Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Maturanti: Test z češtiny byl příliš těžký a bylo v něm moc dějepisu

  9:21aktualizováno  9:21
Mnozí maturanti jsou velmi rozladění z didaktického testu z češtiny, který psali minulý týden. Podle nich byl příliš těžký, obsahoval prý například úlohy, na které se nešlo připravit. Studentům také vadí, že v testu bylo moc historie. Obtížnost potvrzují i učitelé. Podle Cermatu je nutné počkat na výsledky.
Maturanti a jejich učitelé upozorňují na obtížnost didaktického testu z češtiny. Ilustrační snímek

Maturanti a jejich učitelé upozorňují na obtížnost didaktického testu z češtiny. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Středoškoláci si na testy z češtiny stěžují například na facebookovém profilu Udělám maturitu, který pro studenty založil Cermat.

"Se spolužáky jsme zjišťovali, jak na tom asi po páteční češtině budeme, a jsme hodně naštvaní. Naše známky vůbec neodpovídají našim získaným znalostem. Všichni máme podle neoficiálně zveřejněných výsledků trojku nebo čtyřku. Dokonce se i někteří z nás bojí, jestli jsme prošli," řekla iDNES.cz jedna ze studentek Slovanského gymnázia v Olomouci.

Nepříjemné překvapení z testu popisuje také studentka hotelové školy Tereza z Prahy. "Ve škole jsme měli možnost procvičit si mnoho didaktických testů z minulých let. Většina z nás po této přípravě nabyla dojmu, že písemku zvládneme. Po ukončení zkoušky si ale nikdo nebyl jistý správností svých odpovědí. Mám pocit, že jsem v testu využila opravdu minimum z toho, co jsem se ve škole za čtyři roky v češtině naučila," uvedla pro iDNES.cz.

Zadání testu z českého jazyka

Ve formátu pdf

Test byl podle ní koncipovaný tak, že se na něj nešlo připravit. "Obsahoval z velké části úlohy, které se vztahovaly k zadaným textům. Někdy jsem sama nad otázkami kroutila hlavou. Řekněte mi, který student střední odborné školy pozná, zda lyrický subjekt obsažený v uvedených dvojverších vystupuje do popředí výrazněji, či nikoliv? Také nepochopím, co v maturitním testu z českého jazyka dělá statistická tabulka o třídění odpadu," líčí Tereza své dojmy z testu.

Zatímco v předchozích dvou letech si maturanti mohli v každém předmětu vybrat, zda chtějí dělat zkoušku v lehčí, nebo těžší verzi, od letoška zůstala jen ta snadnější. Obtížnost testu z českého jazyka ale potvrzuje i řada učitelů, byť se jejich názory na test různí.

Češtinářka Lenka Dohnalová z Gymnázia Olomouc - Hejčín souhlasí, že maturitní test byl náročnější než ty cvičné. "Nedovedu si představit, jak to mohly zvládnout děti z odborných škol. Trochu mi také vadilo, že tam bylo příliš úloh na porozumění textu," uvádí Dohnalová. "Bylo to určitě těžší než loni," dodává Jan Kratochvíl, zástupce ředitelky Tauferovy střední odborné školy veterinární v Kroměříži.

Cermat chce vyčkat na výsledky, budou příští týden

Podrobnou analýzu testu v příštích dnech provede Asociace středoškolských češtinářů. "Je to jen velmi předběžný dojem, ale myslím, že test je o něco obtížnější než v předchozích letech. Pořád se ale domnívám, že základní úroveň testy nepřekročily a že mají srovnatelnou obtížnost jako ty cvičné," říká předseda asociace Jiří Kostečka, který učí na gymnáziu Open Gate v Babicích u Prahy. 

Podle Cermatu zatím nelze určit, zda je test z češtiny těžší než v předchozích letech. "Je nutné počkat na výsledky. Pokud se ukáže, že by byla výrazně vyšší neúspěšnost, tak by to znamenalo, že je skutečně těžší. I tak ale existují nástroje, jak napravit hodnocení, aby to nikomu neublížilo," uvádí mluvčí Petr Habáň.

Loni Cermat po kritice studentů a učitelů zmírnil hodnocení těžší varianty testů z matematiky. Byly totiž obtížné natolik, že by podle původního hodnocení propadlo téměř 17 procent studentů (více o obtížné maturitě z matematiky čtěte zde). Letos školy výsledky didaktických testů dostanou 15. května.

Byl to vůbec test z českého jazyka? ptá se studentka

Studenti si na sociálních sítích také stěžují, že se v testu objevilo příliš úloh, které se týkají dějepisu. "Byl to vůbec test z českého jazyka?" ptá se na Facebooku studentka střední odborné školy zaměřené na veřejnoprávní činnost. "Naši studenti měli připomínky, že tam bylo moc dějepisu. Ten se u nás učí jen v prvním ročníku," souhlasí zástupce ředitele kroměřížské veterinární školy Jan Kratochvíl.

Kostečka ale namítá, že se v testu objevila pouze jedna literárněhistorická úloha (otázka 11 týkající se 19. století - viz box), na kterou by měl každý středoškolák umět odpovědět. "Podobná úloha byla i v loňském a předloňském testu. Letos byla o něco obtížnější, ale pořád to neznamená, že by to byl dějepisný test," říká předseda Asociace středoškolských češtinářů.

Podobné otázky podle něj prověřují, zda maturanti mají přesah vědomostí a jsou schopní určit, do kterého časoprostoru daný text odkazuje. "Češtinářský test by neměl být ryze bohemistický nebo literárněvědný, ale všeobecně komunikační," míní. 

Učitelka češtiny z jednoho pražského gymnázia, která nechtěla zveřejnit své jméno, také upozorňuje na nejednoznačnou otázku číslo 20, v níž studenti určovali kompozici textu spisovatele Charlese Bukowského. "Správná odpověď asi bude C, ale D je také možná. Otázky byly náročnější než loni, spíš to byl mezistupeň mezi vyšší a základní úrovní. Nejobtížnější bylo přečíst a správně rozebrat velké množství textů. Naopak otázek testujících gramatické a stylistické znalosti bylo tradičně velmi málo," zhodnotila test kantorka.

Podle Habáně se však nepotvrdilo, že by některé otázky nabízely více odpovědí. "Od našich maturantů jsem neslyšel, že by s testem měli nějaké zásadní problémy," doplňuje ředitel pražské Masarykovy střední školy chemické Jiří Zajíček, který je zároveň předsedou Asociace středních průmyslových škol.

Středoškoláci povinně maturují právě z češtiny a buď z matematiky, nebo cizího jazyka. Písemná část zkoušek (didaktické testy a slohové práce) se dělá od 2. do 14. května, ústní od 16. května do 10. června.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...Najdete na iDNES.cz