Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti si mohou vyzkoušet diplomacii v NATO

  12:06aktualizováno  12:06
Neopakovatelná atmosféra vrcholného jednání velvyslanců. Aktuální politické a bezpečnostní otázky. Diskuse, složité debaty či zprostředkovávání jednání, občas i krize. Tak by se dal shrnout nový vzdělávací program nazvaný Model NATO pro české středoškoláky.
Studenti si budou moci zkusit, jak se jedná v kuloárech aliance

Studenti si budou moci zkusit, jak se jedná v kuloárech aliance | foto: AFP

Model NATO navazuje na dvanáctiletou tradici obdobného projektu, Pražského modelu OSN, v němž studenti středních škol z celé ČR zasedají coby diplomaté ve výborech OSN.

Nyní se před nimi otvírá nová možnost vyzkoušet si roli velvyslanců členských zemí aliance na vlastní kůži. Pro zájemce připravili organizátoři dvoukolovou přijímací část, která otestuje znalosti studentů v problematice Severoatlantické aliance.
 
První část Modelu NATO bude soustředěna do tří přípravných setkání, která studentům v rolích velvyslanců členských zemí aliance a vybraných partnerských zemí představí kromě samotné aliance také vybrané problémy mezinárodní bezpečnosti a podíl NATO na jejich řešení.
 
Na pořadu dne budou témata jako mezinárodní terorismus, mise NATO v Afghánistánu nebo aktuální téma energetické bezpečnosti. Model se rovněž zaměří na závěry listopadového summitu v Rize.

Se studenty budou diskutovat odborníci a také politici, do projektu se zapojí též zahraniční experti z aliance a dalších organizací zabývajících se NATO. Atmosféru mezinárodní organizace bude připomínat také jednací jazyk celého Modelu, kterým bude angličtina.
 
Na jaře roku 2007 Model NATO vyvrcholí několikadenní konferencí v rámci Pražského studentského summitu, na němž kromě modelové aliance bude zasedat studentské OSN a také Model Evropské unie. Téměř pět stovek studentů se setká v rámci největšího vzdělávacího projektu v republice. Tři desítky nejlepších zasednou v modelové Severoatlantické radě.
 
Zájemci o účast mají možnost přihlásit se do 20. listopadu 2006 na stránkách www.studentsummit.cz, v sekci Model NATO. Projekt organizuje Asociace pro mezinárodní otázky a podporuje Severoatlantická aliance, Informační centrum o NATO v Praze a Ministerstvo obrany ČR. Mediálním partnerem je zpravodajský portál natoaktual.cz.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Najdete na iDNES.cz