Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti: S drogou si nehrajeme

  0:01aktualizováno  0:01
Tvrdé drogy už nezkoušejí. O to víc však pijí alkohol a kouří tabák a marihuanu. Téměř tisícovka gymnazistů v celorepublikovém průzkumu MF DNES vládním politikům vzkazuje: Sami nejlíp víme, co nás může zabít, a s tím si nehrajeme.

Zatímco tvrdou drogu zkusili jen čtyři ze sta oslovených (ještě před pěti lety jich bylo dvakrát tolik), marihuanu už kouřil každý druhý šestnáctiletý student.

"Je něco jiného denně krást peníze na dávku kokainu, nebo si občas dát jointa," uvedl v anonymní anketě student pražského gymnázia Gutha-Jarkovského.

Tři čtvrtiny gymnazistů míní, že by se užívání méně škodlivých drog, jako jsou hašiš a marihuana, nemělo trestat. Většina vládních politiků - s výjimkou Unie svobody o tom nechce ani slyšet.

Šéfové koaličních stran, kteří mají o změně přístupu k protidrogové politice jednat v sobotu, se nejspíš nedohodnou. Lidovci chtějí zpřísnit tresty za prodej drog. A návrh unionistů na rozdělení omamných látek na tvrdé a měkké odmítají.

Část sociálních demokratů se chystá lidovce podpořit: "Drogy dělit nesmíme. To bychom mohli rovnou říct, že když dítě pije alkohol, nic se neděje," tvrdí ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Drogy ustupují, vede alkohol
Trestání na mladé lidi neplatí. I když je prodej cigaret a alkoholu dětem do osmnácti let zakázán, kouří každý druhý a pijí skoro všichni. S lehkými drogami je to stejné.

Jen čtyři studenti ze sta neholdují alkoholu. Každý druhý šestnáctiletý už navíc rozšířil řady lidí závislých na nikotinu. Stejný počet studentů dobře ví, jak chutná marihuana či hašiš.

Oproti lehkým jsou tvrdé drogy na ústupu. Z průzkumu vyplynulo, že je někdy v životě zkusilo čtyři a půl procenta dotázaných, pravidelně je bere necelé procento. Zatímco před pěti lety přiznalo užití heroinu skoro pět procent dospívajících, nyní jich je desetkrát méně.

"Dlouhodobá osvěta ve školách i v médiích slaví úspěch. Oni už vědí, kam to vede, když si začnou píchat drogy, už se většinou i setkali s někým, kdo do toho spadl, a tomu se chtějí vyhnout," míní psycholožka Václava Masáková, která má se závislými dětmi zkušenosti. "Horší je, že nechápou, že alkohol je taky tvrdá droga, i když legální," dodává.

Zákaz mladé spíš naláká
Postoj studentů je čitelný: se zákazy si hlavu nelámou. Marihuanu jich, jak v průzkumu uvedli, tolik okusilo právě proto, že se to nesmí, nebo ze zvědavosti.

Celkem tři čtvrtiny dotázaných studentů by drogy rozdělily na tvrdé a měkké podle škodlivosti. Za prodej těch nebezpečnějších by podle nich měly hrozit tvrdé tresty jako nyní. Prodej a kouření marihuany a hašiše by se naopak trestat neměly.

"Je rozdíl, když má u sebe kluk pár cigaret marihuany, aby si je vykouřil, nebo jestli má u sebe nějaký dealer kilo heroinu," řekl student druhého ročníku gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského. Další studentka spolužáka doplnila: "Málokdo z mých vrstevníků marihuanu nezkusil. A nikdo na ní nezůstal závislý."

Lidovci chtějí přitvrdit
Jenže koaliční politici nejspíš mladým lidem nevyhoví. Lidovci volají po tvrdší represi. A část sociálních demokratů jim přizvukuje. "Dekriminalizace měkkých drog by byla porušením našich mezinárodních závazků," řekl ministr vnitra Stanislav Gross.

Vláda už sice dvakrát schválila dokumenty, kde souhlasí s rozdělením drog na tvrdé a měkké - jednou v roce 2001 a podruhé letos v únoru. Háček tkví v tom, že jedinou vládní stranou, která změnu přístupu prosazuje, je Unie svobody. A zároveň jako jediná apeluje, aby stát konečně začal něco dělat proti tomu, že čím dál víc dětí pravidelně pije alkohol a kouří.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz