Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti se hádali o koleje

  9:29aktualizováno  9:29
Brno - Hádky a problémy kvůli obsazování volných míst propukly na kolejích Masarykovy univerzity v Brně. Pramenily především ze špatného systému rozdělování kolejí. Ten se letos poprvé pokusila univerzita zavést. Neúspěšně. Záměrem bylo nabídnout zbývající volná místa na kolejích těm, kteří zůstali po prvním přidělování volných lůžek takzvaně pod čarou.

Univerzita rozdělila počátkem října studentům lůžka podle vzdálenosti bydliště od školy, sociálních a dalších kritérií. Někteří z nich ovšem přidělené místo neobsadili a kolejní rada je nabídla jiným zájemcům. "Dostali jsme od vedení školy informaci, že máme šanci získat koleje v pondělí ráno. Protože jsem předpokládala, že takových zájemců jako já, kteří neměli na koleje nárok podle úředních kritérií, bude víc, přišla jsem již v neděli odpoledne," uvedla studentka Iva Homolová.

Dva pořádníky problém zkomplikovaly
Ubytování měla zorganizovat Správa kolejí a menz. Ta se však svého úkolu nezhostila a nechala kolejní radu, aby ubytování zorganizovala sama. Jenže právě kolejní rada, která vytvořila pořadník studentů čekajících ve frontě, k ničemu takovému neměla oprávnění. Tento pořadník logicky neuznala jiná část studentů, kteří přišli s vlastním pořadníkem. Mezi oběma skupinami došlo k potyčkám, do kterých nakonec musela zasáhnout prorektorka Zdeňka Gregorová.

Systém ubytovávání na kolejích Masarykovy univerzity
1. pravidla, jak budou studenti ubytováni, se schvalují vždy pro následující školní rok v jarních měsících
2. seznam studentů (v úředním pořadníku), kteří mají nárok na ubytování, se sestavuje podle kritéria takzvané dojezdnosti (vyměřuje se nejen dobou, kterou student potřebuje na cestu do školy, ale také směrovým číslem jeho bydliště. K tomuto kritériu se přidává takzvaná sociální situace rodiny (potvrzení o pobírání přídavků na děti v základní či ve zvýšené výměře) a to v podobě přičtených minut k době dojezdnosti. Stejně tak se zvýhodňují oboustranně osiřelí studenti a zdravotně postižení studenti. Zvýhodněni jsou také studenti postgraduálního denního studia
3. podle předchozích kritérií se ubytovávají studenti každoročně týden před začátkem výuky. V loňském roce měli studenti možnost přihlásit se na koleje ještě tři týdny po oficiálním začátku studia. Po tomto termínu byli studenti podle úředního pořadníku ještě několikrát obesláni, aby se k ubytování přihlásili. Pak teprve přišli na řadu všichni zbývající zájemci o ubytování. Letos byla tato možnost omezena datem třicátého září. Po tomto termínu dostali šanci přihlásit se všichni zájemci nezávislé na kritériích úředního pořadníku.

Gregorová určila, že 241 míst se rozdělí mezi studenty obou pořadníků, což sama Gregorová označila za nesystémové, ale nutné řešení. "Byl to jediný způsob, jak situaci uklidnit," přiznala Gregorová.

"Na rozdíl od předcházejícího roku, kdy ještě po oficiálním termínu nebyly koleje plně obsazeny, jsme se letos rozhodli pro radikálnější řešení. Nenabídnout neobsazená místa podle řádných kritérií, ale dát je každému, kdo přijde a projeví o ně fyzicky zájem," uvedla prorektorka Zdeňka Gregorová.

Vybraní studenti neměli o koleje zájem
Svoje rozhodnutí univerzita zdůvodňuje tím, že loni, několik týdnů od začátku semestru, neměla škola koleje obsazeny. Obesílala totiž několik týdnů studenty podle pořadníku a neměla nástroj, jak je přinutit, aby se skutečně ubytovali. Kvůli neobsazeným místům, která je povinna hlásit, dostala škola méně dotací od státu. "Ekonomicky se tak laxní přístup studentů, kteří se ani po opakovaných výzvách na koleje nepřihlásili, univerzitě nevyplatil," řekl Jaroslav Janošek, člen kolejní rady.

Problémy s ubytováním kritizuje i rektor univerzity Jiří Zlatuška. "Je to samozřejmě velká chyba. K ničemu takovému nemělo dojít. Problém na kolejích spočíval v tom, že organizaci ubytování převzala studentská samospráva. Samozřejmě ji nebereme možnost účastnit se podobných akcí, ale byrokratický zásah univerzity může být v těchto případech skutečně účinnější. Pro příště bude studentská samospráva ve věci rozdělování volných míst na kolejích stranou," míní rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Podle rektora by měl být každý student, který se včas k ubytování na kolejích nepřihlásí, pokutován. "Bohužel by to byl nejlepší způsob, jak studenty motivovat, ale zákon to nedovoluje," přiznává Zlatuška.

Pomůže internet?
Studenti by se na koleje mohli hlásit přes internet. S tím souhlasí i Janošek z kolejní rady. "O zbývající volná místa by se studenti ucházeli podle internetového seznamu, kdo by se nepřihlásil včas, měl by jednoduše smůlu," dodal Janošek.

Janáčkova akademie múzických umění obsazuje volná místa na kolejích pomocí pořadníku na internetu. "Jsme totiž malá škola, takže všechny studenty známe osobně. Jakmile se uvolní místo na kolejích, kontaktujeme studenta, který je následující v pořadníku," poznamenal prorektor JAMU Miroslav Plešák.

Na Mendelově lesnické a zemědělské univerzitě si hlídají umístění svých žáků jednotlivé fakulty. "Správa kolejí a menz jen dostane hotové dotazníky. K problémům při zapisování nedochází," dodal ředitel Správy kolejí a menz Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity Zdeněk Bednář.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Venku je horko, podle českých vědců má ale Evropa nejvíc vody za tisíc let

V Česku padaly 11. března 2018 teplotní rekordy. Na snímku se procházejí dívky...

Počasí nás sice v posledních týdnech trápí neobvykle vysokými teplotami s téměř nulovými srážkami a teplotními rekordy,...

ANO bez plánu B, brankářovy slzy a požár zábavního parku

Richard Brabec /ANO/ - Otázky VM (Česká televize)

Sledujte zprávy na iDNES.tv. Hnutí ANO nepřipravuje plán B pro případ, že by referendum ČSSD o vstupu do společné vlády...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Najdete na iDNES.cz