Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Že o nás nevědí? A kolik toho vy víte o Portugalsku?

  11:39aktualizováno  11:39
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že ač si sami Češi o svém přínosu pro svět hodně myslí, skutečnost je taková, že ani Evropané nás neberou jako "velkou šelmu". Zvláště pak mladí obyvatelé Evropy, natož světa, vědí o České republice velice málo.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Měla jsem možnost se minulý podzim setkat s mladými Francouzi, Španěly a Švédy a pouze jeden z nich věděl, jaké je naše hlavní město. Hokej a pivo uznali jako naše přednosti, až když jsem jim je připomněla, ale stejně se hádali, že nejlepší v Evropě ani v těchto oborech nejsme.

Krtek ve vesmíru, Češi ve světě

Druhým českým kosmonautem po Vladimíru Remkovi se stane krteček. Figurku od kreslíře Zdeňka Milera si vezme jako maskota astronaut Andrew Feustel při letu raketoplánu Endeavour do vesmíru. "Výběr krtka je obrovská propagace České republiky," řekl předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Jaký je podle vás obraz Čechů ve světě a jejich přínos? Mají Češi co nabídnout a umějí to prezentovat?

Švédi si dokonce vyskakovali, že to jejich země má nejlepší hokejisty na světě (hahaha). Pivo je prý nejlepší německé - a vůbec, Česká republika by jim vlastně nechyběla, kdyby z povrchu zemského dočista zmizela.

Jsme prostě průměrní

Uznávám, že se na světě najde pár jedinců, kteří o České republice nemálo vědí. Ale většinou to jsou buď lidé z oboru, ve kterém jsme dosáhli vysoké úrovně (atletika, hokej, rychlobruslení, věda, lékařství, výroba piva a vinařství), nebo potomci českých přistěhovalců.
Přítomnost vědomostí o Česku u člověka, který nepatří mezi výše jmenované, je přinejmenším malý zázrak.

Cítíte se ukřivdění? Tak se zamyslete, kolik toho víte třeba o Portugalsku. Má zhruba stejný počet obyvatel jako Česká republika, leží v Evropě, takže byste měli vědět mnoho věcí. Ale vy si nemůžete vzpomenout ani na hlavní město, není to pravda?

A když si vzpomenete, co dalšího byste dokázali říct? Přiznejme si, že moc toho nebude. Měli bychom si tedy uvědomit, že ač se nám zdá, že naše republika má mnoho a mnoho předností, v evropském či světovém měřítku jsme prostě průměrní. Já jakožto studentka gymnázia denně přicházím ve škole k informacím o různých státech světa a připadají mi zajímavé a důležité.

Až se mě zeptáte za pět let, co vím o Ománu, myslím, že bych ani nevěděla, kde ho najdu na mapě. Proto chápu, že střední generace například Američanů by klidně považovala Českou republiku za stát ležící někde v severovýchodní Asii.

Na druhou stranu moji rodiče by také netrefili, kde je stát Illinois. Střední generaci chápu, mají jiné starosti než si pamatovat, že Kanada se dělí na deset provincií a tři teritoria. Ale když se vrátím zpět na začátek, kde jsem se zmínila o mladých Evropanech, se kterými jsem o našich rodných zemích mluvila, opravdu mě zaskočilo, že o Česku vědí tak málo.

Praha leží v Maďarsku

Vždyť se o nás také museli nedávno učit na svých školách, které prezentovali jako prestižní. Já jsem byla schopná o každé z jejich zemí říct, jaká jsou tam důležitá města, řeky, pohoří, co je těžištěm jejich hospodářství. Také jsem jmenovala několik slavných rodáků.

A oni mi to oplatili tím, že si mysleli, že Praha leží v Maďarsku. Prý je to krásné město, ale nenapadlo je, že by mohlo ležet v České republice. Mám pocit, že to řekli proto, že považují náš stát za zaostalý a neschopný mít na svém území takový skvost mezi městy.

Diskutujte na blogu

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Možná jsem jen měla smůlu a potkala teenagery, kteří měli zvláštní odpor k srdci Evropy. Ale co když ne? Co když celá mladá generace Angličanů, Turků a Řeků se ve škole učí jen to, že skoro vždycky, když pojedou někam na druhou stranu kontinentu, budou muset vydržet přejezd přes děravé silnice toho státu, který jim bude stát v cestě.

A možná si ještě připomenou, že není záhodno se v tom státě moc chlubit cennými věcmi, protože, jak známo, místní obyvatelé se živí pouze tím, že kradou.

Vím, že tento scénář je hodně absurdní, ale smutnou realitou je doopravdy to, že většina cizinců si o Česku myslí jen to, že máme špatné silnice a krade zde dokonce i pan prezident. Krtečku, zachraň nás!

Gabriela Juhászová, Gymnázium Jiřího Wolkera, Prostějov

» Autorka článku dostane knihu  Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: Doběhla poslední, i tak jí tleskali

Burka, nikáb

V dnešním světě na každém kousku naší planety žijí lidé, všichni jsme stejní, ale zároveň jsme úplně odlišní. Lišíme se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz