Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrtina dětí raději mluví s kamarády po síti než osobně

  14:26aktualizováno  14:26
Není pochyb o tom, že internet změnil život i celou společnost. Klasické knihy a časopisy pomalu odcházejí do zapomenutí, místo normálních článků profesionálních novinářů jsou internetové noviny plné blogů psaných povětšinou chronickými grafomany trpícími slovním průjmem.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Pro téměř třetinu studentů je podle průzkumu důležitější updatování Facebooku, než jít s kamarády ven. (Ilustrační snímek)

Pro téměř třetinu studentů je podle průzkumu důležitější updatování Facebooku, než jít s kamarády ven. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Spolu s tím se také časopisy úspěšně propracovaly tam, že místo skutečných novinářů zaměstnávají akorát pologramotné mladíky, schopné popisu pod obrázek od Četky nebo přímo ukradený z internetu.

Studenti píší noviny

Studenti píší o svých životech, jak budou vypadat za dvacet let. Lidské plány mohou být ušlechtilé, ale souběh okolností je může změnit ve zkázu. Člověk nemá být slepý k tomu, co se kolem něj děje, ale nesmí sahat k radikálním řešením.

Není proto divu, že když nepočítáme učebnice, tak 21 procent amerických studentů neotevřelo za dva roky jedinou knihu. Zapomeneme brzy i na normální kontakt mezi lidmi a nahradíme jej Facebookem?

Trochu si za to můžeme sami. Když se u vlastních dětí dmeme pýchou nad tím, že dítě raději rejdí po internetu, nežli si hraje s kamarády. Zaděláváme tím totiž na výsledky dnešního průzkumu, kdy 27 procent studentů  považuje updatování Facebooku za důležitější než jít s kamarády do hospody nebo hledat holku na rande.

Pokud to takhle půjde dál, lidstvo buď vymře, nebo bude muset objevit partenogenezi. Sex se nám změní na syntetické cosi, co předpověděl film Demolition Man.

Není důležité vědět, ale umět najít na internetu

Příliš to nepomůže ani v oblasti vzdělávání. Už teď považujeme internet za něco, co se nemýlí, a fráze "Našel jsem to na netu" je považována za důkaz. To, že zhruba třetina informací na internetu je úmyslně či neúmyslně nepravdivá, už dnes nikoho nezajímá. Američtí studenti dnes nemusí vědět, ale musí informaci umět najít na internetu.

Ale doba běží divě dál a i to už je problém – internet coby digitální koule u nohy útočí neustále a bombardování ve formě kontaktů na Skypu, SMS, IM, updatovaných facebookových stránek, Twitteru a bůhvíčeho ještě odolá jen duše okoralá.

Plných 84 procent dotázaných studentů proto odpovědělo, že je při učení vyruší nejméně jednou nějaká internetová zpráva. Dvanáct procent přitom uvedlo, že počet vyrušení byl tak velký, že ho ani nemohou spočítat.

A tak pod vlajkou internetu coby Velkého sjednotitele úspěšně blbneme, a to globálně. Místo abychom si sedli ke knize, posíláme textovky, místo povídání s kamarády honíme informaci na Facebooku o tom, co stejní kamarádi dělali včera. Je mi jasné, že pomalu nastává konec světa, jak jsme ho znali.

Pavel Hostačný, Masarykovo gymnázium, PlzeňHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Ilustrační snímek

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit...

STUDENTI: Víra za konflikty nemůže. Hrozbou je fanatismus

Muslimský chlapec studuje korán. Ilustrační foto

Jsem muž, který se před pětačtyřiceti lety narodil českým rodičům v hlavním městě České republiky, v Praze. Prvních...

Najdete na iDNES.cz