Kecejme do toho Open air v parku Parukářka (Praha, 9.9. 2010)

Kecejme do toho Open air v parku Parukářka (Praha, 9.9. 2010) | foto: Barbora Říhová, iDNES.cz

Studenti kecali do maturit i marihuany, dostali pochvalu od EU

  • 44
Projekt Kecejme do toho končí. Alespoň jeho první fáze. Mladí měli šanci diskutovat o státních maturitách, školném či legalizaci marihuany. Dostali pochvalu i od EU, kde nás dávají za příklad, jak má vypadat strukturovaný dialog. Letos by se měl projekt rozšířit a oslovit další skupiny potenciálních diskutérů.

Projekt vznikl loni a nabídl studentům možnost vyjadřovat se k aktuálním tématům, která se v Česku řeší. Jako první si studenti vzali na mušku státní maturity. Pak se věnovali i poplatkům na VŠ, které chce zavést vláda Petra Nečase, legalizaci marihuany, šikaně či sexuální výchově na školách, okolo které se strhla velká rozepře.

Kecejme do toho

Projekt nabízí mladým lidem možnost vyjádřit názor na věci, které se jich týkají, a ovlivnit to, s čím nejsou spokojeni.

Diskutovali o šesti tématech: Státní maturity, Poplatky na VŠ, Šikana + kyberšikana, Podpora mladých rodin, Legalizace marihuany a Sexuální výchova na školách. Dne 19. 4. se v Praze uskuteční závěrečná konference, kde se všechny témata uzavřou a finální stanoviska se předají příslušným úřadům, které s nimi mají něco společného.

Projekt je financován z evropského programu Mládež v akci, ministerstva školství a od zastoupení Evropské komise v ČR.

Diskuse nad tématy měla vždy jasná pravidla. Nejdříve zájemci hlasovali na webových stránkách, o jaké téma mají zájem. Následoval workshop, kde se menší skupina mladých dohodla na bodech, které chtějí probrat. Vždy si také nechali vypracovat nezávislou analýzu. Pak následovala veřejná diskuse, kam byli pozvaní lidé, kteří mají s tématem co dočinění.

"Když jsme řešili legalizaci marihuany, přišel s námi diskutovat šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych," uvádí jako příklad Jana Votavová z projektového týmu Kecejme do toho, která se zúčastnila všech veřejných diskusí. Těch bylo dohromady šest.

Za nejvypjatější označuje diskusi o státní maturitě. "Dost to vřelo jak mezi mezi řečníky a mladými, tak mezi řečníky navzájem, byly tam přestřelky mezi zástupcem z Cermatu (organizace, která má maturity na starosti, pozn. red.) a senátorem Marcelem Chládkem (odpůrce státních maturit, několikrát inicioval jejich zrušení, pozn. red.)," zavzpomínala Votavová. 

Studentům nevadily státní maturity, vadily jim zmatky kolem

Podle Votavové studenti nebrojili proti státním maturitám ani třeba proti školnému. "Oni klidně budou mít státní maturity, ale vadilo jim, jak se stále všechno mění, měli obavy, zda se všechno stihne. Upozorňovali, že je to organizačně náročné pro celou školu, že každý student musí sedět u maturit sám v lavici. Šli prostě po praktických věcech," popsala Votavová.  

Pilotní fáze projektu letos na jaře končí. Chystá se ale pokračování. "Už jsme si zažádali o grant," poznamenala Votavová. V druhé fázi by se měl okruh témat i diskutujících rozšířit. Dál se budou řešit věci, které "pálí" Čechy. Témata se ale začnou týkat i evropských záležitostí, konkrétně mládeže v Evropské unii. Diskutovat by se mělo začít i v rámci různých sdružení pro děti či u skautů.

"Ukázalo se, že mladí chtějí diskutovat. Projekt Kecejme do toho je na evropské úrovni dokonce dáván za příklad, protože některé státy takový dialog vůbec nevedou," uzavírá Votavová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video