Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena patří domů a někdy si zaslouží bití. Orient zůstává v zajetí sexismu

  19:52aktualizováno  19:52
Studie provedená napříč Blízkém východem a severní Afrikou ukázala, že v oblasti stále převažují sexistické postoje. Mužské názory na rovnost pohlaví se žalostně rozcházejí s nadějemi žen na stejné zacházení. Většina mužů souhlasí s tím, že mají mít poslední slovo a někdy není od věci ženu bít.

Ilustrační foto | foto: AP

Egypťané, Libanonci, Maročané a Palestinci stále zastávají sexistický postoj k roli žen na pracovišti nebo doma a jejich účasti ve veřejném životě, popisuje výsledky výzkumu britský deník The Guardian.

Studie se zúčastnilo téměř 10 tisíc lidí ve věku od 18 do 59 let. Většina mužů souhlasila s řadou tradičních a nespravedlivých postojů k ženám, včetně přesvědčení, že nejsou způsobilé k tomu někoho vést, nemají pracovat mimo domov a že je důležitější vzdělávat chlapce než dívky. Mladší ženy, které se průzkumu účastnily, by si přály vyrovnanější postavení s muži.

V odpovědích se muži vyznačovali nižší ochotou k uznání rovnosti než ženy. V Egyptě souhlasilo více než 90 % z nich s tvrzením, že „muž by měl mít poslední slovo při rozhodování v domácnosti“. A 58,5 % žen jim přitakalo.

Více než polovina dotazovaných egyptských mužů se ztotožnila s tím, že „jsou chvíle, kdy si žena zaslouží být bita“. K tomu se přiklonila méně než třetina žen.

A zatímco si 75 % Egypťanek myslí, že vdaná žena by měla mít stejné právo pracovat mimo domov jako její manžel, pouze 31 % mužů jim v tomto dalo za pravdu.

Progresivní Libanon, konzervativní Egypt

Účastníci mohli hodnotit na stupnici od 0 do 3, kdy nejvyšší číslo značilo jejich souhlas s rovnoprávností. Respondenti v Egyptě zaznamenali na stupnici nejnižší skóre, nejméně rovnoprávnost pobuřovala naopak v Libanonu.

U žen byl rozhodujícím faktorem jejich věk, přičemž mladší ženy hlásily progresivnější názory než ty starší. Naopak u mužů v Maroku, Palestině a Egyptě nehrál věk žádnou podstatnou roli. Jedinou výjimkou byl Libanon, kde na rovnost hleděli mladší muži progresivněji než ti starší.

„Existuje ještě dlouhá cesta pro muže, aby plně akceptovali a podporovali rovnost žen v arabském regionu, stejně jako v dalších částech světa,“ řekl Gary Barker, spoluautor studie a předseda kampaně pro rovnost Promundo. „Ve všech čtyřech zemích vidíme, že jedním z největších narušitelů genderové nerovnosti je, když muži převezmou v domácnosti aktivity, které jsou typicky brány jako ženská práce.“

Výzkum zjistil, že nejdůležitějšími faktory ovlivňující vnímání rovnosti bylo bohatství, úroveň vzdělání a chování, které viděli u svých rodičů. Muži i ženy se dívali na rovnost spravedlivěji, pokud jejich matka byla vzdělanější a otec se více zapojoval do domácích prací.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Mugabe po týdnu váhání rezignoval. V Zimbabwe vypukly oslavy

Obyvatelé Harare oslavují zprávy o Mugabeho rezignaci (21. listopadu 2017)

Vláda Roberta Mugabeho nad Zimbabwe skončila. Prezident rezignoval v den, kdy poslanci zahájili proces jeho odvolání....

Filmový Borat nabídl Čechům, že zaplatí jejich pokuty za focení v mankinách

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Anglický herec Sacha Baron Cohen nabídl pomoc Čechům, které v kazašské Astaně zatkli před pár dny za to, že se chtěli...

Čínská policie chce předvídat zločin, analyzuje osobní data obyvatel

Ilustrační snímek

Monitorování života obyvatel je pro tajné služby v Číně běžnou praxí. V posledních letech zavádějí čínští zpravodajci...Najdete na iDNES.cz