Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Někdo musí obětovat vše, aby posunul náš svět dál

  0:26aktualizováno  0:26
Většina z nás sní o tom, že za dvacet let budeme špičkami svých oborů. K takovému úspěchu je samozřejmě zapotřebí jistá míra ctižádosti a ambicí. Ale jaká míra ambicí a touhy vyniknout je ještě zdravá a co už je příliš? Kde je ona hranice?

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Jestli chceme být úspěšní a někam se dostat, musíme pro to něco udělat. Ale všeho moc škodí, to se znásobuje, pokud se do procesu zapojí přehnaně ambiciózní rodiče. (Ilustrační snímek)

Jestli chceme být úspěšní a někam se dostat, musíme pro to něco udělat. Ale všeho moc škodí, to se znásobuje, pokud se do procesu zapojí přehnaně ambiciózní rodiče. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Nalézt správnou odpověď na tuto otázku je nepochybně velmi obtížné, ne-li nemožné. A kde ji hledat? Pomoci nám může zdravý rozum, ostatně jako při mnoha dalších situacích. Myslím, že je očividné, že jestli chceme být úspěšní a někam se dostat, musíme pro to něco udělat.

Na druhou stranu platí známé pravidlo – totiž že všeho moc škodí. To se často týká třeba sportu. Když děti v předškolním nebo mladším školním věku trénují sedmkrát týdně, je asi něco v nepořádku.

To se ještě znásobuje, pokud se do procesu zapojí přehnaně aktivní a ambiciózní rodiče svých potomků, kteří už vidí "kluka v nároďáku" a dělají všechno pro to, aby ho tam skutečně dostali. Mnohdy spíše dokopali, třebaže dítě nechce nic víc, než se jen vyblbnout s kamarády. Pak dochází k takovým situacím, že se zdánlivě dospělácké problémy, jako třeba syndrom vyhoření, týkají dětí, které ještě neumějí vyjmenovaná slova.

I tak daleko může chorobná touha po úspěchu zajít. Protože děti držící nejrůznější poháry a ocenění jsou jen jednou stránkou úspěchu.

Kariéra nemusí vypadat dobře...

Když se na problém díváme obecně, myslím tím celkový pohled na život, je mnohdy lepší nic neočekávat a nic neztratit nebo být v lepším případě příjemně překvapen, než mít přehnané cíle a pak být zklamán. Musím ovšem uznat, že s takovým přístupem bychom jako civilizace asi nebyli tam, kde jsme teď.

Zastávám názor, že naše společnost, jakkoli o její vyspělosti můžeme polemizovat, byla vybudována dříči, kteří pracovali po nocích, aby dosáhli úspěchu.

Studenti píší noviny

Studenti píší o svých životech, jak budou vypadat za dvacet let. Lidské plány mohou být ušlechtilé, ale souběh okolností je může změnit ve zkázu. Člověk nemá být slepý k tomu, co se kolem něj děje, ale nesmí sahat k radikálním řešením.

Lidé jako Henry Ford, Steve Jobs, Albert Einstein jsou synonymy úspěchu na svém poli, přestože jejich kariéra zpočátku nevyhlížela zrovna růžově a byla plná zklamání.

Podobné příběhy nalezneme i na poli sportu. Známý je citát baseballového velikána Babe Rutha: "Každý strike mě jen přibližuje k dalšímu homerunu." Neméně známá legenda Michael Jordan, který je mnohými označován jako nejlepší basketbalista všech dob, zase prohlašoval: "Minul jsem přes devět tisíc střel, prohrál jsem přes tři sta zápasů, ve svém životě jsem selhával pořád dokola, a právě proto jsem uspěl."

Myslím, že příliš vysoké cíle škodí. Jistě, z některých dětí se stanou mistři všeho možného, ale za jakou cenu? Za cenu dětství prožitého v šatnách, na stadionech, kurtech, trávnících...

Na druhou stranu se obávám, že bez tvrdého přístupu již od raného mládí a přehnaně vysokých cílů by lidská civilizace a lidské schopnosti a rekordy v nejrůznějších oborech nebyly zdaleka tam, kde jsou dnes.

Vojtěch Horák, Gymnázium Dašická, Pardubice
Autor článku dostane knihuZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

STUDENTI: Prapor morálky tančí valčík na rozloučenou

(ilustrační snímek)

Kdysi, když už byli lidé znechuceni stavem světa, šli a napsali dlouhé knihy o společnosti, která byla ztělesněním...

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...Najdete na iDNES.cz