Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti žádají odklad státních maturit, petice zamíří do všech škol

  12:06aktualizováno  12:06
V křesle ministra školství se Miroslava Kopicová nestačí ani pořádně uvelebit a hned se na ni sesype spousta práce. Čelit bude mimo jiné i nespokojeným studentům, kterým se nelíbí příprava státních maturit a žádají jejich odložení. V pondělí rozešlou na střední školy petice a nevylučují ani protesty v ulicích.

Studenti s transparenty v roce 2007. Další demonstrace proti státním maturitám možná Prahu čeká letos. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Ministryně Miroslava Kopicová z vlády Jana Fischera vystřídala v resortu školství Ondřeje Lišku. Jak avizovala hned po svém jmenování, jednou z jejích priorit bude intenzivní příprava státních maturit. Ta má vyvrcholit přesně za rok, kdy maturanti předstoupí před státní zkoušky poprvé. Novou podobu maturit se ale chystají intenzivně řešit i středoškoláci.

"Je to asi měsíc, co jsme založili na Facebooku (komunitní síť, pozn. red.) skupinu ‘Nechceme státní maturitu’ a v posledních dnech se to rozjelo v podstatě tak, že každým dnem přibývá dejme tomu tisíc nových členů," řekl iDNES.cz iniciátor a student Lepařovova gymnázia v Jičíně Filip Vích.

maturitní kalendář

Léto 2009: Učitele čeká školení ke státním maturitám.

Říjen 2009: Generálka státních maturit. Zúčastnit by se jí měli všichni budoucí maturanti. Generálka se zaměří na organizaci nové zkoušky.

15.10. 2009: Uzávěrka podání přihlášky studentů k maturitní zkoušce řediteli školy.

Leden 2010: Další generálka, tentokrát zaměřená na prověření hodnocení maturit.

Duben - červen 2010: Státní maturity.

Do dnešního dne se do skupiny přihlásilo přes čtyři a půl tisíce studentů. To byl podle Vícha jeden z impulsů, proč se studenti jičínského gymnázia odhodlali ještě přitvrdit v boji proti státním maturitám a rozhodli se začít sbírat podpisy pod petici, která vyzývá k odkladu státních maturit.

Ředitelé dostanou petici e-mailem

Petice by měla do e-mailových schránek ředitelů středních škol po celé České republice dorazit už toto pondělí.

"V tuto chvíli je petice sepsána a my teď sbíráme kontakty na ředitele škol. V průběhu pondělí by značná část středních škol v Česku měla obdržet e-mail, kde bude přiložena petice a dopis, v němž vyzveme ředitele škol, aby petici nechali kolovat na svých školách," řekl Vích.

Až se petiční archy studentům vrátí zpátky do Jičína, mají v plánu je osobně odnést do Poslanecké sněmovny. Chtějí také oslovit ministryni školství a novou podobu zkoušky dospělosti s ní řešit. Pokud neuspějí, jsou studenti podle Vícha odhodláni zopakovat to, co Praha zažila před dvěma lety. Tehdy vyšlo do ulic asi deset tisíc studentů s transparenty Stop státní maturitě či Dejte tomu ještě čas.

S myšlenkou státní maturity Vích souhlasí. "Státní maturitu ano, ale v době, kdy bude rozpracovaná tak, že o ní budeme vědět s dostatečným předstihem my, studenti, že o ní budou vědět učitelé, že oni budou vědět ředitelé," vysvětluje Vích.

Studenti si také stěžují, že například stále nemají seznam povinné literatury. Nedůvěřují ani způsobu zpracování výsledků a nelíbí se jim, že by jejich vyplněné testy měly cestovat po republice v autech.

Bývalý šéf státních maturit: hrozí kolaps

To, proč se studenti rozhodli sbírat na školách podpisy, odůvodňuje Vích kromě podpory na Facebooku ještě něčím: "Hodně tomu dopomohlo i vyjádření bývalého šéfa projektu státních maturit."

Bývalého šéfa Centra pro pro zjišťování výsledků ve vzdělání (Cermat), Pavla Zeleného, odvolal dnes již také bývalý ministr školství Ondřej Liška letos v lednu. Tehdy ministerstvo nepřímo potvrdilo, že se harmonogram příprav nové zkoušky dostával do skluzu. - čtěte Nové maturity se zpožďují, ministr Liška odvolal jejich šéfa

Vše začalo před 10 lety

Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (CERMAT) bylo přípravou reformované maturitní zkoušky pověřeno v roce 1999. Plán zněl, že se s novou podobou zkoušek začne v roce 2002. Už v roce 2000 tehdejší ministr školství, Eduard Zeman, oznámil, že se státní maturita o jeden či dva roky odloží. Průtahy pak pokračovaly. Naposledy byla nová podoba maturit odložena v roce 2007. Předcházely tomu protesty studentů v ulicích Prahy. Sešlo se jich na 10 tisíc.

Zelený v nedávném rozhovoru pro server Česká škola uvedl, že možnost, aby nové maturity v roce 2010 bezpečně odstartovaly, je nesmysl. Jako možné varianty vidí buď další odklad startu státních maturit, nebo dokonce jejich zrušení, jinak hrozí příští rok kolaps. Zelený také naznačil, že možná nastane ta samá situace jako před dvěma lety, kdy parlament odsouhlasil vládní návrh na odklad státních maturit na rok 2010.

Na spekulace ohledně maturit reagoval současný šéf Cermatu, Martin Mach. Ten sice připustil, že se během příprav maturit řeší řada problémů, žádný ale podle jeho slov není takový, aby ohrozil zkoušky na jaře 2010. To by se mělo ověřit na přelomu letošního a příštího roku, kdy se uskuteční dvě generální zkoušky státních maturit.

"Lze předpokládat, že MŠMT v případě jakýchkoliv pochybností ohledně spolehlivosti nebo bezpečnosti vybudovaných systémů přistoupí k adekvátním opatřením," uvedl v prohlášení Mach.

Státní maturita - pokud půjde vše podle plánu a opravdu odstartuje na jaře příštího roku - by se měla týkat až 100 tisíc studentů. "Hodně lidem jde o budoucnost a opravdu nejde o málo, a jestli ty otazníky jsou a podle nás jsou a jsou hodně velké, tak pak je potřeba s tím něco dělat," uzavírá osmnáctiletý Vích.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

Vrazil mi peníze do ruky, hájí se policejní úředník obviněný z úplatku

(Ilustrační snímek)

„Přišel ke mně chlap a vrazil mi peníze do ruky,“ brání se čtyřiatřicetiletý Tomáš P., který donedávna pracoval jako...

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

Najdete na iDNES.cz