Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sníme o pevné ruce a spoléháme na technokraty

  0:01aktualizováno  0:01
Na počátku letošního roku nám STEM sdělil zajímavou novinu: Podle jím uskutečněného průzkumu veřejného mínění si 67 % občanů přeje vládu "pevné ruky", někoho, kdo by "jasně určil, co se má dělat".

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Prezident Václav Klaus v Praze na Žofínském fóru, kde hovořil o domácí a zahraniční politice a ekonomice, především se zaměřením na situaci v EU a eurozóně. (4. dubna 2012) | foto: Vít ŠimánekČTK

Jenže pozor, cosi tady nehraje. Kdo že má podle průzkumů největší šance stát se prvním českým přímo zvoleným prezidentem? Jan Fischer a Jan Švejnar. Příliš razantně nevystupují, není-liž pravda?

Studenti čtou a píší noviny

Téma: Na Hrad!

Kdo by měl příští rok vystřídat Václava Klause na Pražském hradě? Jak má vypadat hlava státu? Souhlasíte s nově schválenou přímou volbou prezidenta? Viděli byste rádi na Hradě ženu? Má český prezident adekvátní pravomoci? Jak hodnotíte prezidentství Václava Havla a Václava Klause? Bylo loučení s Václavem Havlem přiměřené?

Pokusme se zapátrat v paměti a vzpomenout si na Fischerovu vládu. Přirozeně dělala chyby; my jsme jí odpouštěli i ty, za které bychom standardní politickou vládu "nešetřili". Měla punc odbornosti, nestrannosti, dopřáli jsme jí tedy pověstný "klid na práci". A ten by někomu, kdo by "jasně určil, co se má dělat", rozhodně přišel vhod.

Spoléháme se na technokraty a nevýrazný úřednický typ politiků. Jim jsme ochotni se oddat. Neplédovala by většina z oněch 67 % spíše pro technokrata - jakkoli to zní paradoxně - než za diktátora?

I technokraté mívají tendenci se diskusím spíše vyhýbat; prohlašují, že jejich cílem je spravovat efektivně a nehodlají zabředávat do politických sporů.

Je toto žádoucí reakce na únavu z klasické politiky? Technokraté mění pouhé parametry, zatímco to podstatné jim uniká.

Svět se přitom mění mnohem rychleji než dříve. Rozpadl se národní stát a problémy, jimž čelíme, získávají nadnárodní charakter; nadnárodně organizovaný finanční sektor se nám vymkl z rukou. Ani ekologické hrozby nerespektují státní hranice.

Politici na problémy dneška většinou odpovídají návrhy nesoucími se v duchu včerejška. Stejně jako technokraté se omezují na parametrické úpravy. Na rozdíl od technokratů se však politici mezi sebou hádají, což se občanům zajídá.

Naplňme politiku obsahem! Odhodlejme se vést hlubší debaty než ty, které lze shrnout slovy "kam s miliardou".

Hledání nehotových odpovědí

Prezident o jednotlivých miliardách nerozhoduje. Předvolební kampaň k prezidentským volbám bude příležitostí zaměřit se na dalekosáhlejší úvahy.

Nenechme nicméně prezidentské kandidáty, aby nás odbyli obecnými a nic neznamenajícími řečmi o "konkurenceschopném" Česku, ve kterém budeme usilovat o "udržitelný růst".

Na Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla se odvoláváme rádi. Stěží mezi sebou dnes najdeme někoho, kdo by se jim vyrovnal ve všech klíčových aspektech.

Když už nic jiného, kéž by byl budoucí prezident, stejně jako v minulosti Masaryk a Havel, osobností, hledající odpovědi na zásadní otázky své doby. Ne osobností s hotovými odpověďmi. Ne člověkem s ambicí autoritativně stanovit, "co se má dělat". Ani "šedivou myší" bez myšlenek.

Rudolf Kadlec,
Gymnázium Jateční, Ústí nad Labem

» Autor článku dostane knihuHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: „Bojovat za mír“ zní stejně absurdně jako „solit cukrem“

Filipínští vojáci mise UNDOF na Golanských výšinách

Hlavním cílem OSN je celosvětový klid zbraní. Aby ho bylo možné zajistit, posílá organizace do světa své mírové sbory....

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

Najdete na iDNES.cz