Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti žádají odklad státních maturit, petice zamíří do všech škol

  12:06aktualizováno  12:06
V křesle ministra školství se Miroslava Kopicová nestačí ani pořádně uvelebit a hned se na ni sesype spousta práce. Čelit bude mimo jiné i nespokojeným studentům, kterým se nelíbí příprava státních maturit a žádají jejich odložení. V pondělí rozešlou na střední školy petice a nevylučují ani protesty v ulicích.

Studenti s transparenty v roce 2007. Další demonstrace proti státním maturitám možná Prahu čeká letos. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Ministryně Miroslava Kopicová z vlády Jana Fischera vystřídala v resortu školství Ondřeje Lišku. Jak avizovala hned po svém jmenování, jednou z jejích priorit bude intenzivní příprava státních maturit. Ta má vyvrcholit přesně za rok, kdy maturanti předstoupí před státní zkoušky poprvé. Novou podobu maturit se ale chystají intenzivně řešit i středoškoláci.

"Je to asi měsíc, co jsme založili na Facebooku (komunitní síť, pozn. red.) skupinu ‘Nechceme státní maturitu’ a v posledních dnech se to rozjelo v podstatě tak, že každým dnem přibývá dejme tomu tisíc nových členů," řekl iDNES.cz iniciátor a student Lepařovova gymnázia v Jičíně Filip Vích.

maturitní kalendář

Léto 2009: Učitele čeká školení ke státním maturitám.

Říjen 2009: Generálka státních maturit. Zúčastnit by se jí měli všichni budoucí maturanti. Generálka se zaměří na organizaci nové zkoušky.

15.10. 2009: Uzávěrka podání přihlášky studentů k maturitní zkoušce řediteli školy.

Leden 2010: Další generálka, tentokrát zaměřená na prověření hodnocení maturit.

Duben - červen 2010: Státní maturity.

Do dnešního dne se do skupiny přihlásilo přes čtyři a půl tisíce studentů. To byl podle Vícha jeden z impulsů, proč se studenti jičínského gymnázia odhodlali ještě přitvrdit v boji proti státním maturitám a rozhodli se začít sbírat podpisy pod petici, která vyzývá k odkladu státních maturit.

Ředitelé dostanou petici e-mailem

Petice by měla do e-mailových schránek ředitelů středních škol po celé České republice dorazit už toto pondělí.

"V tuto chvíli je petice sepsána a my teď sbíráme kontakty na ředitele škol. V průběhu pondělí by značná část středních škol v Česku měla obdržet e-mail, kde bude přiložena petice a dopis, v němž vyzveme ředitele škol, aby petici nechali kolovat na svých školách," řekl Vích.

Až se petiční archy studentům vrátí zpátky do Jičína, mají v plánu je osobně odnést do Poslanecké sněmovny. Chtějí také oslovit ministryni školství a novou podobu zkoušky dospělosti s ní řešit. Pokud neuspějí, jsou studenti podle Vícha odhodláni zopakovat to, co Praha zažila před dvěma lety. Tehdy vyšlo do ulic asi deset tisíc studentů s transparenty Stop státní maturitě či Dejte tomu ještě čas.

S myšlenkou státní maturity Vích souhlasí. "Státní maturitu ano, ale v době, kdy bude rozpracovaná tak, že o ní budeme vědět s dostatečným předstihem my, studenti, že o ní budou vědět učitelé, že oni budou vědět ředitelé," vysvětluje Vích.

Studenti si také stěžují, že například stále nemají seznam povinné literatury. Nedůvěřují ani způsobu zpracování výsledků a nelíbí se jim, že by jejich vyplněné testy měly cestovat po republice v autech.

Bývalý šéf státních maturit: hrozí kolaps

To, proč se studenti rozhodli sbírat na školách podpisy, odůvodňuje Vích kromě podpory na Facebooku ještě něčím: "Hodně tomu dopomohlo i vyjádření bývalého šéfa projektu státních maturit."

Bývalého šéfa Centra pro pro zjišťování výsledků ve vzdělání (Cermat), Pavla Zeleného, odvolal dnes již také bývalý ministr školství Ondřej Liška letos v lednu. Tehdy ministerstvo nepřímo potvrdilo, že se harmonogram příprav nové zkoušky dostával do skluzu. - čtěte Nové maturity se zpožďují, ministr Liška odvolal jejich šéfa

Vše začalo před 10 lety

Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (CERMAT) bylo přípravou reformované maturitní zkoušky pověřeno v roce 1999. Plán zněl, že se s novou podobou zkoušek začne v roce 2002. Už v roce 2000 tehdejší ministr školství, Eduard Zeman, oznámil, že se státní maturita o jeden či dva roky odloží. Průtahy pak pokračovaly. Naposledy byla nová podoba maturit odložena v roce 2007. Předcházely tomu protesty studentů v ulicích Prahy. Sešlo se jich na 10 tisíc.

Zelený v nedávném rozhovoru pro server Česká škola uvedl, že možnost, aby nové maturity v roce 2010 bezpečně odstartovaly, je nesmysl. Jako možné varianty vidí buď další odklad startu státních maturit, nebo dokonce jejich zrušení, jinak hrozí příští rok kolaps. Zelený také naznačil, že možná nastane ta samá situace jako před dvěma lety, kdy parlament odsouhlasil vládní návrh na odklad státních maturit na rok 2010.

Na spekulace ohledně maturit reagoval současný šéf Cermatu, Martin Mach. Ten sice připustil, že se během příprav maturit řeší řada problémů, žádný ale podle jeho slov není takový, aby ohrozil zkoušky na jaře 2010. To by se mělo ověřit na přelomu letošního a příštího roku, kdy se uskuteční dvě generální zkoušky státních maturit.

"Lze předpokládat, že MŠMT v případě jakýchkoliv pochybností ohledně spolehlivosti nebo bezpečnosti vybudovaných systémů přistoupí k adekvátním opatřením," uvedl v prohlášení Mach.

Státní maturita - pokud půjde vše podle plánu a opravdu odstartuje na jaře příštího roku - by se měla týkat až 100 tisíc studentů. "Hodně lidem jde o budoucnost a opravdu nejde o málo, a jestli ty otazníky jsou a podle nás jsou a jsou hodně velké, tak pak je potřeba s tím něco dělat," uzavírá osmnáctiletý Vích.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz