Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti hledají jména, tváře a příběhy zmizelých Židů

  14:27aktualizováno  14:27
Učení o holokaustu může vypadat různě. Dívky ze Základní školy Štoky na Vysočině pátraly po osudech židovské rodiny z Havlíčkova Brodu. Zapojily se do projektu Zmizelí sousedé. Ten vybízí mladé lidi, aby hledali sousedy, kteří z jejich okolí zmizeli za 2. světové války.

Osudy mnoha českých Židů jsou spjaty s Terezínem | foto: Profimedia.cz


Manželé Pachnerovi, Josef a Barbora, žili v Havlíčkově Brodě už před válkou. Měli sedm dětí. Války se dožily čtyři a jen jeden - František Pachner - válku přežil. A právě jeho vnuka se devíti žákyním z 8. a 9. ročníku podařilo vypátrat. Stačilo přitom tak málo - do vyhledávače zadaly slovo "pachner".

"Jedné z nás to nakonec nedalo a na všechny mailové adresy, které k tomuto jménu našla na internetu, napsala zdvořilý mail o tom, kdo jsme a co děláme," vypráví Eliška Konupková ze Základní školy Štoky.

Po několika neúspěšných odpovědích se dívkám ozval skutečný potomek Pachnerových.

František Pachner

Jak to všechno začalo?
Pátrání dívky rozjely loni v létě. "Neměly jsme ale představu, kde začít. Zrovna téma Štoky a Židé je zpracované místním historikem. Ze Štoků je to ale blízko do Havlíčkova Brodu. Tady se prakticky nikdo o toto téma nezajímal," vysvětluje Eliška Konupková. Žákyním se pak během minulého školního roku podařilo sestavit příběh rodiny Pachnerů před, během i těsně po válce.

"O projektu Zmizelí sousedé si myslím, že to je užitečná věc, protože školní mládež pozná, co je to holokaust. Osobně mám radost z toho, že jsem se dozvěděl něco o svých předcích," říká vnuk Františka Pachnera.

Více informací najdete na stránkách školy www.zsstoky.com.


Projekt Zmizelí sousedé vyhlásilo už v roce 1999 Vzdělávací a kulturní centrum při pražském Židovském muzeu. O šest let později spustili další projekt Zmizelí sousedé - Pocta dětským obětem holokaustu. Každý rok se do pátrání po osudech Židů zapojí kolem deseti škol.

"Cílem projektu je, aby mladí lidé hledali v minulosti a v jejich nejbližším okolí a pak své pátrání zdokumentovali," vysvětluje koordinátorka projektu Marta Vančurová z Židovského muzea.

Mělničtí studenti hledali židovské gymnazisty
Své "sousedy" hledali i studenti historického semináře na Gymnáziu Jana Palacha v Mělníku. Zajímali se o osudy svých židovských kolegů z gymnázia, kteří skončili za války v Terezíně.

"Hledali jsme ty, kteří s židovskými studenty na gymnáziu studovali, znali je a mohli nám o nich něco říci. Po kouscích a nepatrných vzpomínkách jsme dávali dohromady životy studentů, kteří bydleli v Mělníku nebo v okolí a byli v lednu 1943 posláni do Terezína. Byla to taková detektivní práce," vzpomíná Ilona Němcová, která na Gymnáziu Jana Palacha učí a studentům s projektem pomáhala. 

Studentům mělnického gymnázia se povedlo vypátrat osud Evy Metzgerové. "Studovala na místním reálném gymnáziu až do školního roku 1939-40, kdy byla donucena gymnázium opustit. V té době chodila do sedmé třídy," vypráví Němcová.

Eva Metzgerová

Eva se musela přestěhovat do Prahy. 15. května 1942 byla i se sestrou a maminkou odvezena do Terezína. Odtud pak v září 1943 odjela transportem do Osvětimi. Domů se už nevrátila.

Studentům se podařilo kontaktovat Evinu kamarádku, která nyní bydlí ve Švédsku. "Napsali jí dopis a ona jim odepsala. V dopise vypráví o životě Evy Metzgerové, jak spolu v Mělníku hrály tenis nebo chodily do tanečních," říká Němcová.

Projekt může pomoci i učitelům
Zmizelí sousedé pomáhají i učitelům zapojit se do současné školské reformy. Místo učení zbytečností a biflování se děti podle autorů projektu naučí komunikovat, vyhledávat informace a samostatně je zpracovávat.

"Informace se k mladým lidem dostávají ve smysluplných souvislostech, které nenacházejí zpracované v knihách, ale přímo kolem sebe u lidí, čerpají je přímo z památek, v archivech, na místních úřadech a od pamětníků," vysvětluje koordinátorka projektu Marta Vančurová.

Židovské muzeum půjčuje školám i kamery, aby mohly své pátrání natáčet. Školy mají také možnost vytvořit si webové stránky s výsledky pátrání.

Webové stránky škol o pátrání
po zmizelých sousedech

* Mělničtí zmizelí sousedé 
(Gymnázium Jana Palacha Mělník)
"Ve školním roce 1939/40 bylo řadě studentů v protektorátu znemožněno další studium. Důvod - rasový původ. Toto nařízení se dotklo i Reálného gymnasia v Mělníce. V tomto školním roce odešlo z naší školy 43 studentů. Sedm z nich ovšem nedobrovolně. Právě jim se náš projekt Mělničtí zmizelí sousedé - pocta dětským obětem holokaustu věnuje."

* Zmizelí sousedé - objevený Petr Kien 
(Biskupské gymnázium Varnsdorf)
"Vše začalo návštěvou Památníku Terezín - věděli jsme, že ve Varnsdorfu žilo 211 Židů, neměli jsme však o žádném z nich více informací. V Památníku nás zaujal Petr Kien, židovský malíř, který chodil do stejné školy jako my."

* Gymnázium Soběslav
"Dříve bydlelo v Tučapech několik židovských rodin. Žily ve shodě s ostatními obyvateli a nikoho ani nenapadlo snažit se je kvůli jejich původu a vyznání od sebe separovat. S nástupem 2. světové války však všechny tyto rodiny posupně zmizely."

* Židovská obec Velhartice (Základní škola Velhartice)
"Na období druhé světové války jsme se ptali několika pamětníků. Ať to byli naši prarodiče, nebo starší občané Velhartic. Dozvěděli jsme se, že Židé ve Velharticích měli velice dobré postavení, protože vlastnili dvě nejdůležitější továrny - papírnu a koželužnu, které zaměstnávaly většinu obyvatel Velhartic."

* Holokaust a Litomyšl (Základní škola Litomyšl)
"Když se dnes ohlédnu zpět, musím přiznat, že jsem na začátku neměla vůbec tušení, do čeho jsem se to vlastně pustila, když jsem své žáky nadchla pro projekt Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze "Zmizelí sousedé". Věděla jsem, že nemohu mít ambice vytvořit se třináctiletými dětmi odbornou práci. Chtěla jsem je ale naučit některým zásadám vědeckého bádání, jako je shromažďování faktů, jejich třídění a kritické hodnocení. Zdálo se mi ideální využít k tomu téma holokaustu, na nějž stále, ač téměř šedesát let po válce, narážíme."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz