Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

STUDENTI: Školení pro učitele, aby uměli setřít dotírající záškodníky

  5:43aktualizováno  5:43
V dnešní době je mnohem těžší být učitelem než kdykoliv dříve, avšak nikoli proto, že by byly osnovy těžší nebo pracovní vytíženost větší.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Od prvního dne setkání se studenty by měl kantor vymezit jasná pravidla, benevolence musí jít stranou. (Ilustrační snímek)

Od prvního dne setkání se studenty by měl kantor vymezit jasná pravidla, benevolence musí jít stranou. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Říkáte si, co tedy je tím háčkem v této profesi? Je to dnešní generace studentů. Mnohdy chování některých studentů zachází dál, nežli je únosné. Sedět s námi v lavici naši rodiče, za leckterou věc nad rámec pomyslných etických mantinelů by nám nemilosrdně vlepili pohlavek a nemohli bychom říct ani půl slova.

Tuto pravomoc však učitelé nemají, a tak jejich možnosti, jak potrestat tyto studenty, jsou jen velmi omezené. Poznámky ani horší klasifikace většinou nic neřeší. Přesto jsou možnosti, jak těmto vyhroceným situacím předejít.

Od prvního dne setkání se studenty by měl kantor vymezit jasná pravidla – nesmí být za žádnou cenu ke studentům ze začátku benevolentní. A když přijde na trest, je účinnější než trestat záškodníka školními metodami, vrátit mu to stejnou mincí.

Student si z vás vystřelil? Adekvátně a vtipně mu to oplaťte. Pochopí, že není sám, kdo je ve třídě vtipálkem. Pokud se vám podaří tyto vtipálky pokaždé setřít, přestanou dělat problémy.

Ne proto, že by je to omrzelo, ale protože zjistí, že se umíte adekvátně bránit a oni už před vrstevníky nebudou takoví hrdinové jako dřív. Přece jen není zrovna příjemné, když vím, že si ze mě umí vystřelit i učitel, zvláště pak, když se mu to povede před celou třídou.

Pokud však toto učitel nezvládne během prvních pár hodin, je pak už velmi obtížné pořádek nastolit. Přece jen studenti už vědí, že si mohou leccos dovolit. Dobrým projektem by podle mého názoru bylo školení učitelů.

Přednášky by vedli psychologové zajímající se o chování teenagerů. Vnesli by do povědomí učitelů, co se tak může mládeži honit hlavou, jak je zaujmout, jak s nimi efektivně pracovat a předcházet upadající morálce a kázni. Tomu by samozřejmě musela předcházet nějaká psychologická studie této problémové věkové kategorie.

Dle mého názoru to není zas tak špatná myšlenka, ale bohužel momentálně není v mé moci ji realizovat. Proto pokud tato myšlenka někoho zaujala, mile rád mu ji přenechám, aby ji realizoval.

Patrik Bognár, Gymnázium T. G. Masaryka, Hustopeče
Autor článku dostane knihuHlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

STUDENTI: Víra za konflikty nemůže. Hrozbou je fanatismus

Muslimský chlapec studuje korán. Ilustrační foto

Jsem muž, který se před pětačtyřiceti lety narodil českým rodičům v hlavním městě České republiky, v Praze. Prvních...

Najdete na iDNES.cz