Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K elektromobilu potřebujete nabíjecí stanice, garáže a také kuráž

  0:01aktualizováno  0:01
V poslední době se rozmohl fenomén alternativních zdrojů a paliv, s touto otázkou je samozřejmě úzce spjata doprava, a tedy i elektromobily, ale vyplatí se v dnešní době pořizovat si elektromobil?

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Kameníkpro iDNES.cz

Myslím si, že vynález automobilu poháněného elektřinou nebyl rozhodně tzv.  "slepý výstřel" a budoucnost dopravy bych viděl právě v elektromobilech díky nesporným výhodám, které přináší. Ale zároveň se domnívám, že v současnosti je pro řidiče velmi nevýhodné vlastnit elektromobil. 

V prvé řadě je velkým problémem moderní elektromobil sehnat, protože v České republice jsou prodávané elektromobily spíš elektrovozítka. Není ale problém si přivést elektromobil ze zahraničí, i když je nutné zapsat se na čekací listinu, která je v trvání minimálně půl roku.

Pokud už ale jste majitel elektromobilu, vyvstává další problém - a to nerozvinutá infrastruktura dobíjecích stanic. Proto se elektromobily hodí především na kratší dojezdové vzdálenosti. Zároveň je však téměř nutností vlastnit garáž, jelikož bez vlastní dobíjecí stanice jsou možnosti nabíjení akumulátoru velmi omezené. Myslím si, že vývoj elektromobilů směřuje jedním směrem, a proto bychom se mohli za pár let dočkat rychlonabíjecích stanic na každém kroku stejně tak, jako dnes na každém kroku narazíme na čerpací stanice.

Vlastnit elektromobil však přináší také nesporné výhody, které vám mohou do budoucna ušetřit spoustu peněz. Provozní náklady jsou totiž u elektromobilu zlomkem provozních nákladů auta se spalovacím motorem a navíc lze elektřinu získat mnoha způsoby, zatímco u paliva jste odkázán na neobnovitelný zdroj, jehož dlouhodobá dostupnost je pochybná a díky podstatně jednodušší konstrukci je poruchovost elektromobilu prakticky nulová v porovnání s poruchovostí auta se spalovacím motorem.

Proto se domnívám, že v elektromobilech je budoucnost. Vždyť dochází zásoby fosilních paliv a využívání alternativních zdrojů je čím dál tím častější.

Jáchym Šimek,
Gymnázium nad Kavalírkou, PrahaTémata: Elektromobil

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

STUDENTI: Spor o burku. Znak víry, či útlaku

(ilustrační snímek)

Před dvěma lety bylo ve Francii zakázáno nošení burek. Tehdejší prezident toto rozhodnutí odůvodnil tím, že tento kus...

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

Najdete na iDNES.cz