Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

STUDENTI: Sliby zmizí rychle, jako kruhy na hladině rybníka

  6:19aktualizováno  6:19
Sliby nemají delší trvání než kruhy způsobené vážkou na hladině rybníka. Myslím, že tento citát od Jaroslava Durycha přesně vystihuje dobu trvání předvolebních slibů politiků.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Splnili poslanci po posledních volbách to, co slíbili? A jak to bude po těch letošních? (Ilustrační snímek)

Například v roce 2009 studenti z Prahy testovali, jak poslanci budou podporovat své sliby. Požadovali odstranění poslanecké a senátorské imunity, zamezení legislativních přílepků, regulaci lobbingu a změnu způsobu obsazování mediálních rad. Aby dosáhli svého cíle, vydali se s kamerou za politiky, kteří měli největší vliv na jednotlivá témata.

Studenti píší noviny

Studenti píší o volbách a o kritice politiků. Zamýšlejí se nad tím, zda zklamání z politiky typické pro nynější společnost je namístě a zda, když lidé nadávají na politiky, jsou v kritice objektivní.

Co myslíte, uspěli? Domnívám se, že vcelku ano. Třeba poslankyně Dundáčková jim slíbila podat návrh na omezení imunity, také poslanec Benda se připojil a návrh poslankyně Dundáčkové podpořil. I senátorka Paukrtová řekla studentům, že předloží návrh o zamezení poslaneckých přílepků.

Co slíbili před minulými volbami a co nakonec skutečně splnili?

A jak to po čtyřech letech dopadlo? No, vlastně ani nedopadlo. Imunitu zamítli hned, k přílepkům se vláda nevyjádřila a lobbing a mediální rady – tak jejich řešení je ve hvězdách.

Ale to zdaleka není všechno. Před třemi lety toho poslanci naslibovali taky dost. Například: snížení platů politiků, přímou volbu prezidenta, zdanění paušálních náhrad, trestání absence, omezení imunity a počtu placených funkcí, klouzavý mandát, zrušení odměn politikům v obecních firmách a dopravy zdarma.

A co z toho schválili: snížení platů politiků, zdanění paušálních náhrad, přímou volbu prezidenta a zrušení dopravy zdarma. A naopak, co zatím neprošlo: omezení imunity, trestání absence, omezení počtu placených funkcí, klouzavý mandát i zrušení odměn politiků v obecních firmách.

Začneme slibem o omezení počtu placených funkcionářů ve Sněmovně. Bohužel, nepodařilo se, i sami poslanci přiznali, že tento slib byl nereálný.

A jak je to s neomezenou absencí? Podle českého zákona by se měla strhnout polovina platu poslance za neomluvenou absenci. Ale doteď se ještě nedohodli, který ze sněmovních orgánů by měl o trestu rozhodnout. Zda je omluva odůvodněná, anebo není. Nejčastějšími omluvami jsou omluvy z rodinných důvodů, naléhavé cesty či nemoci a někteří poslanci si s omluvou nelámou hlavu a absenci ani neoznámí.

Co ani nemusíme zmiňovat, je tzv. doživotní imunita poslanců a senátorů. Koalice prý poslala návrh do Sněmovny jako jeden z prvních, ale to jí nebylo moc platné. Stejně nakonec chybělo 31 poslanců ke schválení.

Nejvíc kritizují ti, co nevolí

Poslanci budou moci cestovat pouze po Evropě, do zahraničí jen za svoje peníze. Sněmovní organizační výbor to řekl dost jasně, uvažuje i o tom, že je bude držet zkrátka i příští rok. Naproti tomu Lubomír Zaorálek nesouhlasil, prý každý výbor by měl mít kolem 700 tisíc korun na cesty. A jak tuto částku využijí členové výboru, záleží jen na nich.

Tím pádem poslanci slíbili devět změn, z toho čtyři byly schváleny – z těch čtyř však jedna napůl (snížení platů) a druhá není jistá (zrušení dopravy zdarma). Nejsem politik, takže nevím, jak je těžké či snadné udělat pár změn, ale vím jedno: když nemůžu něco splnit, tak to ani neslibuji, "nemažu lidem kolem huby med".

Potom se nedivím, že lidé poslancům nevěří, a tím pádem jsou s nimi nespokojeni. Sliby chyby! Raději ať slíbí to, co vědí, že dodrží, nebo ať raději nic neslibují.

Na druhou stranu, vždyť politická situace je odrazem stavu celé společnosti. Poslance si volí lidé, proč jsou tedy nespokojení? Důvody kritiky politiků mohou být různé – nedodržení předvolebních slibů, schodek ve státním rozpočtu, korupce a v neposlední řadě i odhalené skandály.

Faktem zůstává, že lidé volí stále stejné strany již mnoho let. Nevědí snad, co od konkrétních stran mohou čekat? Pokud ano, z jakého důvodu je volí? Procento účasti u voleb napovídá, že mnoho lidí nemá o změnu politické situace zájem – a právě tito lidé nejvíce kritizují.

Jana Přibylová, Gymnázium Dačice
Autorka článku dostane knihuZPRÁVY: V hořícím bytě hasiči objevili dvě mrtvá těla, policie nařídila pitvuHlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: Doběhla poslední, i tak jí tleskali

Burka, nikáb

V dnešním světě na každém kousku naší planety žijí lidé, všichni jsme stejní, ale zároveň jsme úplně odlišní. Lišíme se...Najdete na iDNES.cz