Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

STUDENTI: Skřítek dbá o naši vnitřní pohodu a rovnováhu

  6:37aktualizováno  6:37
Potkáváme ho každý den. Jen co si ráno rozetřeme oči, už nad námi přejímá kontrolu. Tluče svým mikroskopickým kladívkem do kouzelné kovadlinky jako o život. Nám ubohým ale po všech pokusech ignorovat jeho čáry nezbývá nic jiného než skákat, jak on "píská".

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Třeba na nudné hodině je připraven náš skřítek jako obranný mechanismus, začíná řinčet o svoji kovadlinku. (Ilustrační snímek)

Třeba na nudné hodině je připraven náš skřítek jako obranný mechanismus, začíná řinčet o svoji kovadlinku. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Listuje si ve svém albu, a když se mu "nějaká" z jeho seznamu zalíbí, nic mu nestojí v cestě pustit se do díla. Jeho nadvláda postihuje celé tělo. Vlastně je to on, kdo startuje pohled na svět po celý zbytek dne. A zřídkakdy si to během své šestnáctihodinové pracovní doby rozmyslí.

Následky jsou potom zřetelné už z dálky. Dotyčný pak nepřítomně pokyvuje hlavou, bubnuje prsty o stůl nebo si píská, jak jeho mistr skáče.

Studenti píší o hudbě

Zamýšlejí se třeba nad tím, co všechno vlastně určuje náš životní rytmus. "Nechme svého malého tvorečka hrát, jak se mu zlíbí, uvolněme se a na chvíli se zaposlouchejme do melodie rozléhající se naší myslí."

Málokdo si tuto skutečnost uvědomí, neboť už je se svým miniaturním parazitem dokonale sžit. Oba dohromady fungují tudíž jako tým. Dotyčný přidává do alba nové a nové melodie a skřítek je pak ohrává do omrzení.

Často se ve společnosti stává, že se dva cizí skřítci utkají v souboji "kdo s koho". Děje se to především, když se potkají dva "okouzlení" lidé, kteří jsou pod vlivem svého malinkého opatrovníka, jejichž cílem je přehlušit konkurenci. Poražený poté musí hrát píseň vítěze.

Možná by se na první pohled zdálo, že nám náš skřítek škodí, jenže opak je pravdou. Nejenže nám neškodí, on nám pomáhá vymýt zbytečnosti nebo omezit jejich negativní působení.

Vezměme si příklad – sedíme na nudné hodině ve školní lavici. Rozum nám zůstává stát nad množstvím a spletitostí informací, které jsou do nás pumpovány bezmeznou silou. A v tu chvíli už je připraven náš skřítek jako obranný mechanismus, začíná řinčet o svoji kovadlinku a rázem jsou starosti spojené s nepochopením výkladu ty tam.

Jak se vyhnout svěrací kazajce

Čas od času nastane okamžik, kdy si náš malý ochránce přibere do svého alba novou melodii, která se nám líbí, ale my neznáme její název. Skřítek se okamžitě snaží tuto zapeklitou situaci vyřešit tím, že hraje danou melodii pořád dokola.

Jenže neustálé opakování písničky, která se nám líbí, ale kterou si nemůžeme stáhnout nebo nějak jinak poslechnout, je více než ubíjející. Nakonec už raději její název ani znát nechceme, neboť se nám mezitím dokonale omrzí.

A na závěr je nutno zmínit, že i ten více nezbedný skřítek si zaslouží šanci se prosadit. Nechme svého malého tvorečka hrát, jak se mu zlíbí, uvolněme se a na chvíli se zaposlouchejme do melodie řinčení kovadlinky rozléhající se naší myslí.

Neboť skřítek lidumil je ten, který dbá o naši vnitřní vyrovnanost a pohodu. I když se jeho činnost zdá na první pohled škodlivá, díky němu vše v pravý čas hodíme za hlavu a tím se vyhneme svěrací kazajce.

David Rajs - Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové
Autor textu dostane knihuZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: Víra za konflikty nemůže. Hrozbou je fanatismus

Muslimský chlapec studuje korán. Ilustrační foto

Jsem muž, který se před pětačtyřiceti lety narodil českým rodičům v hlavním městě České republiky, v Praze. Prvních...Najdete na iDNES.cz