Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

STUDENTI: Mladé generaci chybí národní uvědomělost

  6:23aktualizováno  6:23
V dnešní době je to kapku mainstream nebo spíš přesněji řečeno doména mojí generace neustále mluvit o studiu v cizině a blahořečit život v zahraničí a cokoli ze zahraničí. Možná je to jen můj pocit, ale odpověď většiny lidí na otázku rozdílů mezi naší zemí a zahraničím, je jen o výhodách ve prospěch ciziny.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Národní hrdost se v nás probouzí jen výjimečně. (Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve finále vám připadne, jako by všichni nenáviděli naši republiku, svým způsobem jí opovrhovali a místy se snad i styděli za státní příslušnost k této zemi.

Dobře, teď malinko přeháním, ale víte, co mám na mysli. Samozřejmě, že mluvím o čemkoliv od nás na západ, abych to upřesnil.

Studenti píší noviny

Studenti píší o studiu, práci i životě v zahraničí. Přemýšlejí o rozdílech mezi Čechy a cizinci. Ptají se třeba, proč je mezi námi tolik závisti a nevraživosti
a až směšně málo úsměvu.

Připadá mi, že celkově v našich končinách nejen u mladé generace chybí jakási národní uvědomělost či hrdost nebo snad i patriotismus, který kdekoliv jinde můžete vidět. Čím to je? Je naše země vážně tak bídná díra, která je tolik opovrženíhodná? Je mi to líto, asi ano. Je mi to vážně líto, když musím psát tyto řádky s takovým zvláštním pocitem, že mě to mrzí, ale přece vám nebudu lhát nebo glorifikovat něco, co je mi relativně proti srsti. Taky bych hodně nerad hodil všechny do jednoho pytle.

Česká závistivost

Rozhodl jsem se do textu zařadit malý úryvek, který mi říkal vždycky můj bratr po letech strávených právě v zahraničí.

Čech je před svým domem, stříhá na zahradě květiny a vtom přijede jeho soused v novém, krásném a nablýskaném autě. Co si Čech řekne? "Hm, má nový auto. Co mám udělat pro to, aby ho neměl?" Co si řekne Němec? "Hm, soused má pěkné auto. Co mám udělat pro to, abych ho mohl mít taky?"

Přijde mi, že je mezi námi až příliš závisti a nevraživosti a až směšně málo úsměvu. Nevím, komu to dávat za vinu – možná to bude minulým režimem, který je v našich duších stále usazen. Ač skomírá, stále tam je.

Ptám se, proč u nás lidé tolik podvádějí a snaží se zákazníky na všem odrbat? Chci ven, chci pryč, chci nasávat atmosféru moderního světa. A ještě víc chci, aby se zde už věci trochu pohnuly. Prosím, už je třeba vyvětrat tento odporný český závistivý a zlý puch. Je mi z toho smutno, hodně. Ale také si říkám, že mohlo být hůř.

250 Kč na hodinu v restauraci

Pokud se ptáte, zda chci pracovat nebo studovat v zahraničí, pak odpovídám: Ano. Chci být v zahraničí, chci cestovat. Chci studovat, chci nasávat okolní atmosféru, poznávat, ochutnávat a mnoho dalších infinitivů.

Cesty, které nové země otvírají, jsou velkolepé. Podle mě není nic lepšího než cestování. Kdybych mohl, celý život cestuji. Lidský život je až příliš krátký na poznání všeho, co nabízí, proto mám občas pocity úplného hněvu, co tady ještě dělám. Ale naštěstí moje svědomí není natolik zakaleno touhou, abych nechal vzdělávání se a podobných věcí, které jdou ruku v ruce s tím, abych vůbec do budoucna cestovat mohl. Do školy chodit musím, abych získal dobrou práci, kde budu vydělávat peníze na cesty.

Proč to nespojit a tak trochu si splnit sen? Chtěl bych po škole vycestovat a pracovat v zahraničí. Klidně i nějakou podřadnou práci. Neříkám, že chci zametat ulice, ale už v 16 letech jsem v USA pomáhal v restauraci za takové peníze, které jsou v České republice úplně snové. Přijde vám normální si za hodinu vydělat třeba 250 korun, navíc dostat na konci dne bonusy? Zde nepředstavitelné.

I když jsou na Západě vyšší životní náklady, celkový účet je tam vždy příznivější než u nás.

Martin Šmehlík - Gymnázium Hády, Brno
Autor článku dostane knihuHlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

Najdete na iDNES.cz