Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stane se z nás stádo workoholiků

  0:01aktualizováno  0:01
Rok 2050, stejně jako každý jiný, nám otevírá nové obzory. Jaké ty obzory ovšem mohou být v oblasti rodinných či jiných vztahů? Ta pohádková věta o šťastném páru se den za dnem ztrácí někde v mlze.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: David PortMF DNES

Uzavíráme se do nedůstojných a chladných krabiček, které nazýváme chatová konverzace, a trpíme nedostatkem odvahy pro osobní komunikaci.

Naše děti možná nikdy nepoznají "lásku na první pohled" či seznámení se na společenském večírku. Vztahy budou pouze na virtuální úrovni a láska přes internet nabude na váze. Vítejme ve světě padesátých let tak trochu jinak.

Studenti čtou a píší noviny

Téma: Svět 2050, sci-fi budoucnosti

Jak se bude žít v roce 2050? Jak budou vypadat domy? Jak budeme cestovat? Které energie využívat? Jak se technologický pokrok projeví na mezilidských vztazích?

Odjakživa nás učí milovat bližního svého, ale jak dlouho nám potrvá, než znovu pochopíme smysl této prosté věty?

S rokem 2050 nepřichází pochopení. S tímto rokem přichází nedůvěra, spěch, ztráta pokory a ztráta veškeré víry. Mezilidské vztahy jsou stále chladnější a opravdová komunikace, posezení u kávy či věta „Nezajdeme na jedno?“ mizí.

Děti této doby budou ve většině případů jen pouhým omylem, zapříčiněným základním lidským pudem a zároveň jedním ze sedmi smrtelných hříchů - smilstvem.

Budou nepochopené a nedostatečně milované. Jejich matky na nich zanechají stopu hořkosti po zničené kariéře a otcové budou čím dál častěji velkou neznámou. Veškerá nejistota, která bude těmto dětem vládnout již od útlého dětství, bude přenášena do jejich téměř zbytečného života. K čemu je život bez lásky a pochopení?

Drogy budou samozřejmě čím dál častější příčinou náhlé smrti, protože závislost je v nouzi jedním z "nejlepších" přátel.

Lidé se začnou stávat mechanicky fungujícími zvířaty, znajícími jen nenaplněné sny a neukojené potřeby. Stanou se nesjednoceným stádem workoholiků.

Není pochyb o tom, že kariéra zvítězí nad rodinou a citem. Vztah mezi mužem a ženou bude fungovat pouze na principu manželské postele a komunikace přes služební telefon. Opravdoví přátelé budou pro některé jen matnou vzpomínkou, zbudou jen facebook-kamarádi. Sociální sítě udělají velký krok vpřed a naše sociální inteligence bude pomalu, ale jistě upadat.

Velký chladný kámen

Konec světa se zdánlivě nekoná. Neblíží se žádné celosvětové katastrofy ani jiné, po smrti prahnoucí přírodní síly, ale lidé se mezi sebou pobijí sami.

Sedm smrtelných hříchů. Víte, proč se jim říká smrtelné? Ubíjejí člověka zevnitř. Lidem odjakživa vládne hřích. I ti nejzbožnější se chodí vypovídat ze svého hřešení.

Čím více doba postoupí, tím méně bude víry a tím více hříchu bude bez odpuštění. Udusíme se vlastním jednáním. Přístupem k sobě samým a k celému našemu okolí. Lidské srdce je stvořeno pro lásku, na kterou kvůli práci a kariéře nebude dostatek času. Lidstvo se stane jedním velkým chladným kamenem.

Nathalie Malá,
Gymnázium SokolovHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Prapor morálky tančí valčík na rozloučenou

(ilustrační snímek)

Kdysi, když už byli lidé znechuceni stavem světa, šli a napsali dlouhé knihy o společnosti, která byla ztělesněním...

STUDENTI: „Bojovat za mír“ zní stejně absurdně jako „solit cukrem“

Filipínští vojáci mise UNDOF na Golanských výšinách

Hlavním cílem OSN je celosvětový klid zbraní. Aby ho bylo možné zajistit, posílá organizace do světa své mírové sbory....

STUDENTI: Víra za konflikty nemůže. Hrozbou je fanatismus

Muslimský chlapec studuje korán. Ilustrační foto

Jsem muž, který se před pětačtyřiceti lety narodil českým rodičům v hlavním městě České republiky, v Praze. Prvních...

Najdete na iDNES.cz