Stovky studentů olomouckého Slovanského gymnázia podepsaly petici kvůli propuštění oblíbené učitelky. Žádají od ředitele vysvětlení tohoto rozhodnutí.

Stovky studentů olomouckého Slovanského gymnázia podepsaly petici kvůli propuštění oblíbené učitelky. Žádají od ředitele vysvětlení tohoto rozhodnutí. | foto: Stanislav Kamenský, iDNES.cz

Vraťte nám učitelku, bouří se stovky studentů olomouckého gymnázia

  • 146
Stovky studentů olomouckého Slovanského gymnázia se postavily za svoji oblíbenou učitelku. Dostala výpověď od ředitele školy, údajně z organizačních důvodů. Podle studentů i pedagožky jsou pravým důvodem spíše osobní důvody. Ředitel to popírá, studenti ale tvrdí, že jim odmítl své rozhodnutí vysvětlit.

"Nečekala jsem to, nikdy jsem neměla profesní problém, mám vystudované dvě vysoké školy a tři aprobace. Ve škole učí spousta lidí na částečné úvazky nebo se smlouvami na dobu určitou," říká propuštěná pedagožka Soňa Schaffnerová, která na gymnáziu vyučuje tělesnou výchovu a zeměpis. Podle ní za výpovědí stojí spíše osobní než profesní důvody.

"Odmítla jsem asi před dvěma roky změnit na žádost vedení známku jedné studentce. Od té doby vztahy nebyly ideální," přibližuje Schaffnerová. Nyní jí běží dvouměsíční výpovědní lhůta, ze školy bude muset odejít na konci školního roku.

S tím se však nechtějí smířit její studenti, kteří proto žádají ředitele školy Radima Slouku o vysvětlení. Po předložení petice s více než šesti stovkami podpisů studentů, absolventů i učitelů gymnázia se ale od vedení školy setkali s odmítnutím stejně jako studentský parlament, který o schůzku požádal také.

"Pokoušeli jsme se sjednat si s ředitelem školy schůzi, na které by byli i rodiče, ale odmítl ji a označil to za nátlakovou akci. O totéž se pokoušel studentský parlament, ale setkal se stejným přístupem," říká Helena Hiklová, současná studentka gymnázia a jedna z organizátorek petice.

"Ředitel pouze přišel do naší třídy spolu se zástupkyní a přirovnal nás k fanatikům podobným těm v třicátých letech. Dodal ještě, že si do svých rozhodovacích pravomocí mluvit nenechá. A pokud chceme změnu, musíme se zasadit o jeho vyhazov," dodala.

Ředitel: O schůzku mě nikdo nežádal, petice vznikla nekorektně

Ředitel Radim Slouka naopak tvrdí, že jej dopředu o schůzku nikdo nepožádal a o všem se dozvěděl teprve ve chvíli, kdy už studenti podepisovali petici.

"Podle rozhodnutí Olomouckého kraje jsme byli nuceni snížit od příštího roku počet tříd o jednu. Současně se některé kolegyně vracejí po mateřské zpátky do školy, takže od nás ze školy bude odcházet celkem sedm pedagogů," řekl Slouka ČTK. Vyloučil přitom, že by za výpovědí byly osobní spory.

"Jsem zklamaný z toho, že mě studenti před petiční akcí nevyhledali. Petice probíhala dost nekorektním způsobem, studentům v jiných třídách byly podávány kusé polopravdy a na studenty byl vyvíjen zvláštní tlak," dodal Slouka.

S tím však propuštěná pedagožka nesouhlasí, podle ní byla akce studentů naprosto spontánní.

"Mě osobně zájem studentů velice těší. Beru to jako ocenění mé práce, zřejmě ji dělám dobře. Naopak se mi nelíbí chování vedení školy ve vztahu ke studentům gymnázia. Označit žádost o schůzku a petici za nátlak, mi nepřijde správné," míní Schaffnerová, která v tuto chvíli celou věc řeší s právníky, i když neví, zda by se případně do školy vrátila.

"Přála bych si, aby k něčemu takovému nedošlo, nyní však chci především spravedlnost. S návratem by to ale bylo v takové atmosféře asi hodně těžké, zatím o tom takto nechci uvažovat, ale pokud bych se vrátila, tak jen kvůli mým studentům. Polovina z nich chce maturovat z předmětu, který vyučuji," shrnula.

Kraj se bude zabývat jen tím, zda ředitel dostatečně komunikuje

Studenti se nakonec obrátili i na Krajský úřad Olomouckého kraje, který je zřizovatelem školy.

"Mohu potvrdit, že jsme podnět v pondělí dostali, nejprve se s ním seznámíme a potom uvidíme, co můžeme dělat," řekl vedoucí odboru školství Miroslav Gajdůšek s tím, že samotným propuštěním učitelky se odbor zabývat nebude.

"Pokud ředitel pedagožku propustil, je to zcela v jeho kompetenci. Určitě se ale budeme zabývat stížností na to, že nekomunikuje. Tuto povinnost totiž ze zákona má," vysvětlil Gajdůšek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video