Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když je vám jedno, čeho jste Bc.

  0:01aktualizováno  0:01
Mladí, čerstvě vystudovaní lidé v českých zemích zoufají nad nedostatkem práce. Důvodů je nemálo a jedním z nich je i zajímavá duševní záležitost - postkomunismus.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Postkomunismus totiž není jen historický fakt, je to i stav mysli.

S pádem režimu v roce 1989 začala pozvolná přeměna myšlení běžného českého občana z názoru "Kdo má vysokoškolské vzdělání, tak je něčím víc" na "Pokud nemáš titul, tak nejsi nic". A tak pro mnoho lidí přestalo být myslitelné, aby zrovna jejich dítě nemělo vystudovanou nějakou tu vysokou školu, přičemž tuto představu brzy vštípili i svým ratolestem.

Studenti čtou a píší noviny

Téma: "Stará" Evropa
Do roku 2030 se v EU zdvojnásobí počet lidí starších 65 let. Mladí budou muset déle pracovat, senioři omezit výdaje. Jak to ovlivní jejich soužití? Jaké jsou v Česku vztahy mladých a seniorů? Kdo je znevýhodněný na trhu práce? Co je mezigenerační solidarita?

A to vedlo k nekontrolovanému bujení všech možných bakalářů a magistrů po celé naší republice. Protože pokud vám nevadí nízké cíle a nezáleží vám na tom, čehože jste vlastně Bc., tak si vždy najdete nějaké to vysoké učení, které vám ten titul udělí, když si to tam náležitou dobu odsedíte.

Nejprve to celé vypadalo jako docela dobrý nápad. Mladí lidé se honosili písmenky před jménem a celý systém stále běžel kupředu díky setrvačnosti v podobě starších pracujících, kteří byli ve svém oboru zaběhlí už nějakou tu dobu. Ale s postupem času se celá pyramida trhu práce začala hroutit od základů.

Řemeslníci a kvalifikovaní dělníci odcházeli do důchodu a na jejich místo neměl kdo nastoupit, poněvadž nově vzniklá vrstva pseudovysokoškoláků buď postrádala zručnost a zkušenosti k výkonu řemesla, anebo odmítala provádět povolání pod svou kvalifikaci.

A tak se v České republice stalo, že na úřad práce denně docházejí absolventi vysokých škol a úředníci jen bezmocně přihlížejí návalu lidí, pro které prostě na trhu práce místo není.

Kdo je "výše postavený"?

Stále se však proti tomu dá něco dělat. Vykořenit onu zákeřnou představu o méněcennosti nevzdělaných, na které je jenom velmi málo pravdy.

Protože se stačí jen trochu rozhlédnout a spatříte spousty řemeslníků, ať už truhlářů, uměleckých kovářů nebo i obyčejných zedníků, kterým se všichni ti vysokoškoláci snaží zavděčit, kvůli kterým si berou v práci dovolenou, jen aby jim ti "nevzdělaní" postavili zídku, vyčistili komín nebo opravili kotel. A následně si za to nechali zaplatit pěknou sumičku peněz.

Protože vyučení vědí, že je jich málo.

Takže až budete příště usilovat o to, aby se vaše dítě dostalo na gymnázium, anebo ho budete nutit pokračovat ve studiu jen proto, že se vám zdá trapné mít potomka, jehož nejvyšší metou byla maturita či výuční list, tak se na chvilku zastavte a zamyslete se nad tím, kdože je vlastně ten výše postavený, jestli tedy vůbec někdo.

Lubomír Bureš,
Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka, České Budějovice

Autor dostane knihu a postupuje do soutěže o výlet do BruseluZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

STUDENTI: Doběhla poslední, i tak jí tleskali

Burka, nikáb

V dnešním světě na každém kousku naší planety žijí lidé, všichni jsme stejní, ale zároveň jsme úplně odlišní. Lišíme se...

STUDENTI: Svět je barevná mozaika. A to dělá náš život zajímavým

Protesty proti USA a amatérskému snímku Nevinnost muslimů v Kábulu (21. září

Globální morálka. Co si pod tímto pojmem máme vůbec představit? Každá kultura, náboženství nebo politická strana bude...

STUDENTI: Spor o burku. Znak víry, či útlaku

(ilustrační snímek)

Před dvěma lety bylo ve Francii zakázáno nošení burek. Tehdejší prezident toto rozhodnutí odůvodnil tím, že tento kus...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz