Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti protestovali proti frontám v menze

  16:08aktualizováno  16:08
Středa poledne, v největší menze Západočeské univerzity v Plzni sedí dva strávníci. U okének postávají kuchařky, které nemají komu vydávat oběd. Desítky studentů, kteří jindy stojí předlouhé fronty před výdejními okénky v menze, se totiž shromáždily před budovou rektorátu univerzity.

Tam měl odpoledne své zasedání akademický senát. Studenti chtěli protestní akcí vedení univerzity upozornit na problémy spojené se službami poskytovanými Správou kolejí a menz, jejímž ředitelem je Aleš Babor.

"Bojkot menzy je akce, která vznikla naprosto spontánně. Studenti tak reagují na stále se hromadící a neřešené problémy se stravováním, ale také například s provozem kolejí a kolejním řádem. Snažili jsme se věci řešit cestou jednání, ale nikdy se nedaly do pořádku,“ vysvětlil Jaroslav Novák, jeden z protestujících.

Platíme nejvíc v zemi, tvrdí studenti ZČU
Své požadavky studenti, ale také doktorandi a někteří zaměstnanci shrnuli celkem do 15 bodů.

"Vadí nám například, že během loňských Vánoc jsme nemohli zůstat na kolejích, přestože jsme je měli zaplacené. Po zvýšení daně z přidané hodnoty jsme na rozdíl od ostatních menz v republice museli rozdíl daně platit a vhazovat čtyři koruny do přistaveného kalíšku, ceny za obědy jsou jedny z nejvyšší ze všech univerzit a ubytovat na dočasně volné posteli na koleji kamaráda je u nás téměř neřešitelný problém," popisuje situaci další ze studentů v davu.
 
Několik minut před začátkem zasedání akademického senátu přišel před shromážděné studenty rektor univerzity Josef Průša. Studenti ho uvítali potleskem.

"Na jedné straně jsem rád, že jste se vyburcovali k aktivitě, že se dovedete semknout, ale na straně druhé musíte pochopit, že všechny vaše připomínky musíme podrobně projednat, což se už nějakou dobu děje," řekl rektor shromáždění studentů.

V davu se začalo ozývat nespokojené hučení, které přecházelo v pískot a skandování jména ředitele Správy kolejí a menz ZČU. "To jsou všechno pouze sliby a řeči, které jsme slyšeli mnohokrát, nás však dnes už konečně zajímají konkrétní kroky," oponovali studenti. "Chceme být přítomni jednání akademického senátu, které je veřejné," dožadovali se studenti vstupu na jednání.

Po krátké  poradě předsedy studentské komory akademického senátu Lukáše Bartoně s ostatními členy senátu se studenti dozvídají první pozitivní zprávu: jednání senátu se po úvodních bodech programu přesune do jedné z největších učeben univerzity.

"Určitě přijdeme. Musíme už konečně dostat konkrétní odpovědi na naše otázky. Bez personálních změn však ke zlepšení situace určitě nedojde," dodal student Zdeněk Jonáš.

Několik set studentů protestovalo v Plzni proti tomu, jak funguje Správa kolejí a menz. Vadí jim například předražené jídlo a dlouhé fronty v jídelně. (24. listopadu 2004)

Několik set studentů protestovalo v Plzni proti tomu, jak funguje Správa kolejí a menz. Vadí jim například předražené jídlo a dlouhé fronty v jídelně. (24. listopadu 2004)

Několik set studentů protestovalo v Plzni proti tomu, jak funguje Správa kolejí a menz. Vadí jim například předražené jídlo a dlouhé fronty v jídelně. (24. listopadu 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz