoké školy, které jsou zadarmo. Bohužel zdaleka ne ve všech zemích si mohou studenti z nových členských zemí přivydělávat. Žádné překážky neklade jen Británie (nutná je jen registrace) a Irsko.

Některé další země umožňují brigády. Například v Německu mohou studenti pracovat jen tři měsíce bez povolení. Ve Francii je možné pracovat maximálně patnáct hodin týdně. Naopak v práci by nemělo nic bránit těm lidem, kteří se vydají za studii do zemí, jež spolu s Českem do EU vstupují.

Kdokoli vyrazí za studiem soukromě, tedy bez pomoci české školy, měl by požádat ministerstvo školství o potvrzení o studiu rovnocenném tomu v Česku. Pro studenty to přináší velkou výhodu: stát pak za ně po dobu studií platí zdravotní a sociální pojištění, které činí zhruba 30 tisíc korun za rok.

Když to opominou, stát jim léta strávená studiem v cizině nezapočítá do důchodu. Vhodné je také si předem zjistit u ministerstva školství, zda a za jakých podmínek bude jejich zahraniční titul uznán.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Najdete na iDNES.cz