Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

19:20
Pro dnešek on-line přenos z protestů ukončujeme. Další vývoj můžete sledovat v běžném zpravodajství.
17:36
Sedm set vysokoškoláků prošlo za podpory veřejnosti Plzní. Nesouhlasí s navrhovaným modelem školného a změnami ve jmenování rad vysokých škol.
16:27
Průvod v Hradci skandoval jako jeden muž "Komenský na Hrad, Dobeš nas*at" či "Vysoké školy neplodí voly", velmi často pak celorepublikový hit "Dobeše do koše". Na přihlížejících bylo často vidět, že studentům fandí. Ze zastavených autobusů se víc lidí usmívalo, než mračilo. "Chci dát najevo, že nesouhlasím s reformami. Je dobře, že přišlo tolik lidí, je to potřeba," vysvětlila svou účast studentka Monika Vlková.
15:54
Také studenti Jihočeské univerzity strávili značnou část noci na akademické půdě. Asi 300 jich v aule univerzity připravovalo transparenty na dnešní průvod.
15:53
Protestní pochod za sebou mají také v Českých Budějovicích. U rektorátu Jihočeské univerzity se sešlo podle policie na 600 demonstrantů, prošli napříč městem až na náměstí Přemysla Otakara II., vládním návrhům připravili rakev. Doprovázeli je strážníci, státní policie na dvou místech včetně frekventované křižovatky Husovy třídy a ulice Na Dlouhé louce zastavila dopravu. Jinak šel asi čtyřsetmetrový průvod po chodníku.
15:17
Protestuje se i v Ostravě. Průvod se zde dal do pohybu ve 14 hodin a vedl centrem města. Účastníků byla podle reportérky MF DNES přibližně tisícovka, kromě Ostravské univerzity například také z Vysoké školy báňské nebo ze Slezské univerzity. Z Prokešova náměstí po úvodních proslovech průvod zamířil na Masarykovo náměstí, doprovázelo ho pískání či řehtačky. Protestující prošli kolem školských budov a zastavili dopravu. Akce na Masarykově náměstí trvá zhruba do šesti hodin večer.
13:37
"Rád bych poděkoval studentům, že umí protestovat sympaticky, inteligentně, bez excesů. Ta symbolika, že bráníme svoji univerzitu ve dne v noci a že se najde víc než stovka studentů, kteří jsou ochotni strávit noc ve spacákách na univerzitě, to je myslím fantastické. Moc jim za to děkuji," řekl Hynek.
13:36
Zhruba 130 studentů ze všech fakult vysokých škol v Hradci nocovalo v noci na dnešek v budově Univerzity Hradec Králové. Během večera až do noci připravovali transparenty na dnešní pochod. Ráno po sedmé hodině jim přinesl rektor Univerzity Hradec Králové Josef Hynek s děkany snídani - jogurty a obložené housky, čaj, kávu a vodu.
13:32
Demonstraci v Praze už nepřipomíná nic kromě dvou pošlapaných cedulí na Klárově. Dnešní protesty se ale netýkají jen hlavního města. V poledne vyrazilo více než 700 studentů na pochod Hradcem Králové. Trasa vede přes náměstí Svobody, Masarykovo a Riegrovo náměstí.
12:36
Malá skupinka asi padesáti demonstrantů dorazila na Pražský hrad. Pod okny Václavu Klausovi zazpívali Krylovu píseň Veličenstvo kat, následovala Ach synku, synku. Předtím museli na pokyn policistů složit transparenty, aby nedošlo k poškození památek. I tento protest zřejmě v poklidu končí.
12:04
Nechceme Dobeše, chceme Brumbála, volá jeden ze vtipnějších transparentů po výměně ministra školství za čaroděje z knih o Harrym Potterovi. Protest ale opravdu končí. Asi pět desítek lidí se nicméně vydalo do kopce k Pražskému hradu. Tedy k sídlu prezidenta Václava Klause, který studenty kritizuje.
11:54
Hromadným skandováním Dobeše do koše a Nejsme ovce shromáždění skončilo, oficiálně ho rozpustil i moderátor. "Přijdeme znovu, pokud vláda zákony nestáhne," uvedl. Zazněla píseň Gaudeamus igitur, studenti cinkají klíči a volají "svobodu nedáme". "Vylez ven," láteří muž v davu, zřejmě na strůjce reformy ministra Dobeše.
  • Studenti během protestního Týdne neklidu na pražském náměstí Jana Palacha (29....

    Studenti během protestního Týdne neklidu na pražském náměstí Jana Palacha (29. února 2012) / Autor: Petr TopičMAFRA

11:53
Ozývají se také nesmělé výkřiky "Na Hrad!", ale k cestě do kopce se nikdo nemá.
11:51
"Husité jdou pít, zvolal mladík na Malostranské. Do hospod se svolávají i další studenti. Část jich odchází přes most pryč, jiní směřují na tramvaj. Na místě pořád zůstává dost lidí, ale protest, zdá se, končí.
11:48
"Doufám, že to k něčemu bude, že se nad tím aspoň ministr zamyslí. Nevadí mi ani tak školné, jako omezení akademických senátů a svobody škol," řekla iDNES.cz jedna ze studentek Vysoké školy chemicko-technologické. Teprve teď dochází konec průvodu před Strakovu akademii, pár studentů věší transparenty na protilehlý plot.
11:31
Okna Strakovy akademie jsou zavřená, dveře taky. Zatím se nezdá, že by někdo vyšel ven diskutovat se studenty. "Mlčení znamená souhlas a my už dneska přestáváme mlčet," prohlásil výhrůžně Gruber. Mluví o vlivu politiky a politiků na vysoké školy a odsuzuje ho.
  • Studenti během protestního Týdne neklidu na pražském náměstí Jana Palacha (29....

    Studenti během protestního Týdne neklidu na pražském náměstí Jana Palacha (29. února 2012) / Autor: Petr TopičMAFRA

11:27
"Univerzity si vzít nedáme," spustili na chvíli studenti. Před Strakovou akademií není k hnutí. "To, co právě sledujeme, jsou největší studentské protesty od roku 1989," prohlásil z pódia Jan Gruber z iniciativy Za svobodné vysoké školy.
11:26
Policisté výrazně zvýšili svůj odhad, kolik lidí se účastní demonstrace. Nyní hovoří o sedmi tisících lidí, původní policejní odhad z náměstí Jana Palacha byl 2 000 demonstrujících. Další lidé se zřejmě přidali až po onom prvním odhadu.

Diskuse

Keltman4u: Včera nás bylo v Brně 6000, v Praze aspoň 8000! (10:46)