Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena na Hradě: nepleťme si svěží vítr s populismem

  0:01aktualizováno  0:01
V současné době již máme za sebou všechny možné diskuse na téma emancipace žen. Civilizovaná část světa se shodla na tom, že ženy jsou hodny stejných práv jako muži. S tím se nedá než souhlasit.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Jana Bobošíková | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Vyrojily se však i takové názory, že ženy jsou schopny přinést i jakési osvěžení ve smyslu nového náhledu na věc a zaujetí odlišných, originálních, a hlavně lepších postojů, než jsou ty, které zaujímali muži.

Platnost takovýchto názorů se už však nezdá tak samozřejmá. Alespoň ne v případě uchazeček o post prezidenta České republiky v přímé volbě roku 2013.

Jsem hvězda, tak mě volte

Jednou z možných příštích hlav státu je nynější europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová. Už při minulých volbách do europarlamentu se tato osoba neprofilovala výrazněji jinak než jako "hvězda", kterou si spolu s jejím kolegou máme zvolit.

Studenti píší o hledání nového prezidenta

Že jsou ženy rovnoprávné s muži, nikdo nezpochybňuje. Ale některé názory jdou ještě dál - ženy přinášejí svěží postoje. Dá se to čekat zrovna od Jany Bobošíkové a Zuzany Roithové?

Je sice smutné, že se program osoby, která se na jednu stranu zaštiťuje snahou vyvolat v občanech seriózní zájem o záležitosti EU, omezuje na chytlavý slogan a starostlivý pohled lékaře. Ale co je smutnější, je fakt, že se Roithová tohoto přístupu nezbavila ani jako kandidátka na prezidenta.

Nad výpisem jejích názorů (který je shrnutím těch nejzákladnějších předpokladů pro fungování slušné společnosti) na výkon funkce prezidenta se skví slogan s tím nejlacinějším a nejprázdnějším obsahem, jaký si jen v politice lze představit. "Jde mi o člověka," sděluje. Nic víc, nic míň.

Bývalá kolegyně paní Roithové Jana Bobošíková je o poznání sdílnější. Zejména pak na téma Evropské unie. V dnešní době Řecka, paktu o rozpočtové kázni apod. jí právě tohle téma víc než kdy dříve dává velice nevídané možnosti skloubit ho s populistickou rétorikou, na kterou se dají lacino urvat nějaké ty politické body. Bobošíková si na tohle pohodlné získávání příznivců zvykla natolik, že i události, které s EU tolik nesouvisí, zohýbá do tvarů, které se dají použít v rámci její politické kampaně.

Kdo by se namáhal s nějakými seriózními argumenty! Z předvolebních plakátů strany Suverenita navíc shlíží snad až příliš mnoho žen, které nemají kromě svého ženství moc co nabídnout. Tento komunistický feminismus, který doprovází jakoukoliv kampaň strany, které Bobošíková předsedá, je poměrně legrační, vezmeme-li v úvahu tvrzení paní předsedkyně, že v Suverenitě není získání vůdčího postavení na kandidátce podmíněno nošením sukně, ale idejemi a zkušenostmi.

Laciné slogany a přefeminizovanost

Nezdá se, že by zrovnoprávnění žen s muži v České republice doprovázel nějaký výraznější přínos.

V případě dosavadních kandidátek na prezidenta to byla spíše zdařilá asimilace s politickými praktikami, které už dávno vynalezli jejich mužští kolegové. Místo slibovaného svěžího vánku se stále setkáváme s tím samým modelem.

Nejviditelnější část kampaně založit na tom, že doktor je starostlivá a spolehlivá osoba, která pomůže, kde může, doprovodit to laciným sloganem a hurá do volebního boje, popřípadě strhnout davy populistickou rétorikou a přefeminizovaností. Ačkoliv je tohle divadlo zahrané ženami možná zdařileji, nic nového to není.

Kandidátek na prezidenta a žen v politice obecně by rozhodně mělo být více, ale zakládat argumenty pro jejich přítomnost na originálním ženském přínosu je zavádějící. Úplně postačí vzít v úvahu, že ženy obývají tuto zemi, stejně jako muži a jako takové mají právo ucházet se i o veřejné funkce, jakou je třeba post prezidenta.

Tomáš Vaník,
Církevní gymnázium Plzeň

Autor článku dostane knihuZPRÁVY: Rozhodnutí Ústavního soudu zpozdí další vlny EET, zrušilo části zákonaHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...Najdete na iDNES.cz