Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mrakodrap slouží nejen k bydlení, ale i k výrobě elektřiny

  0:01aktualizováno  0:01
Jak si představuji inteligentní domy budoucnosti a jaké funkce takových domů by se mi líbily (i když třeba neexistují)? V každé domácnosti je potřeba myslet na spoustu věcí: zda jsou vypnutá všechna světla, není zapnutý sporák, zapínání alarmu apod.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

New York. Ilustrační foto

New York. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Představa, že vše by se mohlo ovládat jedním tlačítkem, ale není tak vzdálená od reality. Zjednodušení a zrychlení jsou jedny z nejdůležitějších faktorů naší doby. Jaké všechny funkce by takový inteligentní dům mohl obsahovat? A opravdu by nám usnadnil život a zmenšil náklady na živobytí?

Studenti čtou a píší noviny

Studenti píší o svých životech, jak budou vypadat za dvacet let. Lidské plány mohou být ušlechtilé, ale souběh okolností je může změnit ve zkázu. Člověk nemá být slepý k tomu, co se kolem něj děje, ale nesmí sahat k radikálním řešením.

Říká se jim různě: inteligentní dům, e-stavba, digitální domácnost, smart architecture. Všechny tyto názvy představují v podstatě to samé - chytrost. Tu si můžeme představit jako energetickou soběstačnost.

Nízkoenergetické, pasivní, nulové či aktivní stavby ve světě fungují. Největší solární budova Dezhou v Číně využívá 95 procent energie ze svých zdrojů - solárních panelů. Bahrajn World Trade Center spotřebovává energii ze svých větrných turbín. Rotační mrakodrap v Dubaji produkuje desetkrát více energie, než sám využije.

Takové rodinné domy se snaží co nejvíce zjednodušit a zpohodlnit domácnost, zpříjemnit zábavu a zaručit co největší ochranu. Taková funkce by mohla být například hlídání dětí pohybujících se okolo bazénu nebo hlídání jejich překročení neviditelné hranice domu. Dalšími vymoženostmi jsou například přesné načasování kávovaru, otevírání oken a záclon v předem daný čas.

Další výhodou "eko" domu je využití tepelných a elektrických zdrojů. Celkovou spotřebu rozkládá a využívá podle potřeby. V noci přechází na úsporný režim a přes den přechází do plného výkonu. Dům by se dokázal vytopit z používání elektrických spotřebičů (například žehličky) velmi rychle a snadno.

V létě by se energie dala získávat ze solárních panelů, dům by se stal samostatně elektricky výkonným a sám by přidával energii "do sítě".

Celý dům by se dal ovládat na dálku: mobilem, počítačem, hlasem. To zahrnuje opravdu všechno: od zalévání zahrady, nahřívání sauny, čištění bazénu po ovládání spotřebičů v kuchyni. To vše na jednom panelu, kde je přehled o všech aktivitách domu. Dokonce by i sám program dokázal korigovat osvětlení domu podle zorniček, zapnout oblíbenou hudbu a nastavit pro člověka příjemnou teplotu.

Podobné koncepce se dostávají už i do České republiky a nízkoenergetické domy již nejsou tak vzdáleny. Jsou pro nás určitým zjednodušením. Svým efektivním hospodařením pomáhají ušetřit naše úspory a životní prostředí. Dále už je jen na nás, jak si na takový novodobý a jednodušší život zvykneme.

Julie Szewczyková,
Gymnázium Nad Kavalírkou, PrahaZPRÁVY: "Nejste zimní vláda." Zeman dá Babišovi případně i druhou šanciHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...Najdete na iDNES.cz