Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klávesnice nikdy více. Bude stačit myšlenka

  0:01aktualizováno  0:01
V dobách, kdy my jsme byli "na houbách", se většině lidí ani nesnilo o tom, že ještě jednou budou moci hovořit se svým starým známým, jenž před válkou emigroval do Ameriky. Dnešní technika by jim jak tvarem, velikostí, tak funkcemi připomínala mimozemská zařízení, přivezená z některé vzdálené galaxie.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsme schopni v jednu chvíli kontaktovat desítky lidí z různých částí planety naráz, můžeme se s nimi vidět, slyšet, sdílet s nimi zaznamenané okamžiky naší minulosti nebo jim dát tip na dobrou hudbu či film. Jen chvilka času na poklikání na několik ikon a tlačítek a rázem můžeme vidět, co dělá náš kamarád u protinožců.

Otázka zní, může to být ještě jednodušší? My lidé jsme od přírody kůže líné a cokoliv, co nám zabere více než pouhý pohled, je pro nás ztrátou tolik ceněného času.

Už jenom přijít k počítači, zapnout ho a cokoliv tam manuálně a pracně hledat je žroutem času, který bychom už mohli strávit povídáním si o dnešních zážitcích se zbytkem světa. Co by nám tak ty čtyři minuty našeho času mohlo ušetřit?

Jen si pomyslet

Systémy ovládané hlasem sice nejsou běžnou součástí domácího technického vybavení, ale tyto technologie se již na světě pohybují a jsou přístupné i veřejnosti. Je něco jednoduššího než promluvit? Napadá mě, ano, napadá mě! Myšlenka! Technologie budoucnosti dle mého názoru budou alespoň částečně propojené s naším vědomím a budou reagovat stejně rychle a precizně jako lidský mozek.

Stroje se postupně naučí reagovat na naše myšlenky přesně tak, jak budeme potřebovat. Nic nebude snazší, stačí si jen pomyslet. Jen si to představte, sedíte na posteli, čtete si ve svém, dnes bych to nazval notebook, za padesát let bych název odhadoval na nano, a vzpomenete si na svého kamaráda z vysoké a najednou před sebou máte jeho obraz a slyšíte jeho hlas.

Krásná představa, že? Akorát se mi zdá, že veškerý komunikační vývoj spíš nahrává vládám a nadnárodním korporacím, které se nás snaží kontrolovat. Již dnes jsou schopny zjistit, o čem se bavíme s přáteli, o co se zajímáme a kde se budeme pohybovat.

Jestli dojde k tomu, že se opravdu vyvinou technologie, jež budou jakkoliv komunikovat přímo s naším vědomím, bojím se pomyslet, kolik lidí a společností by toho rádo a s klidným svědomím zneužilo.

Jakub Souček,
Gymnázium a obchodní akademie ChodovHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Prapor morálky tančí valčík na rozloučenou

(ilustrační snímek)

Kdysi, když už byli lidé znechuceni stavem světa, šli a napsali dlouhé knihy o společnosti, která byla ztělesněním...

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

STUDENTI: Spor o burku. Znak víry, či útlaku

(ilustrační snímek)

Před dvěma lety bylo ve Francii zakázáno nošení burek. Tehdejší prezident toto rozhodnutí odůvodnil tím, že tento kus...

Najdete na iDNES.cz