Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pračlověk vyrýval zprávy do skály, já píši na „zeď“

  0:06aktualizováno  0:06
Historie se řídí dle našich odkazů. Co jí zanecháme, to se i budoucnost dozví. Už lidé v pravěku jednali podle tohoto pravidla, lehávali v jeskyních uprostřed chladných zim, rozjímali. Uhlem měnili své myšlenky v obrazy zvířat a věřili, že bohové takto vyslyší jejich prosby.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Internet spojil svět  jediným kliknutím. Máme nyní nekonečnou spoustu možností, můžeme jednat se zcela cizí tváří, dokonce se i vyhnout mnohým následkům. (Ilustrační snímek)

Internet spojil svět jediným kliknutím. Máme nyní nekonečnou spoustu možností, můžeme jednat se zcela cizí tváří, dokonce se i vyhnout mnohým následkům. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Netuším, zdali se tak stalo, nicméně nám tímto dovolili nahlédnout do jejich životů. Jindy zase vzdělanci vyrývali zákony do hliněných destiček, které později vystavili na odiv celému světu. Za ty tisíce let naše společenství procházelo dlouhým procesem reforem, ale změnilo nás tohle? Netoužíme snad stále uvědomit ostatní o tom, co se s námi děje?

V minulosti lidé neměli možnosti jako my, ale kdyby je snad měli, činili by stejně? Zapisovali by své nejniternější myšlenky tak bezstarostně na Facebook? Co se týče mého názoru, nejspíše bych přitakala.

Patří to k naší přirozenosti, toužit po pozornosti druhých, a pokud nám to zajistí status na zdi, tak proč vlastně ne? Jádro tohohle všeho přece jen zůstalo stejné, jen texty ztratily svou původní hodnotu a snížily se ke sdělování toho, co měl kdo k obědu.

Je internet naším privilegiem, či handicapem?

Dříve než se internet stal nepostradatelnou záležitostí naší doby, byl jen jednou ze smyšlenek snílka-umělce, který za svou odvážnou fantazii mohl sklidit obdiv i posměch. Však přece, ne tak dávno se nemožné stalo skutečným. Překonalo se tak vše, o čem jsme se odvážili byť jen uvažovat, dalo nám to zcela nové hranice. Spojilo to totiž svět jediným kliknutím.

Studenti píší noviny

Studenti píší o svých životech, jak budou vypadat za dvacet let. Lidské plány mohou být ušlechtilé, ale souběh okolností je může změnit ve zkázu. Člověk nemá být slepý k tomu, co se kolem něj děje, ale nesmí sahat k radikálním řešením.

Máme nyní nekonečnou spoustu možností, můžeme jednat se zcela cizí tváří, stát se kýmkoliv, dokonce se i vyhnout mnohým následkům. Však se nám také stal bránou k vědomostem, které dříve příslušely jedině kněžím. My jsme se ovšem, místo modly, uskromnili na fakta a fikce.

Starší generace by jistě mohly přirovnat virtuální svět k metle společnosti a nám nezbývá než se nad tím zamyslet. Zeptejme se sami sebe, zdali je tato technologie naším privilegiem, či handicapem? Stala se nám vodicím psem, bez kterého nedokážeme ani nakoupit? Vytvoříme si ještě vlastní názor, anebo jej bezduše hledáme v diskusích na dané téma? Kolik toho vlastně ještě víme a co nám poví Google?

Snad by pro nás studenty bylo lepší, kdybychom se navrátili ke starým encyklopediím. Možná bychom za vteřinu nenašli miliony odpovědí, ale dokázali bychom reagovat na pár jednoduchých otázek. Nově nalezený komfort nás otupuje. Stejně tak jako alkohol likviduje mozkové buňky, cigarety očerňují plíce, tak i internet nám bere možnost vývoje.

Podle čeho budou historici soudit naše století? Žijeme v době, kdy jsou informace měnou. Lidé s odvážnou myšlenkou mnohem snadněji proniknou do povědomí ostatních, ale stejně tak se může kdokoliv jiný rozhodnout vytvořit blog, dát mu jakoukoliv barvu a ovlivnit tak názor druhých.

Ne, odpovědí docela jistě není cenzura. Snad by ale pomohlo, kdyby každý dvakrát zvážil, co vlastně zveřejňuje pro celý svět, a čtenáři by zase měli s opatrností přistupovat ke každičkému slůvku, kdyby se snad rozhodli, že pisatel má přece jenom v něčem pravdu.

Hana Farniková, Gymnázium, Ostava-HrabůvkaZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

STUDENTI: Doběhla poslední, i tak jí tleskali

Burka, nikáb

V dnešním světě na každém kousku naší planety žijí lidé, všichni jsme stejní, ale zároveň jsme úplně odlišní. Lišíme se...

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...Najdete na iDNES.cz