Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Materiální bohatství není špatné, ale není hlavní

  0:01aktualizováno  0:01
Štěstí je nezbytnou součástí našeho života, ať chceme nebo ne. Někteří lidé tvrdí, že se jim vyhýbá nebo že vůbec neexistuje.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Nemám o své budoucnosti žádnou přesnou představu, pouze toužím najít své životní štěstí. Bude to dlouhá a strastiplná cesta, ani vlastně nevím, jak se to dělá. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Je to pravda? Je na světě vůbec něco takového, jako jsou náhody, osud a předurčení? Jak bychom si ale jinak mohli vysvětlit nejednu záhadu v lidských životech?

V dnešní době si často vykládáme štěstěnu jako úspěchy v práci, vysoký plat, krásný dům i výhru v loterii. Není to přece jenom něco víc, netočí se lidský život okolo jiných a důležitějších věcí?

Studenti čtou a píší noviny

Studenti píší o svých životech, jak budou vypadat za dvacet let. Lidské plány mohou být ušlechtilé, ale souběh okolností je může změnit ve zkázu. Člověk nemá být slepý k tomu, co se kolem něj děje, ale nesmí sahat k radikálním řešením.

Stačí se jen dívat kolem sebe, vnímat krásu přírody, úsměv druhých a slunný den. Materiální bohatství není špatné, jen nemá být na prvním místě našich životních cílů. Tato pozice je určena pro vyšší a lepší ambice. I člověk nadmíru majetný může být vnitřně velmi nešťastný. Je vlastně docela paradox, že chudí lidé bývají spokojenější a vyrovnanější. Ptáme se, čím je to způsobeno?

Můj názor je dvojí, boháč přes svůj majetek nevidí drobné radůstky všedního života nebo nemá vůbec čas je hledat. Možná se bojí zjistit pravdu. Není to pravidlem, ale ani výjimkou.

Podle mě jsou ty nejdůležitější věci v principu úplně snadné, ale je těžké jich dosáhnout. Je podstatné se správně rozhodnout. Štěstí je pouhá bezbolestná volba, je však těžké ho každý den cítit.

Vše záleží na nás. Jak se postavíme k problému, budeme ho řešit, nebo ho odsouvat? V těžkých chvílích nezáleží, co se děje kolem nás, ale co se děje v nás.

Říká se, že štěstí jde ruku v ruce s láskou. Je to pravda? Tedy - kdo není zamilovaný, nemá ani štěstí, a naopak.

Život se zdá v tomto ohledu velmi nespravedlivý. Dává nám buď obojí, nebo nic. Toto rčení není určitě jednoznačné, protože neopětovaná láska umí velmi bolet.

V každém boji však lze zvítězit, můžeme se zasmát chybám, poučit se z nich a odejít z bojiště jako pravý hrdina svého života. Za pár let budu plnoletá a s tím už přichází nádech určité zodpovědnosti, a přece mi dospělý život připadá hrozně daleko, něco, co mi nemusí dělat vůbec starost.

Nemám o své budoucnosti žádnou přesnou představu, pouze toužím najít své životní štěstí. Bude to dlouhá a strastiplná cesta, ani vlastně nevím, jak se to dělá. Věřím však, že svou trasu jednou objevím a díky ní i životní cíl.

Monika Stříteská, Gymnázium A. Jiráska, LitomyšlHlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz