Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Něco jako Čečensko, ale to je trochu víc na východ

  0:39aktualizováno  0:39
Myslím si, že ti cizinci, kteří si myslí, že Češi jsou banda lidí posedávajících v hospodě, pijících pivo a sledujících hokej, se hodně mýlí. Ano, Česko má sice největší spotřebu piva na osobu, ale to neznamená, že zde lidé neumějí nic jiného než vařit a hlavně pít pivo.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MF DNES

Možná že kdyby se takto smýšlející lidé podívali pořádně okolo sebe, zjistili by, že v jejich okolí se nachází více českých věcí než jen pivo.

Například by si všimli, že jejich auto značky Škoda není německé, jak se dosud domnívali, že nejen čeští hokejoví hráči hrají na olympiádách i mistrovstvích světa výhradně s puky české výroby nebo že denně jezdí do práce českou tramvají Škoda. Plzeňská Škoda však do celého světa nevyváží jen tramvaje.

Studenti píší o obrazu Čechů ve světě

Podle amerických webů je českým národním sportem skákání ze skály na skálu. Žiji tady od narození a zatím jsem si toho nevšiml. Máme hodně co nabídnout, ale málokdo to ví.

A když už se bavíme o českých výrobcích, nesmíme zapomenout na Tomáše Baťu, který "obul svět", však se také "bota" v některých jazycích řekne "baťa". Podobně někde nazývají samopaly "brno" zásluhou Zbrojovky. A mohl bych pokračovat dlouho. Bohužel však o tom ve světě málokdo ví, mimo Evropu vůbec.

Viděl jsem mnoho (převážně amerických) webových stránek, na kterých se snažili o Česku psát. Bylo tam v překladu zhruba toto: "Často si ho lidé pletou s Čečenskem, ale to je ještě trochu více na východ..."
Nebo něco v tom smyslu, že českým národním sportem je skákání ze skály na skálu.

V Česku žiji od svého narození, tedy přes patnáct let, a zatím jsem si této skutečnosti (na rozdíl od Američana, který to napsal) nevšiml.
Zkusil jsem napsat do vyhledávače na americkém zpravodajském serveru CNN heslo "czech" a výsledky byly také poměrně zajímavé.

Mezi články o tenise mne zaujaly zejména tyto: dnes po celém světě proslulý příběh krádeže pera v Chile naším panem prezidentem, dále informace, že to, že má Česko a Slovensko společnou Superstar znamená, že se nejspíše znovu spojí, pak zde bylo mnoho článků o listopadovém převratu nebo o tom, že je Česko největším producentem nemocničních postelí v Evropě, a mnoho dalších.

Diskutujte na blogu

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Nejvíce mne však pobavilo video, ve kterém byl reportér CNN v jakési české pivnici a vyprávěl o tom, že Češi jsou největšími konzumenty piva, že jsou přátelští atd. Vrcholem všeho bylo, když k němu přišel jakýsi obtloustlý návštěvník podniku a začal řvát do kamery cosi jako "Ček republik, nambr van...". Dále mne pobavilo to, že reportér stále někomu říkal německé "tschüss" v domnění, že to je české slovo.

Tak takhle nějak si asi ostatní národy představují Čechy. Ano, zde v Česku je hodně takovýchto lidí jako pán ve videu, ale podle mého názoru ne o mnoho více než v jiných zemích. A proto si myslím, že obrázek o Česku, že zde pouze pijeme pivo a sledujeme hokej, není správný, přestože jak na své pivo, tak na svůj hokej můžeme být náležitě pyšní.

Ondřej Šantora, Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha 5Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: Prapor morálky tančí valčík na rozloučenou

(ilustrační snímek)

Kdysi, když už byli lidé znechuceni stavem světa, šli a napsali dlouhé knihy o společnosti, která byla ztělesněním...

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

Najdete na iDNES.cz