Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studium je důležité, vzkázal ředitel Ústavu pro informace ve vzdělávání

  13:15aktualizováno  13:15
Praha - "Nevěřte moc kecům, že bez vzdělání je život snadnější," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři pražského webnu iDNES Pavel Zelený, ředitel Ústavu pro informace ve vzdělávání. Snažil se tak poradit mnoha náctiletým čtenářům, kteří se pro střední školu rozhodli jen kvůli rodičům. "Nechuť ke studiu doporučuji překousnout. Vzdělání určitě oceníte, hlavně v budoucnu," dodal. Byly to právě přijímací zkoušky na střední školu, kvalita státních i soukromách škol, informace o jednotlivých ústavech, ale i osud víceletých gymnázií, které čtenáře iDNES "pálily" nejvíce.Odpovědi ředitele Ústavu pro informace ve vzdělávání Pavla Zeleného najdete ZDE.

PAVEL ZELENÝ se narodil 19. 11. 1962 v Kladně

- vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

- od roku 1995 řídí Ústav pro informace ve vzdělávání, založený ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Ústav provádí rozsáhlá šetření a výzkumy v oblasti vzdělávání a zpracovává prognózy dalšího vývoje a trendů školského systému.

motto: Nikdy nemůže být tak dobře, aby nemohlo být ještě líp!

Přihlášku na střední školy je třeba podat za šest týdnů, většina žáků základních škol a jejich rodičů se o dalším studiu rozhoduje právě teď.  "Rád bych varoval před dvěma klišé, ve kterých rodiče často uvažují," upozorňuje Zelený.

"Za prvé gymnázia nejsou jen elitní záležitost pro studenty s průměrem 1,3. Záleží na každém gymnáziu a nabídka je v tomto směru je velice petsrá," tvrdí ředitel. Druhým mylným východiskem mnoha rodičů je podle něj strach dávat potomka na gymnázium z obavy, že by se nedostal na vysokou školu a zůstal bez oborové profilace. "To je také nesmysl. Do tří let po absolvování gymnázií studuje na vysoké nebo vyšší odborné škole 90 procent absolventů, to je devětadvacet žáků z třicetihlavé třídy, ne?" dodává Zelený.

Posledním dnem, kdy je možné řediteli základní školy podat přihlášku ke studiu na střední školy, je 28. únor. "Pokud je škola vyžaduje už v polovině února nebo by přihlášku před 28. únorem nechtěla přijmout, přestupuje zákon," upozorňuje Zelený.

Další informace o přijímacím řízení, jednotlivých typech škol a uplatnění absolventů v praxi spolu s aktuálním přehledem středních škol a oborů pro školní rok 2001/2002 lze nalézt v publikaci Ústavu pro infomace ve vzdělávání nazvané Vybíráme střední školu a na adrese www.uiv.cz.

KLÍČOVÁ KRITÉRIA VÝBĚRU střední školy podle Pavla Zeleného:

* jaká je šance jít po absolvování školy na vysokou

* jaké je sociální prostředí a atmosféra ve škole (to má obrovský význam pro

výskyt šikany, drog ap.)

* jaký důraz klade škola na výuku cizích jazyků, zda podporuje zahraniční

studijní pobyty

* přístup k informační gramotnostiHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Najdete na iDNES.cz