Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studentka: Vyhodit se nenechám

  8:51aktualizováno  8:51
Praha - Studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové musí skončit se studiem, protože neuspěla s klauzurní prací. Sama však tvrdí, že jí znemožňují pokračovat ve studiu proto, že se neshodne s vedoucí ateliéru v názorech na tvorbu. Beata Kossová, studentka třetího ročníku Ateliéru designu obuvi VŠUP, zvolila za námět své práce dámskou obuv. Vzhledem k tomu, že již dvakrát opakovala ročník, šlo jí o hodně. Pokud by totiž v klauzurách neprošla, musela by se studiem skončit. V polovině ledna práci odevzdala, avšak neuspěla s ní. "Vedoucí ateliéru Helena Krbcová mi několikrát změnila zadání," uvedla Kossová ve svém odvolání rektorovi.

"Původně funkční podpatek doporučila změnit za vtipnou fantazii, která však funkční být nemohla. Poté mi však oznámila, že mým tématem byla funkční obuv. Konečnou verzi mi schválila jen pět dnů před termínem odevzdání prací," uvedla dále ve svém odvolání.

V tomtéž dokumentu obviňuje Krbcovou, že ovlivnila hodnotící komisi v její neprospěch. "Měly jsme spory, například proto, že nepracuji v ateliéru, ale doma. Já tam však mám mnohem lepší podmínky, spolehlivější stroj," říká Beata Kossová.

Vedoucí ateliéru designu obuvi Helena Krbcová se domnívá, že v případě Kossové jde o běžný postup v souladu s pravidly školy a o věc, která se týká pouze VŠUP. "Mé konkrétní výhrady proti práci Kossové nejsou veřejnou záležitostí. Toto není případ, ze kterého by bylo záhodno dělat senzaci. Jestli se hodláte zabývat každým pětkařem od deváté třídy základní školy, je to váš problém," odpověděla docentka Krbcová na otázku, jaké argumenty vznesla proti klauzurní práci Kossové. "Vy vůbec nemáte právo o tom psát, když o tom nic nevíte, to je celé," dodala vedoucí ateliéru.

V odvolání, adresovaném před několika dny rektorovi školy, vyjádřila Kossová názor, že za celou věcí je především osobní spor. "Nedokážu však pochopit, že by názorové neshody s vedoucí ateliéru vyřešilo ukončení mého studia," píše Kossová.

Tvrzení o osobním sporu však docentka Krbcová odmítá. "Ona prostě neplní své pracovní povinnosti. Nechodí do školy, má absence, nedostavuje se na konzultace. Tento semestr dostala podmínku, že musí odvést vynikající práci. Ale neodvedla ji. Já s ní nevedu žádný spor, je to prostě studentka, která se za pět let studia nedostala dál než do druhého ročníku," říká Krbcová.

"Já jsem nikdy neopakovala ročník ze studijních důvodů. V těch pauzách jsem pracovala v zahraničí na svém zdokonalování, studovala jsem literaturu, seznamovala jsem se s módními trendy ve světě," brání se studentka.

Student VŠUP Lukáš Kriško tvrdí, že ho spory s docentkou Krbcovou donutily před časem změnit studijní zaměření. "Existovala možnost přihlásit se do soutěže dotované tisíci librami. To není málo peněz. Soutěž byla otevřená, mohl se do ní přihlásit každý. Krbcová ji však zadala jako ateliérový úkol a sama vybírala práce, které se do ní přihlásí. Návrhy prací, které jsem chtěl dělat, smetla ze stolu, a když jsem byl nucen udělat, co mi zadala, nebyla s tím spokojena. Moji práci tedy do soutěže vůbec neposlala, což považuji za omezení svobody projevu," popisuje události před třemi lety Kriško. "V ateliéru s ní bylo nespokojeno víc lidí, tak jsem se pokusil sepsat proti ní petici. Nakonec ji podepsali jen dva lidé. Měsíc před koncem semestru se mnou pak Krbcová přestala komunikovat a všechny moje návrhy zamítala. Vůbec nevnímala práci, kterou jsem dělal. Podle mého názoru proto, že jsme se střetli. Nakonec jsem přestoupil do jiného ateliéru a tam problémy nemám," dodal student.

"Takové z kontextu vytržené nesmysly nebudu komentovat, pro mne jsou to uzavřené záležitosti. Lidé, kteří se cítí potrefeni, kolem sebe kopou," poznamenala ke Kriškovu tvrzení Krbcová.

Rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Zdeněk Ziegler se domnívá, že argumenty v odvolání Beaty Kossové mají hlavu a patu. "Ona tvrdí, že nebyla uznána kvalita její práce. Je ovšem věcí učitele, jak to zhodnotí. Pro mne je do jisté míry podezřelé už to, že dvakrát opakovala ročník," řekl rektor. "Může se stát, že profesor už některého studenta nechce dál učit. V takovém případě studentovi nabídneme, zda by to nechtěl zkusit u jiného profesora," dodal rektor, který považuje ateliér Heleny Krbcové za velmi úspěšný. "Získávají ceny, mají sponzory, stáže. Nevím, nakolik je to zásluha Krbcové, ale předpokládám, že ona studenty k tomu úspěchu dovedla," dodal rektor Ziegler.

Beata Kossová hodlá v boji pokračovat. "Na studijním oddělení mi navrhli podat si přihlášku na jinou školu. Tady však jiná škola podobného zaměření není. Nepřipouštím, že bych udělala práci tak špatně, že bych si zasloužila nejhorší hodnocení. Ale i kdybych vyhrála, stejně se do ateliéru ke Krbcové nemůžu vrátit," řekla studentka.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi komise vylosovala devítku

Prezidentští kandidáti dostali čísla. Zeman má sedmičku, Drahoš devítku

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...Najdete na iDNES.cz