Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studentský ´test´ skončil u soudu

  1:00aktualizováno  1:00
Brněnští studenti chtěli v červnu zkusit, jak jsou Brňané ostražití, a rozmístili po městě makety bomb. Jejich "test" je v úterý dovedl až před soudní tribunál. Studenti fakulty výtvarných umění Zdeněk Porcal a Lukáš Hájek vyrobili "bomby" ze starých elektronických součástek, kabelů a lepicí pásky.

Na ně nalepili výstražný nápis Explosive (výbušné) a drobným písmem upozornili: Toto není bomba.

Jednu maketu přilepili 16. června večer na kovovou krabici vedle novinového stánku na Jakubském náměstí, druhou připevnili zespodu na poštovní schránku na Dominikánském náměstí. Pak chvíli makety zpovzdálí sledovali, a když se nic nedělo, odjeli na koleje.

Druhý den ráno šel Petr Drcala vhodit dopis do schránky a všiml si podivného předmětu vespod. "Musel jsem si sednout, abych si mohl věc prohlédnout. Byla natolik podezřelá, že jsem zavolal policii," řekl.

Zhruba ve stejné době zamířil na policejní stanici Tomáš Vavrys, kterého jako svého nadřízeného zavolala prodavačka novin. Lekla se válečku s nálepkou. "Předmět mi připadal naivní, ale člověk nikdy neví," vzpomínal Vavrys.

Policie obě místa na dvě a půl hodiny uzavřela, vyklidila okolní restaurace, obchody, přijela sanitka, hasiči i policisté se psem. A protože si první pyrotechnik nevěděl rady, musel přijet odborník až z Olomouce.

Oba studenty policejní manévry překvapily. "Netušili jsme, že by věc mohla nabrat tak dramatický spád. Dnes cítíme lítost, jak se akce vyvinula," řekl v úterý před soudem přiškrceným hlasem Lukáš Hájek.

"Chápali jsme to jako součást školního projektu. Média dnes šíří strach z teroristických útoků, ale kdo z nás ví, jak vypadá bomba?" ptal se Hájek, student prvního ročníku. 

Když vysokoškoláci viděli, jaký chaos rozpoutali, šli se poradit s učitelem Richardem Fajnorem, který jim projekt zadal. Po domluvě s právníkem školy se rozhodli, že se studenti na policii sami přihlásí.

"Objekty jsem viděl již dříve v ateliéru, ale netušil jsem, jakým způsobem je studenti použijí," prohlásil Fajnor. "Chtěli vyvolat veřejnou diskusi. Teroristé by těžko popisovali výbušninu nápisem Explosive," zastával se v úterý studentů u soudu. Dodal, že oba mladíci patří mezi nejpilnější a nejtalentovanější studenty fakulty. 

I proto navrhoval státní zástupce pro oba nejnižší možný trest bez následků pro jejich další život. Soudce nakonec rozhodl následovně: studenti jsou sice vinni výtržnictvím a poškozováním cizích práv, ale zároveň nebudou potrestáni.

Právník studentů Jaromír Brož však s tímto rozsudkem nesouhlasí a okamžitě se odvolal. "Ustrašená společnost není svobodná. Provokativnost k umění patří. Apeluji na svobodu," prohlásil Brož. Chce úplné očištění vysokoškoláků, za nimiž stojí rovněž vedení Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.

V Brně proběhl soud se studenty fakulty výtvarného umění,kteří vyrobili makety bomb a umístili je v centru města. Zleva Zdeněk Porcal a Lukáš Hájek (7. listopadu 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Hasiči v Krkonoších hledali ztraceného muže, pomohly stopy ve sněhu

Hasiči předávají podchlazeného muže do rukou záchranářů (11.12.2017).

Hasiči a policisté pátrali v noci na pondělí ve východních Krkonoších po muži, který sešel z cesty a ztratil se. Muž...

Trestance soudí za útok na jiného vězně, zbraní byl skleněný střep

Vězeň Jan Slavík při prvním dnu hlavního líčení před pardubickou pobočkou...

U pardubické pobočky krajského soudu začalo hlavní líčení v případu vězně Jana Slavíka, který je obžalovaný z pokusu o...

Mladík ve Varech napadl revizory, zastal se kamaráda, který jel načerno

Revizor (ilustrační foto)

Nepříjemný zážitek mají za sebou dva revizoři, kteří na karlovarské autobusové zastávce řešili případ černého pasažéra....Najdete na iDNES.cz