Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studentský majáles je ohrožen

  17:15aktualizováno  17:15
P r a h a - Uspořádání tradičního studentského majálesu v Praze letos ohrožuje nedostatek financí. Generální partner oslav nedodržel předběžnou dohodu o podpoře a na zajištění akce tak organizátorům z řad studentů Univerzity Karlovy chybí zhruba půl miliónu korun. "Nyní již nehledáme jednoho velkého sponzora, jde nám o každou částku, kterou mohou české či zahraniční společnosti na záchranu majálesu poskytnout," řekl člen organizačního výboru majálesu Petr Mladenov. Tradici jarních studentských slavností obnovili studenti po roce 1989.

Letos  se měly oslavy mládí a jara uskutečnit pouze v jeden den, a to 10. května na Střeleckém ostrově.

Majáles jsou neformálním svátkem studentů a bezesporu největší a nejveselejší studentskou událostí v České republice. "Není proto divu, že jsou s moderními dějinami Majáles spojená taková jména jako oblíbený herec Jiří Macháček, současný ředitel Národní Galerie Milan Knížák, básník Eugen Brikcius, či zimbabwský student Njdzabulo Siyakatshana, který se stal pod jménem Makumba I králem Majáles 2000 a další," míní Mladenov.

Loňský ročník Pražských Majáles probíhal v rámci projektu Praha – Evropské město kultury 2000.

V letošním roce mají Majáles již tradičně oficiální podporu University Karlovy v Praze a získala též podporu Evropské Unie v rámci programu Mládež.

Oficiálním partnerem slavností je nejvyšší zastupitelský orgán českých studentů Studentská komora Rady vysokých škol. Rozsah a bohatá historie Majáles vedla organizátory k začlenění Majáles do prvního ročníku International Students´ Days, mezinárodního setkání studentů ze zemí Evropské Unie.

"Je proto paradoxem, že potenciální sponzor Majáles, se kterým jsme vedli jednání od listopadu 2000, nedodržel gentlemanskou dohodu a rozhodl se v době, kdy již byla jednání u konce, od spolupráce bez varování ustoupit," vysvětluje Mladenov.            

Historie
Pražské Majáles jsou tradičně největší studentskou akcí v České republice. Ne vždy však měly Majáles na růžích ustláno. V době politického uvolnění v šedesátých letech proběhly ročníky 65 – 68. V té době byly králi Majáles zvoleny takové osobnosti jako Allan Ginsberg, či Miroslav Horníček.

Na Majálesech se v šedesátých letech podíleli lidé, kteří dnes patří mezi přední české činitele veřejného života, například Jiří Stivín, Karel Kovanda, Karel Srp a další. V té době měly Majáles silně politický rozměr a nabízely veřejnosti jednu z mála možností protestu proti komunistickému režimu. Není tedy divu, že po okupaci Československa v roce 1968 byly slavnosti Majáles režimem zakázány.


K obnovení tradice došlo v devadesátých letech, kdy se skupince mladých studentů z University Karlovy podařilo Majáles oživit.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Další z rubriky

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Expert na ochranu osobních údajů v Rozstřelu vysvětlí nejasnosti o GDPR

(Ilustrační snímek)

GDPR vstupuje v platnost už tento pátek. Koho se nové předpisy nejvíce dotknou a jaké jsou největší mýty, které se o...

Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek

Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za...

Najdete na iDNES.cz