Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenty státní maturita vyděsila, už si zařizují doučování

  7:27aktualizováno  7:27
Studenti si po generálce státních maturit stěžují, že se roky učí životopisná data spisovatelů, ale v testech z češtiny nejsou. Třída rakovnických maturantů si navíc už den po oznámení výsledků domluvila doučování z němčiny. Už po dopsání písemky měli pocit, že to nedopadlo dobře, a to se také potvrdilo.

Studenti během maturitní generálky. (11.10. 2010) | foto: Michal ŠulaMF DNES

Zkušební maturitu z němčiny neudělalo 40 procent středoškoláků, oznámil v neděli ministr školství Josef Dobeš. Rakovničtí maturanti zareagovali hbitě, hned v pondělí požádali svou učitelku o hodiny navíc.

"Studentům vyjdeme vstříc. Předběžné výsledky generálky je zjevně pobídly," říká ředitel rakovnického Gymnázia Zikmunda Wintera Luděk Štíbr. Ředitel připomíná, že státní maturita znevýhodňuje letošní čtvrťáky, kteří ji budou skládat jako první, ale nepřipravovali se na ni celé čtyři roky.

MF DNES s rakovnickými gymnazisty uspořádala improvizovanou diskusi, jak by zadání maturity upravili, kdyby měli tu možnost. Podle učitele Antonína Mrvíka si 70 procent rakovnických studentů zvolilo vyšší obtížnost testů.

Diskutující se zpočátku nemohou moc shodnout. Půlka dětí v aule považuje testy za příliš snadné, druhá půlka za příliš těžké. Nakonec se ukazuje, že studenty zaskočila hlavně těžší varianta zkoušek z cizího jazyka, naopak se pousmáli nad češtinou v lehčí verzi. Student Honza se svěřil, že dělal těžší verzi češtiny a byl hotový tři čtvrtě hodiny před vypršením limitu. Jiní mají horší zkušenost.

Nápady studentů, jak vylepšit testy

- Státní maturita by měla mít místo dvou úrovní obtížnosti hned tři, aby si testovaný mohl lépe vybrat vhodnou obtížnost.

- Buď by se měl prodloužit limit na písemnou zkoušku z cizího jazyka, anebo zkrátit rozebírané texty.

- Pokud se dnes klade ve výuce češtiny důraz na dějiny literatury, měly to zohlednit i písemné testy.

- Jakákoli forma "generálky" by se hodila studentům nejen letos, ale každý rok. Lépe si pak zvolí pro sebe vhodnou obtížnost zkoušky.

"Zkouška z němčiny byla špatně časově nastavená. Buď jsme na ni měli krátký limit, nebo byly články moc dlouhé. Jedna moje spolužačka pobývala v cizině a říká, že obtížnější verze odpovídá znalostem studentů, kteří se jazyku věnují i mimo školu nebo žili v cizím prostředí," míní studentka Daniela Ecková.

Mladí lidé se následně projevují jako zdatní reformátoři. "Možná by se dokonce mohly zavést tři stupně obtížnosti místo dvou," navrhuje jedna slečna. Nejtěžší varianta by byla určena studentům, kteří budou daný předmět potřebovat na vysoké škole, střední by volili budoucí vysokoškoláci u předmětů, které v profesním životě tolik neužijí, a nejlehčí test by skládali maturanti na učilištích.

Nejeden student by změnil zadání z češtiny. "My jsme se čtyři roky v češtině učili dějiny literatury, ale tvůrci testů to nezohlednili. Test kladl důraz na rozbor jazyka," stěžuje si Jan Juříček.

Žáci rakovnického gymnázia souhlasí s ministrem Dobešem, že maturity naostro dopadnou lépe. Uznávají, že na generálku se nikdo speciálně neučil – neměli motivaci a část maturitní látky budou teprve probírat.

I když několik stovek studentů říjnovou generálku bojkotovalo, ti rakovničtí ji nezatratili. "Už tuším, jak se liší lehká a těžká verze, a budu se moci lépe rozhodnout, kterou si vybrat," řekl čtvrťák Marek Krejčí. Jen jeden student v diskusi odmítá maturity úplně a upřednostnil by postupové zkoušky po každém ročníku.

Podívejte se na propagační spot státní maturityHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz