Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studie: Česko patří mezi země, které nejvíce zatěžují planetu

  16:17aktualizováno  16:17
Světový fond na ochranu přírody vydal seznam 150 států seřazených podle toho, jak zatěžují Zemi. Česko je podle něj čtrnáctou zemí světa, která planetu zatěžuje nejvíce. Odolnost přírody v přepočtu na obyvatele nejvíce zkoušejí Spojené arabské emiráty a Spojené státy americké.

Planeta se nestíhá regenerovat, a to i kvůli obyvatelům České republiky.

Aktivisté Světového fondu na ochranu přírody (WWF) ve studii upozorňují, že bude-li spotřeba pokračovat nynějším tempem, pak bude lidstvo v půlce 30. let potřebovat na udržení životního stylu ekvivalent dvou zeměkoulí.

Češi obsadili na žebříčku nelichotivou čtrnáctou pozici. Svou přírodu tak zatěžují více než obyvatelé Velké Británie, kteří obsadili patnáctou pozici. Na každého Čecha připadá v tomto směru asi 5,5 globálního hektaru (gha). Slovensko je na 45. místě (asi 3,5 gha). Globální hektar je hektar s průměrnou světovou schopností produkovat zdroje a absorbovat odpady.

Příroda se nestíhá regenerovat
Aktivisté státy porovnávali na základě takzvané "ekologické stopy" za rok 2005. To je "jednotka" používaná ke srovnávání vlivu různých lidských činností na přírodu. Představuje plochu půdy, která je zapotřebí pro pokrytí energie a zdrojů, jež byly třeba na výkon určité aktivity - třeba na výrobu jídla, elektřiny či zpracování odpadů s tím spojených.

cELOU STUDII SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE

"Naše globální stopa nyní překračuje schopnost planety obnovovat zdroje o asi 30 procent," řekl šéf WWF James Leape ve studii s názvem Žijící planeta (Living Planet Report 2008). Podle ní víc než tři čtvrtiny lidí světa žijí v zemích, jejichž spotřeba překračuje regenerační schopnost Země.

Přírodu zatěžují nejvíc obyvatelé Saúdské Arábie
Aktivisté se domnívají, že bezstarostná spotřeba ohrožuje budoucí prosperitu lidstva a bude mít ekonomické dopady, včetně vysokých nákladů za potraviny, vodu či energie.

Největší "ekologickou stopu" mají USA a Čína. Při přepočtu na člověka ale na prvním místě figurují Spojené arabské emiráty následované USA a Kuvajtem. Právě v tomto ohledu ČR patří zmiňované 14. místo. Na opačném pólu figurují chudé africké Malawi a válkou poničený Afghánistán.

"Pokud by lidstvo mělo vůli, pak má možnosti, jak žít v rámci zdrojů, které planeta má," řekl Leape s tím, že ale svět musí přistoupit k rázným akcím.

Trápí vás, jakou ekologickou stopu po sobě na Zemi zanecháváte?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 10653
NE 3682
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Najdete na iDNES.cz