MEX: Děti v Česku se mají lépe než ve Francii a USA

MEX: Děti v Česku se mají lépe než ve Francii a USA | foto: MF DNES

Studie OSN srovnávala životní podmínky

Praha - České děti se mají dobře. Ve srovnání se svými vrstevníky z dalších dvou desítek vyspělých zemí netrpí chudobou, je postaráno i o dobrou lékařskou péči a vzdělání. Uvádí to studie o životních podmínkách dětí v jedenadvaceti zemích, kterou vypracoval Dětský fond OSN (UNICEF). Její výsledky včera zveřejnilo římské výzkumné centrum UNICEF a Česká republika si nevedla špatně. Skončila na patnácté příčce za severskými státy, Itálií, Kanadou, Německem, Řeckem nebo Polskem. V průměrném hodnocení ovšem Česko předstihlo Francii, Portugalsko, Rakousko, Maďarsko, USA a Velkou Británii. Kromě celkového pořadí hodnotila studie také situaci zemí v jednotlivých oblastech, tedy materiální zajištění, zdravotnickou péči, vzdělání, ale také rizikové chování dětí. Ve všech kategoriích si Česko vedlo relativně dobře, výjimkou jsou vztahy dětí s rodiči. V této oblasti skončilo Česko až devatenácté.
Praha - Co do materiálního zajištění, lékařské péče nebo kvality vzdělání si podle studie UNICEF české děti nemají na co stěžovat, problém je ale ve vztazích s rodiči. Hůř než české děti na tom totiž v oblasti rodinných vztahů podle studie byli už jen malí Američané a Britové. Česká republika se v oblasti rodinných vztahů umístila na devatenáctém místě z dvaceti. Samotné děti v Česku jsou se svým životem spíše spokojeny, přesto se Česká republika v žebříčku subjektivního hodnocení umístila až na sedmnácté příčce. Zpráva UNICEF dále uvádí, že v Česku žije pod hranicí chudoby zhruba sedm procent dětí do 17 let. ČR tak zaujímá v seznamu tentokrát čtyřiadvaceti hodnocených zemí sedmé místo. Nejhorší je prý situace v USA, kde v chudobě žije víc než pětina chlapců a dívek. Zpráva však připomíná, že pojem chudoba může být znaně relativní.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video