Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti pedagogiky na UJAK dostudují. Dohlédnou na to veřejné školy

  16:33aktualizováno  16:33
Studenti oboru Speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského, kterému komise neprodloužila akreditaci, dostanou šanci dostudovat. V úterý se na tom dohodl ministr školství Marcel Chládek s děkany pedagogických fakult veřejných vysokých škol. Ti škole poskytnou odbornou garanci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Akreditační komise kvůli nedostatku pedagogů navrhla zrušení akreditace oboru minulý týden (více čtěte zde). Škola se proti tomu hodlá odvolat.

UJAK

Univerzita Jana Amose Komenského vznikla v roce 2001. Nyní je největší soukromou vysokou školou v ČR. Stabilně na ní studuje 10 tisíc studentů. Má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center.

Pokud během odvolacího procesu nebude akreditace oboru prodloužena, studenti posledního ročníku dostudují na UJAK za pomoci dalších pedagogických fakult.

„Ty zajistí dostudování posledního ročníku. Odborně pomohou dostudovat alespoň přibližně 400 studentům posledního ročníku. Druhým krokem bude, že se univerzita ve spolupráci s pedagogickými fakultami pokusí odstranit nedostatky, které uvádí akreditační komise,“ řekl Chládek.

Nejužší spolupráce bude s pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy. „Vítáme, že u státních závěrečných zkoušek by se využila kapacita odborníků z jednotlivých fakult. Budeme velmi rádi, když je budeme moci zapojit do vedení a posuzování diplomových prací,“ popsal podstatu garance rektor UJAK Luboš Chaloupka.

Dostudování pod odbornou garancí dalších univerzit se týká čtyř stovek studentů posledního ročníku z celkového počtu 1 418 ohrožených studentů speciální pedagogiky.

Studenti možná přestoupí na veřejné školy

Studenti dalších ročníků v případě neprodloužení akreditace budou mít možnost přestoupit na některou z veřejných vysokých škol.

Pedagogické fakulty by měly rozšířenou možnost nabrat tyto studenty. „Museli by samozřejmě projít přijímacím řízením na konkrétní vysoké škole. Domluvili jsme se s panem rektorem UJAK, že se na jejich dostudování bude finančně podílet,“ dodal ministr.

Přestupovat studenti podle Chaloupky mohou už nyní. „Kdyby někdo chtěl přestoupit, tak mi nikomu bránit nebudeme. Ale nejde jen o formální přestup. Ten student u nás nejprve musí ukončit studium a složit přijímací zkoušky na veřejné vysoké škole,“ řekl Chaloupka.

UJAK se brání kritice. Kdo zná tři tisíce celebrit?

Soukromá vysoká škola se nicméně v průběhu odvolacího procesu bude snažit zvrátit stanovisko komise a akreditaci do budoucna opět získat.

„Jsem optimista. S ohledem na to, jak se dnes změnila situace v tom, že začne fungovat odborná spolupráce s dalšími fakultami, tak věřím tomu, že na dostudování studentů akreditaci získáme,“ věří rektor UJAK.

Neudělení akreditace zdůvodnila komise především nedostatkem pedagogů. S tím však univerzita nesouhlasí. Na svých internetových stránkách zveřejnila seznam údajných omylů, které se o ní šíří, s jejich uvedením na pravou míru. Škola v něm znovu zdůrazňuje, že jeden učitel rozhodně nevede 65 diplomových prací, ale maximálně dvacet. Komise při kalkulaci 65 prací na učitele vycházela z počtu studentů a pedagogů zaměstnaných přímo na UJAK

Univerzita se také brání proti tvrzení, že školou celebrit. „UJAK má 5829 studentů a 27000 absolventů. Kdo zná 3 2800 českých celebrit? Atraktivní obor „Mediální studia“ však známé osobnosti přirozeně přitahuje,“ píše univerzita na svých stránkách.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz