Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti: Maturita z češtiny je lehká

  10:48aktualizováno  10:48
Přestože studenty posledního ročníku Gymnázia Jaroslava Seiferta v pražských Vysočanech čeká zkouška z dospělosti až v květnu, včera si ji vyzkoušeli nanečisto. V Česku totiž začalo testování státních maturit – letos poprvé z českého a cizího jazyka.

Studenti si zkouší napsat maturitu nanečisto | foto: Radek CihlaMF DNES

Dopoledne si studenti zkusili napsat strukturovanou práci z českého jazyka, která by měla nahradit současnou písemnou část zkoušky, tedy slohovou práci. Studenti z vysočanského gymnázia však neskrývali své zklamání.

Zkouška jim přišla příliš lehká, a hlavně málo nápaditá.
„Byla to jen práce s textem, navíc mi to přišlo dost lehké,“ řekla krátce po odevzdání testu devatenáctiletá Michaela Srbová. Její stejně starý spolužák Karel Rech přiznal, že je rád, že ho čeká ještě „stará“ maturitní zkouška.

„Chybí mi možný výběr zadání, nepřišlo mi to ani moc tvůrčí, takže jsem rád, že mě státní maturita mine. Je ale dobré, že jsme si to mohli alespoň vyzkoušet,“ řekl student.

Asi nejvíc kritický byl devatenáctiletý Vojtěch. Ten si šel na písemnou část maturity z českého jazyka rovnou stěžovat do ředitelny. Nelíbilo se mu hlavně to, že na písemku bylo málo času. Zatímco na slohovou práci mají dosud studenti čtyři hodiny, při státní maturitě mají pouze hodinu.

„Chtělo by to alespoň čtvrt hodiny navíc. Vzhledem k tomu, že máme přepsat celý text, tak to moc nejde stihnout. Navíc mi vadí, že je test moc lehký. Na to jsem studoval gymnázium?“ neskrýval rozhořčení Vojtěch.

"Maturity nanečisto nám přidělávají práci"
Úplně spokojeni se spoluprácí s Centrem pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (CERMAT), které státní maturitu připravuje, nejsou ani učitelé a ředitelé středních škol. Těch se do testování nových zkoušek zapojilo přes tisíc.

Školám především vadí, že podklady k vyhodnocení testů přišly do škol až těsně před zkušební maturitou.

„Hodnotící materiály k českému jazyku jsme dostali deset dní před pondělní zkouškou. Podklady pro angličtinu minulé úterý a zbytek ve čtvrtek. Jeden z těchto dokumentů má padesát stránek,“ vysvětlila zástupkyně ředitelky z Gymnázia Jaroslava Seiferta Helena Svobodová.

Stěžují si navíc také na to, že je příprava stojí moc peněz. Musí posílat kantory na školení, která trvají i několik dní. Jiní učitelé za ně musí suplovat, něco stojí i kopírování materiálů a podkladů k nové maturitě.

„Jedna ředitelka střední školy vyčíslila náklady zhruba na šedesát tisíc korun,“ řekl ředitel gymnázia v Nymburku Jiří Kuhn.

Kdy budou státní maturity? To nikdo neví
Státní maturity by měly oficiálně odstartovat příští školní rok. Ministryně školství Dana Kuchtová (SZ) ale usiluje o to, aby byly o dva roky posunuté. „Žáci neměli zatím možnost vyzkoušet si maturitu celou. Pořádně nejsou připraveni ani učitelé,“ vysvětluje ministryně.

Zásadně proti je opozice. Například ČSSD by byla pro odložení jen volitelných předmětů. Společná maturita z českého a cizího jazyka podle nich už musí být spuštěna. Hlavním důvodem je, že příprava státních maturit už stát stála moc peněz. Odložení by se opět prodražilo.

Návrh ministryně Kuchtové už prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením. To však nemusí nic znamenat, poslanci jsou jen ochotni o této problematice hovořit.

Kdy by se otázkou státních maturit měla znovu zabývat Sněmovna, není teď jisté. V dubnu je bude řešit poslanecký školský výbor. A odpůrci státní maturity o sobě chtějí dát také ještě vědět – 4. května proto plánují protestní pochod Prahou.

Čeština podle státu

Co řešili studenti při zkušební státní maturitě

„Sucho na Suchém vrchu S vidinou svlažení vyschlého hrdla a posezení v útulné restauraci jsem se vyšplhal po několikametrovém stoupání na Suchý vrch na českomoravském pomezí a s údivem zjistil, že propagovaná horská bouda se 70 lůžky, vybudovaná kdysi Klubem českých turistů, je zavřená. Na dveřích jsem si přečetl, že objekt je střežen, a nepřehlédl, že je vykradený. Než jsem se vydal na další cestu, polkl jsem nasucho a usoudil, že vrch má příhodné jméno.“
(text redakčně zkrácený)

Úloha číslo 1
Na základě informací obsažených ve výchozím textu sestavte objektivní zprávu o historii a současném působení Klubu českých turistů. Využijte všechny informace, které text k tomuto tématu obsahuje.

Úloha číslo 2
Napište, ke kterému funkčnímu stylu patří výchozí text. Doložte konkrétními příklady (ukázkami) z výchozího textu dva charakteristické rysy užitého stylu.

Úloha číslo 3
Napište, co podle autora článku vedlo (vede) k současnému stavu řady horských chat a zařízení.
„Věc: Rekonstrukce hygienických zařízení a WC v budově A Vážení, Vyjadřuji se k Vašemu dopisu týkajícího se rekonstrukce WC na Ústavu organické chemie. Škola věnuje velkou pozornost rekonstrukcím hygienických zařízení a WC v budově A i B. Do současné doby byly opraveny záchody v budově B pánské, dámské, v budově A dámské. Nyní se provádějí rekonstrukce WC v m. č. 160, F11, 267.“ (text redakčně zkrácený)

Úloha číslo 4
Upravte celý výchozí text tak, aby byly odstraněny všechny jazykové nedostatky. Můžete přistoupit i k významným stylistickým zásahům. Informační hodnota výchozího textu však musí zůstat plně zachována.

Zdroj: Maturita nanečisto 2007 – český jazyk
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...Najdete na iDNES.cz