Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studium na VŠ v Opavě: škola s milou atmosférou

  12:27aktualizováno  12:27
Kdo nechce trávit hodiny dojížděním mezi univerzitními budovami, kolejí a kavárnou nebo klubem, může zvolit právě Slezskou univerzitu v Opavě. V klidné atmosféře malého univerzitního města se vám totiž nemůže stát, že byste neznali všechny své spolužáky ani že by vyučující neznal všechny své studenty.
V Opavě se nemusíte bát, že byste se nedostali na kolej

V Opavě se nemusíte bát, že byste se nedostali na kolej | foto: Profimedia.cz

Záleží na jednotlivých oborech, ale obvyklé je, že do ročníku nastoupí maximálně padesát studentů. Na většině oborů je to ještě podstatně méně, třeba deset až dvacet.

Slezskou univerzitu tvoří tři součásti: Filozoficko-přírodovědecká fakulta (pod ní spadá ještě Institut tvůrčí fotografie), Matematický ústav a Obchodně podnikatelská fakulta. V Opavě můžete vybrat i něco exotičtějšího - v nabídce jsou mimo jiné obory monitorování životního prostředí, optoelektronika, aplikovaná matematika pro řešení krizových situací nebo evropská integrace.

Bydlení je v centru města
Ať si vyberete jakýkoli obor, z koleje do svých učeben to budete mít coby kamenem dohodil. Výjimkou je jen kolej Vávrovická, odkud jezdí v pravidelných intervalech autobus do centra. Na zaplacení kolejného si měsíčně připravte 1 700 až 2 150 korun.

Koleje jsou nově zrekonstruovány, k dispozici jsou i jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Kapacita kolejí v současné době není úplně naplněna. Velkou konkurencí kolejí jsou totiž priváty, které se v Opavě dají sehnat snad ve všech cenových kategoriích, nejlevnější i za méně než tisíc korun.

Kde se dobře a levně najíst
O něco horší je to s menzami. Vlastní menzu Slezská univerzita nemá. Zato má smlouvy s jinými stravovacími zařízeními - například hotelem nebo jídelnou gymnázia, kde si můžete nechat zřídit čipovou kartu. Oběd v hotelu Koruna přijde na pouhých dvacet pět korun.

Komu by se do hromadného stravovacího zařízení nechtělo, může využít přilehlých hospůdek. Například v hospodě Myslivna hned naproti budově filozoficko-přírodovědecké fakulty vás vynikající těstoviny s brokolicí a sýrem přijdou na ještě celkem stravitelných padesát pět korun. Pokud jste studenty Matematického ústavu a nechce se vám zrovna vytáhnout paty z univerzitní budovy, můžete k drobnému občerstvení využít školní bar.

Dvakrát během akademického roku máte možnost koupit si ve škole stravenky Ticket Service, určené na nákup potravin a placení v restauracích. Hodnota jedné stravenky je třicet devět korun, vy zaplatíte polovic.

Natěšeni na kulturu
K dispozici je divadlo, kino a filmový klub. Díky Institutu tvůrčí fotografie se v Opavě můžete setkat i s nadprůměrně častými výstavami fotografií a ozvěnami festivalu Jeden svět. Každý rok se koná i festival s názvem Další břehy, spojující divadlo, film, hudbu a poezii, nebo rovněž multižánrová Bezručova Opava.

Text o studentských městech poskytl časopis StudentIN. Další informace najdete na www.studentin.cz.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Na dálnici D1 jsou kolony, řidiči se zdrží hlavně u Meziříčí a Beranova

Kolona aut a kamionů u jihlavského přivaděče na D1. (17.1. 2018)

Počasí znovu komplikuje dopravu na silnicích. Nejkritičtější je situace na dálnici D1, kde se tvoří kolony. Podle...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Najdete na iDNES.cz