Protest před ministerstvem školství proti plánované reformě vysokých škol

Protest před ministerstvem školství proti plánované reformě vysokých škol (14.12. 2011) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Studenti vzali cepy do rukou a vyrazili na ministerstvo

  • 86
Asi stovka lidí, převážně studentů a pedagogů, přišla demonstrovat proti reformě vysokých škol. Ministerské návrhy jsou podle nich nekoncepční a škodlivé a snaží se omezit svobodu škol. Studenti se také pokusili oblepit budovu úřadu svými vzkazy, to ale zatrhla ochranka.

Studentům a pedagogům vadí hlavně chystané zavedení školného a obávají se ztráty autonomie škol. "Nejsem pro reformu, nezvýší kvalitu vysokých škol a omezí jejich pravomoci," uvedla absolventka filozofické fakulty, která jako zpěvačka vystupuje pod pseudonymem Iamme Candlewick.

Podle děkana elektrotechnické fakulty ČVUT Pavla Ribky se zdá, že chce vláda školy vyhladovět, aby pak musely koncept školného přijmout. Ocenil nicméně, že protest stmelil jinak nesourodou akademickou obec.

"Obávám se, že opět sehrajeme roli jakýchsi užitečných idiotů," komentoval vyjednávání akademiků s ministerstvem o podobě reformy Samuel Zajíček z akademického senátu UK.

Demonstranti si některé transparenty vyrobili na místě, s dalšími už přišli. Na plakátech stála hesla jako "Topící se školství stáhne národ ke dnu" nebo "Protanči studiem v rytmu splátkového kalendáře". Popsané pruhy látky se pak protestující pokusili přilepit na budovu. V tom jim ale zabránila ochranka úřadu.

Návrhy zákona o vysokých školách a o finanční pomoci studentům přitom kromě rady a rektorů odmítl třeba akademický senát Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, Vysoké školy chemicko-technologické, Akademie múzických umění nebo Univerzity Tomáše Bati. Vadí jim nepřipravenost zákona i některé plánované změny. Nově by třeba mělo v akademických senátech zasedat méně studentů. Titul profesora a docenta by už také neměl mít celorepublikovou platnost, ale byl by vázán vždy na konkrétní univerzitu, která jej udělila, připomněla ČTK.

Studentům ale vadí zejména zavedení školného. Od roku 2013 by se mělo platit nejvýše 10 tisíc korun za semestr, návrh počítá i se zavedením studentských půjček a spoření na studium. Kritika ve formě protestní písně zazněla i na nedávný výrok prezidenta Václava Klause, který označil bezplatné studium za parazitování na společnosti (o výroku čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video