Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi mají vyšší mzdy a větší domy. Přesto se cítí hůř, ukazuje studie

  12:11aktualizováno  12:11
V současnosti je až 71 procent Čechů spokojeno se svým životem. Oproti počátku 90. let stouply reálné mzdy, lidé žijí ve větších domech a bytech. Dříve však společnost věřila, že se vyvíjí správným směrem. Dnes je přes 70 procent lidí přesvědčeno o opaku. Vyplývá to z dosud nezveřejněných dat agentury STEM.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

V roce 1993 byly celé dvě třetiny společnosti (66 procent) přesvědčeny o tom, že polistopadový vývoj jde správným směrem. Do roku 2015 se nálada v souvislosti s budoucností přehoupla do pesimismu. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG nazvané Češi 1990 - 2015, která analyzovala statistické údaje a dosud nezveřejněná sociologická data agentury STEM.

„Ve zkratce se dá říci, že se máme lépe, ale cítíme se hůře. Z naší analýzy se zdá, že na vině je hlavně strach Čechů z budoucnosti. Pocit ohrožení v české populaci narůstá, v posledním roce je navíc vydatně přiživován i komunikační ofenzivou ‚apokalyptiků‘,“ komentoval data řídící partner KPMG ČR Jan Žůrek.

Náladu ve společnosti podle ekonoma a partnera společnosti KPMG pro oblasti bankovnictví Zdeňka Tůmy ovlivňuje to, s jakými zeměmi lidé situaci porovnávají. Česko po 25 letech od sametové revoluce patří mezi vyspělé státy, v porovnání se západními zeměmi však stále výrazně zaostává.

„Podstatné pro to vyznění a vnímání lidí není to, že máme větší auto a větší byt. Jde o to, že země okolo nestojí a ukazuje se, že záleží na tom, co dělá ten soused. Na hodnocení lidí má vliv to, jestli jsme dohnali vyspělý svět. Tam ten obrázek není příliš pozitivní,“ vysvětlil Tůma.

Vyšší průměrná mzda a kratší pracovní doba

Podle dotazování má majetek v hodnotě přes jeden milion korun 62 procent domácností. Při zohlednění inflace mělo v roce 1995 majetek odpovídající dnešnímu milionu pouze 46 procent domácností. Finance se nicméně na celku podílejí jen asi ze třetiny, zbylé dvě třetiny tvoří nemovitosti a jiný majetek.

Zvýšil se počet domácností, které vlastní automobil. V roce 1991 jich bylo 46 procent. Při posledním sčítání obyvatel stoupl údaj na 67 procent. Také se více než zdvojnásobil počet registrovaných osobních automobilů.

Od roku 1993 se zvýšila průměrná česká reálná hrubá mzda téměř dvojnásobně (o 94 procent). Už deset let navíc neroste relativní rozdíl mezi průměrem a mediánem mezd, což naznačuje, že se nerozevírají nůžky mezi vyššími a nižšími příjmovými skupinami.

Naproti tomu se o něco zkrátila průměrná pracovní doba. V roce 1993 trávilo v práci více než 40 hodin týdně až 79 procent zaměstnanců. V roce 2014 to bylo pouze 66 procent. Rozdíl je nejvíce patrný u věkové kategorie do 24 let. Zde je podíl zaměstnanců pracujících méně než 40 hodin týdně dvojnásobný oproti počátku 90. let. Statistiku ovlivňuje skutečnost, že mnoho lidí pracuje jako OSVČ a jejich pracovní doba a přesčasy nejsou nikde evidovány.

Vzrůstá zadlužení kvůli hypotékám

Příjem na spotřebu a bydlení ale Čechům sám o sobě nestačí. Proti roku 1993 narostlo zadlužení domácností, hlavně kvůli dostupnějším hypotékám, téměř na pětinásobek (v reálných částkách očištěných o inflaci). V posledních deseti letech tak víc než 70 procent všech peněz z úvěrů domácností směřuje právě a stabilně do bydlení.

Češi v poslední době bydlí na větší ploše než dříve. Obytná plocha narostla z 25 metrů čtverečních na 32. V jedné domácnosti pak v průměru žije 2,4 osoby. Množství mírně kleslo, dříve byl průměr na 2,8.

Studie se zabývala i postojem obyvatel k demokracii. Ukázalo se, že se mění jen málo. V devadesátých letech upřednostňovalo demokratické uspořádání před minulým obdobím reálného socialismu 56 procent občanů. Dnes má takový názor 51 procent lidí. Neznamená to, že by se zvýšil počet těch, kteří s nostalgií vzpomínají na minulý režim. Spíše se téměř vyrovnalo množství lidí, kteří hodnotí obě období stejně. U všech věkových kategorií s výjimkou nejmladší věkové skupiny se pak projevuje zapomínání na staré pořádky.

„Jsme zralejší společnost. Dříve jsme byli naivnější. Dnes jsme si už vědomi spousty úskalí vývoje naší země,“ uvedl Žůrek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...



Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...



Najdete na iDNES.cz