Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studentů ubývá. Školy je lákají hip hopem či golfovými hřišti

  3:07aktualizováno  3:07
Máš na to? ptá se na speciálním webu Českého vysokého učení technického známý český raper Orion potenciálních studentů techniky. Kampaní, která startuje v pondělí, chce škola oslovit největší skupinu mladých lidí – fanoušky hip hopu. Nic jiného jí stejně jako mnohým jiným nezbývá. Studentů je ubývá a školy o ně musí bojovat.
Na každého studenta dostane škola od státu peníze, proto se je snaží ke studiu přilákat. Golfem, hip hopem nebo soutěžemi.

Na každého studenta dostane škola od státu peníze, proto se je snaží ke studiu přilákat. Golfem, hip hopem nebo soutěžemi. | foto: Profimedia.cz

"Navštívili jsme pár akcí a překvapilo nás, kolik náctiletých to poslouchá. A právě ty chceme touto kampaní oslovit," vysvětluje marketingová specialistka ČVUT Alexandra Hroncová.

Zmíněná stránka, která láká i na stažení fiktivních písní Oriona, kterými se představují jednotlivé fakulty. "Podpořit to mi přišlo jako dobrá věc, věřim tomu. Myslim si, že na tu školu nechodí jen lidi v manšestrákách. Mladý se toho často bojí, často určitě zbytečně," říká zakládající člen seskupení Peneři strýčka Homeboye Michal Opletal alias Orion.

Škola ví, proč to dělá. Dospívají "slabé ročníky" a maturantů bude v příštích letech ubývat. Vysoké školy tak čekají náročné roky: ubude jim potenciálních studentů a tím pádem také peněz, které dostávají od státu. Univerzity se tak budou muset mnohem více snažit, aby maturanty přilákaly ke studiu. Už nyní to zkoušejí hip hopem, vlastním golfovým hřištěm či soutěžemi o ceny.

"V polovině devadesátých let se rodilo nejméně dětí v historii. Dno nastalo v roce 1999, kdy jich bylo asi jen 90 tisíc. To na školy v příštích letech tvrdě dopadne," vysvětluje Jitka Rychtaříková, vedoucí katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlova.

Dříve přitom byla běžná porodnost kolem 130 tisíc dětí. Právě počet studentů ovlivňuje, kolik peněz získají školy od státu. Veřejné školy v Česku dostávají peníze na hlavu zapsaného studenta, navíc odlišně podle nákladů na studium.

"Nejlevnější" studenti jsou třeba právníci, ekonomové a humanitní obory – stát stojí 34 tisíc korun za rok. Na druhé straně třeba výtvarníci a další umělci mohou stát přijít až na 200 tisíc korun na hlavu.

Studentů ubývá, školy bojují

Populační propad, který demografové už nyní pozorují a který by měl gradovat v letech 2015 až 2019, tak mnoho škol přiměl uvažovat o nových a často hodně odvážných propagačních akcích.

Zatímco množství studentů se může propadnout až o třetinu, tak počet vysokých škol se za posledních pět let zvýšil o 11 a nyní je jich v Česku 73.

"Bude to mít velký dopad hlavně na školy, které nejsou masové. Systém financování totiž znevýhodňuje méně populární obory," upozorňuje Rychtaříková.

V sebepropagaci jsou nejaktivnější soukromé školy, které od státu na žáka nedostanou nic. Často přicházejí s různými výstřednostmi, kterými chtějí mládež ohromit. Standardem bývá bezdrátový internet či fitcentrum v budově školy. Pražský Bankovní institut, kde je roční školné asi 50 tisíc, například láká na golf.

Ten prezentuje jako jednu ze základních dovedností každého manažera. Hodiny realizuje na trenažéru v budově školy, ve výstavbě navíc má i vlastní golfové hřiště u školního kampusu.

"V roce 2012 bude propad uchazečů asi třicet procent. V současné době tak připravujeme opatření, která mají přinést pozitivní výsledky v konkurenčním boji," říká Jiří Rotschedl, vedoucí marketingového oddělení pražského Bankovního institutu vysoké školy.

U dalších soukromých škol jsou tradičním lákadlem soutěže u přijímacího řízení o prominutí školného či studijní zájezdy do zahraničí.
Veřejné školy jsou umírněnější a spíše sázejí na své jméno a prestiž.

"Vzhledem k výraznému postavení Vysoké školy ekonomické na trhu vzdělávacích služeb jsou hlavní aktivity organizovány na půdě školy, třeba Dny otevřených dveří jednotlivých fakult," popisuje prorektorka pro zahraniční vztahy a PR profesorka Hana Machková.

Výjimkou mezi veřejnými vysokými školami je České vysoké učení technické v Praze. Po své loňské kampani Sedm statečných nyní přichází s projektem v rytmu hip hopu. Mladé má na školu nalákat český raper Orion, který kampani propůjčil svůj obličej.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...Najdete na iDNES.cz